Tomasz Siemoniak: PiS sięga w kampanii po sprawy światopoglądowe

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 09:30
- Po sobocie wyraźnie widać, że ostatnią rzeczą, o której chce PiS mówić w kampanii do Parlamentu Europejskiego, to są sprawy europejskie - ocenił w "Sygnałach dnia" Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej. 
Audio
  • Tomasz Siemoniak o specyfice prowadzone przez PiS kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego (Jedynka/Sygnały dnia)
Audio
  • Tomasz Siemoniak o specyfice prowadzone przez PiS kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego (Jedynka/Sygnały dnia)

Podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości, która odbyła się w Jasionce pod Rzeszowem, szef sztabu wyborczego Tomasz Poręba przedstawił europejską deklarację PiS, która zakłada m.in. działania na rzecz powrotu UE do wartości, zabieganie o interesy polskich rolników, obronę prawa rodziców do wychowania dzieci, obronę równego traktowania polskich firm i wynegocjowanie korzystnego dla Polski unijnego budżet. Była to pierwsza w kampanii do PE konwencja regionalna Prawa i Sprawiedliwości, w której udział wzięli m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki. Lider PiS podkreślał w wystąpieniu m.in., że jeśli "nasi przeciwnicy wybory wygrają (...) to po pierwsze zabiorą to, co myśmy dali, począwszy od 500+, a skończywszy na wcześniejszych emeryturach". Krytykował też podpisanie w przez prezydenta Warszawy deklaracji LGBT+. Z kolei w radiowej Jedynce szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, pytany czy kwestie światopoglądowe staną w centrum kampanii do europarlamentu, stwierdził, że zależy to od opozycji. 

- To PiS sięga po sprawy światopoglądowe - odpowiedział Tomasz Siemoniak i dodał, że w sobotnim wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego nie znalazł innych wątków. Jego zdaniem PiS "próbuje teraz bardzo mocno uciekać z jednej strony od tego, że wybory w maju są europejskiej, a z drugiej od problemów w edukacji, w służbie zdrowia, afer, rolnictwa". - Takie kwestie światopoglądowe zawsze i wszędzie wywołują emocje. Tego PiS szuka - ocenił.

Pytany o europejską deklarację PiS, Siemoniak powiedział, że jest ogólnikowa i niekonkretna. - To jest zbiór haseł, pewnie wszyscy się mogą pod nimi podpisać - dodał. Wskazał, że nie było konkretów odnośnie budżetu czy dopłat dla rolników.

Odnosząc się do deklaracji LGBT, powiedział, że Rafał Trzaskowski realizuje swoje obietnice. Przypomniał, że prezydent stolicy ze swoim programem uzyskał ponad pół miliona głosów w Warszawie i "ma bardzo silny mandat do działania". -  PiS próbuje te bardzo dobre inicjatywy na rzecz tolerancji przekręcać i nazywać, że to jest jakiś atak na dzieci, atak na rodzinę, deprawacja dzieci. To jest robienie wojny, to jest szukanie wroga - ocenił. Podkreślił też, że wszystkie zajęcia dotyczące wychowania seksualnego będą mogły się odbywać w szkołach jedynie za zgodą rodziców. 

Tomasz Siemoniak mówił też o konstruowaniu list wyborczych Koalicji Obywatelskiej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Tomasz Siemoniak (wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej)

Data emisji: 11.03.2019

Godzina emisji: 8.14

fc/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzecznik Praw Dziecka zwróci się do prezydenta Warszawy ws. deklaracji LGBT

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 21:09
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zapowiedział we wtorek, że zwróci się do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o wyjaśnienia w sprawie deklaracji, dotyczącej wprowadzenia tematów LGBT do edukacji szkolnej. - Będę pytał pana prezydenta o to, jakie dobro widzi w takich poglądach - powiedział Mikołaj Pawlak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Poręba: naszym rywalem jest konglomerat sprzecznych ideologicznie partii

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 09:31
– Na pewno jest duża różnica między nami a Koalicją Europejska. My mamy pewną spójność progrmową i idziemy konsekwentnie z propozycjami, którę realizujemy – powiedział na antenie Trójki Tomasz Poręba, szef sztabu Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Schetyna: Włodzimierz Cimoszewicz niemal na pewno "jedynką" w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 10:47
 - Na 90-99 proc. były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz będzie "jedynką" Koalicji Europejskiej w Warszawie w wyborach do Parlamentu Europejskiego - powiedział w piątek szef PO Grzegorz Schetyna. Obiecał też 1000 zł podwyżki dla nauczycieli, po zdobyciu władzy przez PO.
rozwiń zwiń