Ppłk Rafał Zgryziewicz: w NATO jesteśmy wiarygodnym sojusznikiem i partnerem

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 07:57
- Jako polscy żołnierze w NATO postawiliśmy poprzeczkę bardzo wysoko. Udowodniliśmy, że jesteśmy wiarygodnym sojusznikiem i partnerem nie tylko do wspólnych ćwiczeń wojskowych, ale także podczas realizacji zadań w trakcie misji bojowych – powiedział w audycji "Sygnały dnia" na antenie radiowej Jedynki ppłk Rafał Zgryziewicz ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Audio
  • Ppłk Rafał Zgryziewicz o 20-leciu Polski w NATO (Sygnały dnia/Jedynka)
Polscy żołnierze będą uczestniczyć w zlocie harcerstwa w USA
Polscy żołnierze będą uczestniczyć w zlocie harcerstwa w USAFoto: Shutterstock

Mija 20 lat od momentu, kiedy nasz kraj stał się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polska wstąpiła do NATO 12 marca 1999 roku, kiedy to w mieście Independence, w amerykańskim stanie Missouri, ówczesny minister spraw zagranicznych RP Bronisław Geremek przekazał na ręce sekretarza stanu USA akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego.

Gość audycji wspominał tamten czas. - Pamiętam, jak to się wszystko zmieniało. Zmianom ulegały struktury, musieliśmy dostosować Wojsko Polskie do takich, które obowiązywały w NATO. Musieliśmy się nauczyć pewnych procedur, które obowiązywały w Sojuszu. Zmieniał się także sprzęt i wyposażenie wojskowe – powiedział ppłk Rafał Zgryziewicz.

Rozmówca odniósł się też do tego, jaka markę w NATO mają polscy żołnierze. – Postawiliśmy tam poprzeczkę bardzo wysoko. Udowodniliśmy, że jesteśmy wiarygodnym sojusznikiem i partnerem nie tylko do wspólnych ćwiczeń wojskowych, ale także podczas realizacji zadań w trakcie misji bojowych. To np. Afganistan czy Kosowo i misje pokojowe oraz stabilizacyjne, w których niejednokrotnie braliśmy udział. Podczas nich nasi partnerzy widzieli, jak zachowywaliśmy się podczas wykonywania zadań – zaznaczył ppłk Rafał Zgryziewicz.

Z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO w sobotę, 9 marca, w 20 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju zaplanowano 20 pikników wojskowych. Stanowią one część oficjalnych obchodów organizowanych ze względu na dołączenie naszego kraju do Traktatu Północnoatlantyckiego. Do wzięcia w nich udziału zachęcał gość "Sygnałów dnia". – Będziemy mogli spotkać tam polskiego żołnierza, porozmawiać z nim, zobaczyć sprzęt wojskowy – podkreślił ppłk Rafał Zgryziewicz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: ppłk Rafał Zgryziewicz (Sztab Generalny Wojska Polskiego)

Data emisji: 9.03.2019

Godzina emisji: 7.13

bb/kh

Czytaj także

Prezydent: mam nadzieję na pogłębienie obecności NATO w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 15:30
Podczas wizyty na poligonie w Orzyszu prezydent Andrzej Duda podziękował wojskom sojuszniczym za współpracę z polskimi żołnierzami i wyraził nadzieję, że "z biegiem lat obecność NATO w Polsce będzie się powiększała". 
rozwiń zwiń