Michał Dworczyk: spełniamy oczekiwania różnych grup zawodowych, ale w sposób sprawiedliwy

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 08:25
- W moim przekonaniu teraz w budżecie na taką podwyżkę pieniędzy nie ma - tak do postulatu zwiększenia wynagrodzenia o tysiąc złotych nauczycielom w audycji "Sygnały dnia" odniósł się Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Ale rozumiemy tę sytuację i mówimy o wzroście wynagrodzeń w danej perspektywie czasowej - dodał.
Audio
  • Michał Dworczyk: rozumiemy postulat nauczycieli (Sygnały dnia/Jedynka)

Związek Nauczycielstwa Polskiego kończy w poniedziałek trwające od 5 marca referendum strajkowe. Biorą w nim udział te szkoły i przedszkola, które weszły w spór zbiorowy z dyrektorami i nie osiągnęły porozumienia w sprawie podwyżki, a ta - jak żądają nauczyciele - ma wynieść tysiąc złotych od tego roku. Jeśli w referendum weźmie udział minimum połowa uprawnionych i większość poprze najostrzejszą formę protestu, 8 kwietnia w placówkach, które o tym zdecydują, rozpocznie się bezterminowy strajk. W związku z tym w poniedziałek dojdzie do spotkania prezydium Rady Dialogu Społecznego ze związkami zawodowymi reprezentującymi nauczycieli, w którym uczestniczyć będą m.in. minister edukacji Anna Zalewska, szefowa resortu rodziny Elżbieta Rafalska i wicepremier Beata Szydło.

- Też będę uczestniczył w tym spotkaniu, podobnie jak przedstawiciel Ministerstwa Finansów. Dlatego że rząd bardzo poważnie traktuje sprawy nauczycielskich wynagrodzeń. Chcemy, żeby dialog z nauczycielami trwał, bo zależy nam na wspólnym wypracowaniu rozwiązań, które będą dla nich dobre - podkreślił Michał Dworczyk.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przyznał jednak, że spełnienie postulatu będzie bardzo trudne. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że są oczekiwania wyższych wynagrodzeń, ale w moim przekonaniu teraz w budżecie na taką podwyżkę pieniędzy nie ma. Rozumiemy tę sytuację i mówimy o wzroście w danej perspektywie czasowej. Przecież premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że podwyżki w przyszłym roku będą kontynuowane - zaznaczył gość audycji.

Dodał, że rząd nie jest w stanie zrealizować wszystkich oczekiwań nauczycieli, bo "nie są oni jedyną grupą zawodową, która chce wzrostu" pensji. - Przez to, że w latach 2008-2015 wzrost wynagrodzeń był w wielu dziedzinach praktycznie zamrożony i bardzo wolno rosła płaca minimalna, dziś wiele grup zawodowych ma takie oczekiwania. Staramy się je spełniać, ale w sposób solidarny i sprawiedliwy. Przypomnę, że podwyżki otrzymali już m.in. lekarze-rezydenci, nauczyciele akademiccy czy żołnierze - powiedział Michał Dworczyk.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Michał Dworczyk (szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów)

Data emisji: 25.03.2019

Godzina emisji: 7.13

bb/kh

Czytaj także

Michał Dworczyk: jeśli PiS będzie nadal rządził, nauczyciele mogą liczyć na podwyżki

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 09:59
Szef Kancelarii Premiera zapowiada, że nauczyciele będą mogli liczyć na podwyżki po wyborach - jeśli PiS będzie nadal rządził. Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiada na 8 kwietnia strajk w szkołach, które zgodzą się na to w referendach.
rozwiń zwiń