Andrzej Adamczyk: walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym Polaków

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 08:00
- To nie będzie tworzenie nowych podmiotów przez państwo, czyli przedsiębiorstw transportu samochodowego, to przede wszystkim współpraca z samorządami. Bez niej nie jesteśmy w stanie walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym - mówił na antenie radiowej Jedynki Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. 
Audio
  • Program dofinansowania połączeń lokalnych jest częścią tzw. piątki Kaczyńskiego (Jedynka/Sygnały dnia)
Andrzej Adamczyk
Andrzej AdamczykFoto: Jedynka

- Odtwarzając połączenia autobusowe, postanowiliśmy zmierzyć się z problemem cywilizacyjnym - powiedział premier Mateusz Morawiecki. - Przeznaczymy kwotę 800 mln zł na dofinansowanie deficytu w przewozach autobusowych - poinformował na środowej konferencji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W "Sygnałach dnia" minister tłumaczył, że państwo będzie dofinansowywać istniejące firmy transportowe. - To nie będzie tworzenie nowych podmiotów przez państwo, czyli przedsiębiorstw transportu samochodowego, to przede wszystkim współpraca z samorządami. Bez niej nie jesteśmy w stanie walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym. Używam takiego języka wojennego, mówię to wprost - walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym Polaków w części miejscowości w naszym kraju - mówił. - Nie uczynimy tego bez współpracy z samorządami. Mamy tak zbudowany ten projekt ustawy, że wychodzimy wręcz naprzeciw oczekiwaniom samorządowców - dodał.

- Państwo dofinansowuje deficyt w połączeniach autobusowych. Dlaczego zlikwidowano część linii, dlaczego linie nie powstają? Ponieważ są deficytowe. Uznaliśmy, że jeżeli tak jest, to państwo jest w obowiązku zapewnić obywatelom transport z ich miejsc zamieszkania, transport do pracy, do lekarza, do szkoły. Państwo musi uczestniczyć w likwidacji tego deficytu - zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Andrzej Adamczyk

Data emisji: 14.03.2019

Godzina emisji: 7.15

dcz/kh

Czytaj także

Premier zapowiada przywracanie połączeń lokalnych. Rząd przeznaczy na to 800 mln zł

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 10:32
- Odtwarzając połączenia autobusowe, postanowiliśmy zmierzyć się z problemem cywilizacyjnym - powiedział premier Mateusz Morawiecki. - Przeznaczymy kwotę 800 mln zł na dofinansowanie deficytu w przewozach autobusowych - poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
rozwiń zwiń