X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Elżbieta Rafalska: termin wprowadzenia 500+ na pierwsze dziecko jest nienaruszalny

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 08:09
- Od 1 lipca będzie można składać drogą elektroniczną wnioski o świadczenie 500+ - mówiła w "Sygnałach dnia" Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Audio
  • Elżbieta Rafalska o nowych zasadach świadczenia 500+ (Sygnały dnia/Jedynka)

- Dotyczy to osób, które są w trakcie trwania okresu zasiłkowego i mają wydane decyzje do 30 września, jak również osób, które starają się o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na nowych zasadach - mówiła Elżbieta Rafalska, minister rodziny pracy i polityki społecznej.

Gość radiowej Jedynki zapewniła, że jeśli rodziny, które będą się starały o świadczenie 500+ na pierwsze dziecko, oraz takie, które wcześniej nie spełniały "innych dodatkowych warunków", złożą wniosek w lipcu, sierpniu czy we wrześniu, to otrzymają świadczenie z wyrównaniem od 1 lipca. 

- Złożenie wniosku drogą elektroniczną daje też szansę wcześniejszego rozpatrzenia - podkreśliła Elżbieta Rafalska.


noworodek dzieci FREE 1200x660.jpg
Elżbieta Rafalska: rozszerzenie 500+ jest przełomową zmianą w polityce rodzinnej

Więcej dzieci otrzyma świadczenie 500+

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej mówiła, że uprawnionych do świadczenia 500+ będzie 6,8 mln dzieci. - Do tej pory pół miliona rodzin jedynaków korzystało z tego świadczenia. Tych rodzin jedynaczych przybędzie nam dwa miliony - poinformowała Rafalska, dodając, że to pokazuje, jak wiele było rodzin jedynaczych, dla których spełnienie kryterium dochodowego było trudne. 

Elżbieta Rafalska, zapytana o kryteria dotyczące przyznania świadczenia 500+, stwierdziła, że "jedyne kryterium to kryterium wieku. Nie ma kryterium dochodowego". Minister podkreśliła też, że na nowych regulacjach skorzystają podopieczni domów dziecka.

- Dzieci, które korzystały z pieczy zastępczej, otrzymywały ten dodatek wychowawczy, a dzieci z domów dziecka nie otrzymywały świadczenia. Teraz będą mogły składać to oświadczenie, podobnie jak w przypadku rodzinnych form rodziny zastępczej, czyli dyrektor składa wniosek do CPR i powiat to realizuje - tłumaczyła gość "Sygnałów dnia".

Przybywa rodzin wielodzietnych

Minister zwróciła też uwagę, że wszystkie badania wskazywały na to, iż jedną z obaw, które powstrzymywały młode rodziny przed decyzją o kolejnym dziecku w rodzinie, była obawa o pogorszenie stanu materialnego.

- Jeżeli nasza sytuacja materialna się poprawia, mamy rynek pracownika, mamy szansę na awans, rosną nam wynagrodzenia, otwierają się perspektywy, przybywa miejsc opieki nad dzieckiem, jest przyjazny klimat dla rodziny, przyjazna i dobra polityka rodzinna, to wszystko powinno mieć też wpływ na te obawy, o których mówili młodzi rodzice, którzy nie decydowali się na kolejne dziecko - mówiła Rafalska, dodając, że od 2007 do 2017 roku przybyło rodzin z trójką dzieci.

- A więc są rodziny, które decydują się na trzecie dziecko, i w Polsce przybywa rodzin wielodzietnych - zauważyła Elżbieta Rafalska.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Elżbieta Rafalska (minister rodziny, pracy i polityki społecznej)

Data emisji: 20.03.2019

Godzina emisji: 8.13

pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elżbieta Rafalska: propozycja przyznania 500+ od pierwszego dziecka była społecznie oczekiwana

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 17:03
- Wprowadzenie 500+ od pierwszego dziecka było społecznie oczekiwane. Złożenie takiej propozycji to 100 proc. gwarancji finansowania - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
rozwiń zwiń