X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Piotr Zgorzelski: propozycje rządu dla nauczycieli to ornamentyka

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 08:43
- Ten strajk to jest w istocie akt desperacji i rozpaczy środowiska nauczycielskiego - powiedział w "Sygnałach dnia" Piotr Zgorzelski o sytuacji w oświacie i proteście nauczycieli. 
Audio
  • Piotr Zgorzelski o proteście nauczycieli (Jedynka/Sygnały dnia)

W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie przedstawiciele rządu prowadzą rozmowy z oświatowymi związkami zawodowymi dotyczące podwyżek dla nauczycieli. 1 kwietnia po pięciu godzinach wstrzymano negocjacje, by rząd mógł przygotować wyliczenia dotyczące podwyżek. Wicepremier Beata Szydło powiedziała po rozmowach, że związkowcy zaakceptowali cztery z pięciu propozycji rządowych. Rząd proponuje przyspieszenie planowanej trzeciej transzy podwyżek ze stycznia na wrzesień, "dodatek na start" dla nauczycieli stażystów, skrócenie ich stażu i tym samym przyspieszenie możliwości awansu, zmiany w sposobie oceniania nauczycieli, a także określenie minimalnej stawki dodatku za wychowawstwo. Jak podkreśliła Beata Szydło, dalszych negocjacji wymaga kwestia wzrostu wynagrodzeń. Chodzi o ustalenie, jaka to ma być podwyżka i jaka ma być jej "forma systemowa". "Solidarność" oświatowa chce 15-proc. wzrostu wynagrodzeń, podczas gdy ZNP i Forum Związków Zawodowych mówią o 1000 zł do zasadniczego wynagrodzenia.


prezydent free 1200.jpg
Prezydent: zaproponowałem 50 proc. kosztów uzyskania przychodu dla nauczycieli

- Postulaty płacowe są istotnym, ale tylko elementem tego protestu - powiedział Piotr Zgorzelski. Ocenił, że propozycje rządu to "ornamentyka i wycofywanie się ze złych zmian w edukacji, jakich zdążyła dokonać po zniszczeniu gimnazjów pani minister Zalewska". 

Poseł przypomniał, że nauczyciele w latach 2008-2012, otrzymali 50-proc. podwyżki, choć Polska i UE zmagały się z kryzysem. Zauważył, że teraz słyszymy, że na wszystko są pieniądze, wystarczy tylko nie kraść i "okazuje się, że nie można zabezpieczyć słusznych postulatów nauczycielskich".

Polityk wskazał też, że PSL proponuje, aby za wynagrodzenia nauczycieli odpowiadało w 100 proc. państwo, a ich wysokość nie była zależna od zamożności danego samorządu. - Nauczyciele powinni być urzędnikami państwowymi wynagradzanymi według siatki wynagrodzeń - powiedział Zgorzelski.

W audycji poruszono też temat pozycji Polski w Unii Europejskiej. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Piotr Zgorzelski (poseł PSL, były nauczyciel) 

Data emisji: 2.04.2019

Godzina emisji: 7.14

fc/kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowe propozycje dla nauczycieli. Sprawdź, co rząd przedstawił związkom

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 20:15
Przyspieszenie podwyżki o kolejne 5 proc. jeszcze w tym roku, skrócenie ścieżki awansu zawodowego, dodatek za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł oraz zmniejszenie biurokracji - to niektóre propozycje przedstawione nauczycielskim związkom zawodowym przez rząd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef oświatowej "Solidarności" Ryszard Proksa: nie ma jednego wspólnego stanowiska związków

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 21:21
- Cieszy nas stanowisko wicepremier, że w pilnym czasie usiądziemy i zmienimy system wynagradzania nauczycieli. Mam nadzieję, że go uprościmy - powiedział przewodniczący oświatowej "Solidarności" Ryszard Proksa. Ocenił, że strona rządowa "wykazała się wolą porozumienia". Zauważył również, że nie ma jednego wspólnego stanowiska związków zawodowych. 
rozwiń zwiń