"Nie" dla plastikowych jednorazówek

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 10:47
Parlament Europejski mówi "Nie" plastikowym sztućcom, kubkom i patyczkom do uszu. Czy uchronimy oceany przed nadmiernymi zanieczyszczeniami? Jak będzie teraz wyglądał świat?
Audio
  • PE zatwierdził zaostrzenie przepisów dotyczących odpadów z produktów plastikowych (Sygnały dnia/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Rich Carey

Zaostrzenie przepisów dotyczących odpadów z produktów plastikowych zatwierdził w środę (27 marca) Parlament Europejski. Przed 2025 rokiem butelki plastikowe będą musiały być wytwarzane z materiałów pochodzących z recyklingu. Menadżer jednej z warszawskich kawiarni mówi, że już proponuje klientom rurki do napojów wykonane ze słomy i metalu. - Namawiamy też gości do tego, aby rezygnowali z kubeczków plastikowych i pili kawę na miejscu - mówi menadżer.

Zdaniem Jana Ruszkowskiego ze związku stowarzyszeń "Polska Zielona Sieć" nowe przepisy dotyczące plastikowych wyrobów są małym, ale istotnym krokiem w kierunku dużych, pozytywnych zmian dla środowiska. - Te przepisy wymuszą zmiany w naszych zachowaniach i w gospodarce - twierdzi. Zwraca także uwagę na to, że przedmioty jednorazowego użytku produkowane są z plastiku dlatego, że wydawało się, iż materiał ten będzie wyjątkowo tani. Jan Ruszkowski ocenia, że nie wzięto pod uwagę realnych kosztów, jakie generuje plastik - środowiskowych, społecznych i zdrowotnych.

Pozostałości po sztucznym tworzywie znajdowane są w rybach i ptakach, a w konsekwencji także w łańcuchu pokarmowym człowieka. Czy po zmianie przepisów dotyczących plastikowych produktów będziemy witać nowy i czystszy świat? Co te zmiany będą znaczyły dla społeczeństwa? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzą: Wiesław Molak i Katarzyna Gójska

Material reporterski: Maria Mazurek

Data emisji: 29.03.2019

Godzina emisji: 7.45

K.A/kh/ag

Czytaj także

Minister środowiska: nawet 90 procent dotacji na wymianę pieca i ocieplenie domu. Program "Czyste powietrze"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 09:13
Resort zakłada, że w wyniku programu dotacji „Czyste powietrze” 80 procent domów jednorodzinnych ma być zmodernizowanych. To ma zredukować o 60 procent zanieczyszczenia w powietrzu – o tym mówił w Jedynce minister Henryk Kowalczyk. Szczegółowe informacje będą podane do publicznej wiadomości w przyszłym tygodniu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Kowalczyk: Polska jest liderem w ograniczeniu emisji dwutlenku węgla

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 08:51
- Od 1989 roku Polska zredukowała o 30 proc. emisję dwutlenku węgla, więc jesteśmy liderem w jej ograniczaniu - powiedział Henryk Kowalczyk minister środowiska w audycji "Sygnały dnia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Sałek: Nord Stream 2 chce uzależnić całą UE od jednego źródła dostaw gazu

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 08:54
- Konieczna jest dywersyfikacja dostaw, a patrząc na politykę energetyczną oraz klimatyczną UE, to gaz jest mniej emisyjny niż węgiel - mówił na antenie radiowej Jedynki Paweł Sałek, doradca prezydenta.
rozwiń zwiń