Sygnały Dnia 12 marca 2019 roku, rozmowa z Mariuszem Błaszczakiem

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 07:15
Audio
  • Mariusz Błaszczak o 20 latach członkostwa Polski w NATO (Jedynka/Sygnały dnia)

Piotr Gociek: Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, jest gościem Sygnałów Dnia i radiowej Jedynki wprost Pragi. Dzień dobry, panie ministrze, witam serdecznie.

Mariusz Błaszczak: Dzień dobry.

Tam już wczoraj zaczęli zjeżdżać się przywódcy krajów biorących udział w tych uroczystościach, bo to 20 rocznica wejścia Polski do NATO to nie jest tylko nasze święto, to jest święto także Czechów i Węgrów. Pięć lat później z kolei do Sojuszu Północnoatlantyckiego dołączyła Słowacja. Ale mało kto wie o tym, że to jest spotkanie nie tylko polityków, ale także żołnierzy NATO. I to był jeden z bardziej zaskakujących punktów wczorajszych uroczystości.

Rzeczywiście to jest spotkanie żołnierzy. Wczoraj miało miejsce spotkanie po 10 latach polskiego żołnierza, wówczas kaprala, dziś plutonowego Marcina Kulasa i amerykańskiego sierżanta Coreya Specka. Otóż 10 lat temu w Ghazni oddział amerykański został zaatakowany przez talibów, oddział polski przyszedł z odsieczą. Polski żołnierz, dowódca tego oddziału, a więc kapral Kulas został ranny. Został ranny i wyniesiony z podostrzału przez właśnie amerykańskiego sierżanta. Panowie się spotkali po 10 latach. To było wzruszające. Ale to także jest przykład tego, że żołnierze Sojuszu Północnoatlantyckiego wspierają się wzajemnie, że są solidarni wobec siebie. To jest taka historia dwóch ludzi, dwóch żołnierzy, którzy walczyli o wolność, bo przecież walka na misjach jest walką o wolność wolnych narodów całego świata. My jesteśmy aktywni, Wojsko Polskie jest aktywne na misjach zarówno w Europie (myślę tu o Łotwie, Rumunii), jak i chodzi o Afganistan już poza Europą czy Irak. W związku z tym solidarni są z nami nasi sojusznicy. W Polsce są wojska amerykańskie, brytyjskie, rumuńskie i chorwackie. A więc wspieramy się wzajemnie i dzięki temu jesteśmy bezpieczni.

To jest wymiana, na której korzystają obie strony. Cytowałem już dzisiaj w Sygnałach Dnia zdanie prezydenta Czech Andreja Babiša, który powiedział: „Na gapę nie jechaliśmy, wypełnialiśmy jako aktywni członkowie Sojuszu swoje zobowiązania”. Tymczasem prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump po raz kolejny domaga się od niektórych sojuszników w NATO, by wzięli na siebie większy ciężar finansowania działań całego Sojuszu. O tych trudnych sprawach też będą rozmowy w Pradze czy to jest raczej spotkanie, by wspólnie świętować?

To jest raczej spotkanie, w którym przypominamy całemu światu, że 20 lat temu Polska, Czechy i Węgry weszły do Sojuszu Północnoatlantyckiego, a więc do najpotężniejszego sojuszu gwarantującego bezpieczeństwo. Zresztą na ten temat w Polsce mówimy już od ponad tygodnia razem z prezydentem, panem prezydentem Andrzejem Dudą. W poniedziałek tydzień temu byliśmy w Żaganiu, spotkaliśmy się z żołnierzami amerykańskimi, którzy w Polsce stacjonują, w ubiegłą środę w Orzyszu były ćwiczenia żołnierzy właśnie polskich, amerykańskich, brytyjskich, rumuńskich i chorwackich. W ostatnią niedzielę premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej spotkali się na poligonie w Wesołej oraz ministrowie obrony narodowej i też właśnie rozmawialiśmy na temat codziennej współpracy. A rzeczywiście to jest tak, że bezpieczeństwo kosztuje. Ja to rozumiem, w związku z tym rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego spowodował, że przygotowałem podstawy finansowe do tego, żeby plan modernizacji technicznej przyjęty właśnie przeze mnie 28 lutego do roku 2026 był planem, który zdynamizuje modernizację Wojska Polskiego. Do 2026 roku wydamy 185 miliardów złotych. To jest rekordowa wysokość nakładów na modernizację Wojska Polskiego. W ubiegłym roku podpisałem umowę ze stroną amerykańską na dostarczenie systemu Patriot do Polski, również podpisałem umowę na dostarczenie rakiet Himars. To jest broń, której dotychczas Wojsko Polskie nie posiadało. To są rakiety o zasięgu do 300 km, a więc rakiety odstraszające, powodujące możliwość operowania Wojska Polskiego na tyłach ewentualnego przeciwnika.

Panie ministrze, a czy w tej chwili najpilniejszym zakupem są nowe myśliwce? Ja tutaj nawiązuję do tego spotkania, które miało miejsce tydzień temu, prezydent Andrzej Duda po katastrofie polskiego wojskowego MIG-a zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego, mówił wtedy, że modernizacja armii powinna przebiegać szybciej. Ja pamiętam, że już jesienią ubiegłego roku pan zapowiadał o tym, że należy przyspieszyć, jeżeli chodzi o zakup nowych myśliwców. Rozumiem, że teraz trzeba jeszcze przyspieszyć to przyspieszenie.

Ja po raz pierwszy publicznie w święto lotnictwa polskiego, a więc w końcu sierpnia ubiegłego roku w Dęblinie, powiedziałem o konieczności zastąpienia samolotów postsowieckich nowoczesnymi samolotami. Podczas właśnie konferencji prasowej dotyczącej podsumowania i podpisania planu modernizacji technicznej do 2026 roku mówiłem o tej decyzji, o tym, że kupimy samoloty piątej generacji, a więc samoloty, które wprowadzą polskie siły powietrzne w nową epokę, które wyniosą zdolności polskich sił powietrznych na dużo, dużo wyższy poziom, które spowodują samoloty piątej generacji, że multiplikują zdolności samolotów F-16, którymi dziś dysponujemy. To jest ta sieciocentryczność, a więc możliwość zarządzania polem walki poprzez integrację różnego rodzaju broni. Stąd samoloty piątej generacji stanowią takie jądro właśnie tego systemu. Samoloty postsowieckie powinny być dawno temu wycofane z użytkowania. Niestety, rząd koalicji PO–PSL zdecydował o tym, żeby one nadal były w służbie, dochodziło do wypadków...

A o jakim terminie mówimy, jeśli chodzi o te zmiany?

Już przystąpiliśmy. Mamy podstawy formalnoprawne, ja je przygotowałem, doprowadziłem do tego, że mamy również podstawy finansowe, żeby przeprowadzić taką modernizację, żeby przeprowadzić taką transakcję, żeby zakupić te samoloty. I już niezwłocznie przystąpiliśmy do rozmów. A więc chcę... opowiadając o tym, chcę pokazać, że modernizacja Wojska Polskiego jest procesem, który, niestety, przez lata był procesem nie tak dynamicznym, jak byśmy oczekiwali. Przypomnę, że tylko w ciągu 8 lat rządów koalicji PO–PSL nie wydano ponad 10 miliardów złotych na modernizację Wojska Polskiego. Gdyby te pieniądze wydano, no to sytuacja byłaby zdecydowanie lepsza.

32 myśliwce nowej generacji to ten pilny zakup samolotów dla polskiej armii. To jeszcze na koniec pytanie o to, kiedy ćwiczenia Kraj się odbędą. Mówię tutaj o tym, że sprawdzany będzie model dowodzenia. To ma być taka gra obronna, jak Polska w ogóle jest przygotowana do militarnych zagrożeń. Może pan o tym mówić czy może to są tajne informacje?

Oczywiście, o samym przebiegu ćwiczeń mówić nie możemy, natomiast po raz pierwszy od wielu, wielu lat na początku lat dwutysięcznych ostatni raz odbyło się takie ćwiczenie. A więc to też pokazuje, jak dużo było zaniechań przez lata. Mówiłem wcześniej o modernizacji, pan redaktor teraz pyta o ćwiczenia, ale na przykład nieruchomości Wojska Polskiego, poligony, wcześniej wyzbywano się tych nieruchomości, dowódcy mówili mi, że byli premiowani przez ówczesnych ministrów wtedy, kiedy wyzbywali się nieruchomości, bo one były balastem. Likwidowano przecież całe związki taktyczne, I Warszawską Dywizję Zmechanizowaną im. Tadeusza Kościuszki zlikwidowano. Ja powołałem nową dywizję, która jest usytuowana na wschód od Wisły. A więc wypełniam te błędy, te zaniechania. Wojsko Polskie jest bardzo dobrze oceniane przez naszych sojuszników. Ja zawsze kiedy rozmawiam z dowódcami natowskimi czy też z ministrami państw tworzących Sojusz Północnoatlantycki, słyszę jak najlepsze słowa odnośnie zaangażowania i profesjonalizmu żołnierzy Wojska Polskiego. Tak że 20 rocznica NATO, chciałem skorzystać z okazji i tu, z Pragi podziękować żołnierzom Wojska Polskiego za ich codzienną służbę.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, był gościem Sygnałów Dnia i radiowej Jedynki wprost z Pragi, z uroczystości 20 rocznicy wejścia Polski, a także Czech i Węgier do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dziękuję, panie ministrze.

Bardzo dziękuję, miłego dnia.

JM