X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Polak, Węgier, dwa bratanki". Skąd taka przyjaźń?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 08:01
- Jednym z ważnych elementów tej przyjaźni było to, że nasi królowie byli wspólni. Król węgierski bywał królem Polski i król Polski bywał królem węgierskim - mówi w "Sygnałach dnia" Krzysztof Szczerba, wicedyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.
Audio
  • Węgry i Polska trzymają się razem od lat. Dlaczego? (Sygnały dnia/Jedynka)
skąd wzięła się przyjaźń polsko-węgierska
skąd wzięła się przyjaźń polsko-węgierskaFoto: PAP/Leszek Szymański

Państwo węgierskie powstało w 896 roku. Znamienne jest, że Węgrzy do Europy przybyli zza Uralu, dlatego posługują się językiem ugrofińskim. - Byli ludem koczowniczym, który bywał w Europie już w VIII wieku. Ostatecznie osiedlili się tu w IX wieku - tłumaczy gość radiowej Jedynki.

Krzysztof Szczerba mówi też, dlaczego relacje między Polską a Węgrami są tak przyjacielskie. - Nasze związki dynastyczne były bardzo ścisłe - zaznacza ekspert. Ponadto w historii obu krajów praktycznie nie dochodziło do konfliktów. - Choć, był jeden ciekawy spór polsko-węgierski z początku XX wieku. Chodziło o Morskie Oko. Tam dwie rodziny walczyły o skrawek ziemi - przypomina wicedyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej.

Szczerba wspomniana ponadto o pomocy Madziarów w 1920 roku. - To był czas, kiedy nikt nam nie chciał pomagać z różnych powodów. Byliśmy przed bitwą Warszawską i wtedy Węgrzy zdecydowali się, że podeślą nam wiele milionów sztuk amunicji, ale były problemy z transportem. Rumunia pozwoliła na przejazd tej amunicji - mówi ekspert.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: Krzysztof Szczerba (wicedyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka)

Data emisji: 23.03.2019

Godzina emisji: 7.15

pkur/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak protesty w 1956 roku przebiegały w Polsce i na Węgrzech?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2016 23:15
W tym roku mija 60 lat od roku 1956, w związku z czym zorganizowano wystawę na dziedzińcu wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie, poświęconą wydarzeniom w Polsce i na Węgrzech. Ekspozycja powstała z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej i jego węgierskiego odpowiednika oraz Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karol Nawrocki: musimy II wojnę światową opisywać i pokazywać taką, jaką była

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 09:15
- Polski naród został podczas okupacji niemieckiej, a także w czasie okupacji sowieckiej, doświadczony w sposób niewyobrażalny - mówi w "Sygnałach dnia" dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

11 lat Stefana Batorego na tronie polskim

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 19:06
Stefan Batory był synem wojewody siedmiogrodzkiego Stefana Batorego i Katarzyny Telegdi. Od 1576 roku mąż Anny Jagiellonki i król Polski. Co sprawiło, że do dziś uważany jest za jednego z naszych ulubionych monarchów? 
rozwiń zwiń