X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ppłk Rafał Zgryziewicz: w NATO jesteśmy wiarygodnym sojusznikiem i partnerem

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 07:57
- Jako polscy żołnierze w NATO postawiliśmy poprzeczkę bardzo wysoko. Udowodniliśmy, że jesteśmy wiarygodnym sojusznikiem i partnerem nie tylko do wspólnych ćwiczeń wojskowych, ale także podczas realizacji zadań w trakcie misji bojowych – powiedział w audycji "Sygnały dnia" na antenie radiowej Jedynki ppłk Rafał Zgryziewicz ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Audio
  • Ppłk Rafał Zgryziewicz o 20-leciu Polski w NATO (Sygnały dnia/Jedynka)
Polscy żołnierze będą uczestniczyć w zlocie harcerstwa w USA
Polscy żołnierze będą uczestniczyć w zlocie harcerstwa w USAFoto: Shutterstock

Mija 20 lat od momentu, kiedy nasz kraj stał się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polska wstąpiła do NATO 12 marca 1999 roku, kiedy to w mieście Independence, w amerykańskim stanie Missouri, ówczesny minister spraw zagranicznych RP Bronisław Geremek przekazał na ręce sekretarza stanu USA akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego.

Gość audycji wspominał tamten czas. - Pamiętam, jak to się wszystko zmieniało. Zmianom ulegały struktury, musieliśmy dostosować Wojsko Polskie do takich, które obowiązywały w NATO. Musieliśmy się nauczyć pewnych procedur, które obowiązywały w Sojuszu. Zmieniał się także sprzęt i wyposażenie wojskowe – powiedział ppłk Rafał Zgryziewicz.

Rozmówca odniósł się też do tego, jaka markę w NATO mają polscy żołnierze. – Postawiliśmy tam poprzeczkę bardzo wysoko. Udowodniliśmy, że jesteśmy wiarygodnym sojusznikiem i partnerem nie tylko do wspólnych ćwiczeń wojskowych, ale także podczas realizacji zadań w trakcie misji bojowych. To np. Afganistan czy Kosowo i misje pokojowe oraz stabilizacyjne, w których niejednokrotnie braliśmy udział. Podczas nich nasi partnerzy widzieli, jak zachowywaliśmy się podczas wykonywania zadań – zaznaczył ppłk Rafał Zgryziewicz.

Z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO w sobotę, 9 marca, w 20 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju zaplanowano 20 pikników wojskowych. Stanowią one część oficjalnych obchodów organizowanych ze względu na dołączenie naszego kraju do Traktatu Północnoatlantyckiego. Do wzięcia w nich udziału zachęcał gość "Sygnałów dnia". – Będziemy mogli spotkać tam polskiego żołnierza, porozmawiać z nim, zobaczyć sprzęt wojskowy – podkreślił ppłk Rafał Zgryziewicz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: ppłk Rafał Zgryziewicz (Sztab Generalny Wojska Polskiego)

Data emisji: 9.03.2019

Godzina emisji: 7.13

bb/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent: mam nadzieję na pogłębienie obecności NATO w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 15:30
Podczas wizyty na poligonie w Orzyszu prezydent Andrzej Duda podziękował wojskom sojuszniczym za współpracę z polskimi żołnierzami i wyraził nadzieję, że "z biegiem lat obecność NATO w Polsce będzie się powiększała". 
rozwiń zwiń