Prof. Ryszard Legutko: ci, którzy od 40 lat rządzą UE, są w stanie paniki

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 09:43
- Manfred Weber zachowuje się w Polsce skandalicznie mówiąc, że polski rząd nie realizuje polskich interesów. Robi tak dlatego, że ci, którzy od 40 lat wciąż rządzą Unią Europejską, są w stanie paniki, bo pojawiła się szansa nadkruszyć ten monopol władzy – powiedział w "Sygnałach dnia" prof. Ryszard Legutko, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
Audio
  • Prof. Ryszard Legutko: Manfred Weber w Polsce zachowuje się skandalicznie (Sygnały dnia/Jedynka)
Ryszard Legutko
Ryszard Legutko Foto: PAP/Szilard Koszticsak

Szef Europejskiej Partii Ludowej, niemiecki europoseł Manfred Weber gościł w Polsce z wizytą na początku marca. W jej trakcie spotkał się z przedstawicielami partii, które wchodzą w skład ugrupowań w PE o chadeckim charakterze. Powiedział, że "Polska pod rządami PiS zmierza w kierunku nacjonalistycznym". W ubiegłym tygodniu w wywiadzie dla "Süddeutsche Zeitung" powiedział natomiast, że – w kontekście zawieszenia węgierskiego Fideszu Viktora Orbana w prawach członka EPL – po wyborach do PE wyklucza współpracę z Matteo Salvinim oraz Prawem i Sprawiedliwością.

Gość audycji przypomniał, że to, kto z kim wchodzi w koalicję, okaże się po wyborach. – Ale Manfred Weber zachowuje się w Polsce skandalicznie mówiąc, że polski rząd nie realizuje polskich interesów. Zachowuje się zresztą jak panisko przyjeżdżając do nas jak do siebie i obiecując, że te interesy za jego sprawą będą lepiej realizowane. Brakuje mi słów, by to opisać, zaś Platforma Obywatelska gra w tę grę uważając, że przyniesie im ona korzyść, podczas gdy tak naprawdę doprowadza do demoralizacji – powiedział prof. Ryszard Legutko.

Europoseł dodał, że Manfred Weber zachowuje się tak, jakby było już po wyborach do PE, a on zaczął nim rządzić. – On już rozdziela role. Ale robi to dlatego, że ci, którzy od 40 lat wciąż rządzą Unią Europejską, są w stanie paniki, bo pojawiła się szansa nadkruszyć ten monopol władzy. Stąd biorą się te pogróżki, bo tak to trzeba określić. Tę histerię obserwuję codziennie i mam nadzieję, że przyjdzie otrzeźwienie – stwierdził prof. Ryszard Legutko.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: prof. Ryszard Legutko (poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości)

Data emisji: 25.03.2019

Godzina emisji: 8.14

bb/kb/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Spory i kontrowersje". Jak wybory do Parlamentu Europejskiego wpłyną na kształt Unii Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 10:16
Wybory do Parlamentu Europejskiego, przyszłość Unii Europejskiej, a także konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości były głównymi tematami premierowej audycji radiowej Jedynki – "Spory i kontrowersje". Jak wskazuje tytuł, nie zabrakło gorącej dyskusji, a jej uczestnikami byli prof. Henryk Domański, prof. Kazimierz Kik i prof. Jacek Wasilewski.
rozwiń zwiń