X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Joanna Kopcińska ws. sytuacji w oświacie: nie można brać dzieci i młodzieży jako zakładników

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 08:28
- Dorośli mają prawo do protestowania, ale nie mogą brać dzieci i młodzieży jako zakładników. Nauczyciel, który przeprowadza przez życie, uczy też pewnych zasad. Dlatego należy usiąść do stołu i rozmawiać - powiedziała w "Sygnałach dnia" rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, odnosząc się do sytuacji w oświacie.
Audio
  • Joanna Kopcińska o sytuacji w oświacie: rząd PiS cały czas dąży do tego, by wynagrodzenia nauczycieli były wyższe (Sygnały dnia/Jedynka)

Od 5 do 25 marca trwa referendum strajkowe zorganizowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Odbywa się w tych szkołach i placówkach, z którymi w ramach sporu zbiorowego zakończono etap mediacji, nie osiągając porozumienia co do żądania podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych o 1 tys. zł. Jeśli opowie się za tym większość, nauczyciele 8 kwietnia rozpoczną strajk. Oznacza to, że jego termin może się zbiec z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami gimnazjalnym i ósmoklasistów. W związku z tym w środę wieczorem prezydent Andrzej Duda spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim, by omówić postulaty nauczycieli dotyczące wzrostu ich wynagrodzeń.

mm12.jpg
Dwugodzinna rozmowa. Spotkanie premiera i prezydenta ws. sytuacji w oświacie

- Panowie rozmawiali na wiele tematów. Wszystkim zależy, żeby doszło do porozumienia z nauczycielami. Dlatego że naszym celem jest, by zaplanowane na kwiecień i maj egzaminy się odbyły - podkreśliła Joanna Kopcińska.

Rzeczniczka rządu odniosła się do niedawnych słów prezesa ZNP Sławomira Broniarza, który powiedział m.in., że to właśnie nauczyciele i rady pedagogiczne decydują o promocji uczniów i w związku z tym albo będzie podwyżka o 1 tys. zł brutto, albo dojdzie do strajku. – Słowa pana Broniarza o tym są niewłaściwe i naganne. Prezes ZNP nie może straszyć uczniów oraz rodziców, a także stawiać w niekorzystnym świetle nauczycieli. Dorośli mają prawo do protestowania i wyrażania swojego niezadowolenia, ale nie mogą brać dzieci i młodzieży jako zakładników. Nauczyciel, który przeprowadza przez życie, uczy też pewnych zasad. Dlatego należy usiąść do stołu i rozmawiać - zaznaczyła Joanna Kopcińska.

Przypomniała, że rząd cały czas dąży do podwyższania wynagrodzeń nauczycielom, co już ma realne odzwierciedlenie. - W latach 2017-2019 wzrost wyniósł tu 16 proc. Rząd Prawa i Sprawiedliwości wie, że nauczyciele zarabiali i zarabiają za mało, dlatego podjął działania naprawcze. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że chciałby, żeby już dzisiaj te wynagrodzenia były zdecydowanie wyższe i idziemy w tym kierunku, ale nie da się tego zrobić od razu. Gdyby pan Broniarz w latach 2013-2015 był skuteczny, to dzisiaj rozmawialibyśmy o podwyżkach z innego pułapu - powiedziała Joanna Kopcińska.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Joanna Kopcińska (rzeczniczka rządu)

Data emisji: 21.03.2019

Godzina emisji: 7.14

bb/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak