Stanisław Tyszka: nie zgadzamy się na zbyt daleko idącą ingerencję eurobiurokratów w sprawy wewnętrzne naszego kraju

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 08:18
- Kukiz'15 startuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ponieważ chcemy walczyć z sytuacją, w której nie mamy Europy równych podmiotów. My się nie zgadzamy na zbyt daleko idącą ingerencję eurobiurokratów w sprawy wewnętrzne naszego kraju - powiedział w radiowej Jedynce Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu z ramienia Kukiz'15.
Audio
  • Stanisław Tyszka (Kukiz'15) o postępowaniu dyscyplinarnym KE przeciwko Polsce (Jedynka/Sygnały dnia)
Audio
  • Stanisław Tyszka (Kukiz'15) o postępowaniu dyscyplinarnym KE przeciwko Polsce (Jedynka/Sygnały dnia)

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko Polsce za system odpowiedzialności dyscyplinarnej wobec sędziów. Uważa, że narusza on niezawisłość sędziowską, nie daje koniecznych gwarancji, by chronić sędziów przed kontrolą polityczną. Komisja zarzuca Polsce, że nowy system nie gwarantuje bezstronności Izby Dyscyplinarnej, która składa się wyłącznie z sędziów wybranych przez Krajową Radę Sądownictwa, a jej członkowie są obecnie powoływani przez polityków.

Czytaj więcej
komisja europejska 1200.jpg
KE rozpoczęła postępowanie przeciwko Polsce za dyscyplinarki wobec sędziów

- Błędem jest to, co robi Prawo i Sprawiedliwość z wymiarem sprawiedliwości, ponieważ po reformach postępowania w sądach się jeszcze bardziej wydłużyły. Nie zgadzamy się natomiast na to, żeby biurokraci Unii Europejskiej - gdzie dominują Francja, Niemcy i wielkie korporacje - nam mówili, jak mamy rozwiązywać nasze wewnętrzne sprawy - podkreślił Stanisław Tyszka. Wicemarszałek Sejmu przypomniał również, że Kukiz'15 przedstawiło wiele rozwiązań, które miały usprawnić działanie polskiego wymiaru sprawiedliwości. - Parę miesięcy temu opublikowaliśmy "Białą księgę" w sprawie powołania instytucji sędziów pokoju. Prace w Ministerstwie Sprawiedliwości są w dużej mierze na niej oparte. Z przecieków medialnych wynika jednak, że resort chciałby spłaszczać strukturę sądownictwa. Absolutnie się od tego odcinamy - dodał.

Gość programu zaznaczył także, że Kukiz'15 jest na ostatnim etapie zbierania podpisów poparcia do eurowyborów. - Chciałbym podziękować tysiącom ludzi, którzy zbierają podpisy pod naszymi listami. W przyszłym tygodniu będziemy rejestrować listy w komisjach wyborczych - stwierdził Stanisław Tyszka.

Czytaj więcej
czarnecki ryszard_1200.jpg
Postępowanie KE przeciw Polsce. Europoseł PiS: ataki skończą się po wyborach

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Stanisław Tyszka (Kukiz'15)

Data emisji: 04.04.2019

Godzina emisji: 7.14

jp/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Parlamencie Europejskim trwa walka ws. przepisów o delegowaniu polskich kierowców: wniosek Polski - odrzucony

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 15:29
W walce w Europarlamencie o odrzucenie niekorzystnych dla polskich firm transportowych przepisów, dotyczących delegowania pracowników, punkt zdobyli nasi przeciwnicy. Jak informuje korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka, większością głosów europosłowie zdecydowali, że jutro odbędzie się jednak głosowanie nad przepisami, które zaostrzają zasady w transporcie międzynarodowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Andrzej Zybertowicz: opinia TSUE będzie miała walor propagandowo-kampanijny

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 18:57
- Opinia TSUE w sprawie KRS będzie opinią polityczną obudowaną narracją praworządnościową, którą historycy potraktują kiedyś jako próbę ingerencji w sprawy państwa członkowskiego Unii Europejskiej - ocenił prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta RP. - Polaków, chcących uporządkować swoje sprawy, próbuje się postawić na baczność - dodał.
rozwiń zwiń