Minister rolnictwa: trudno odkręcać kłamstwa o polskiej żywności

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 07:55
- Martwią mnie nieprawdziwe i szkodliwe argumenty użyte przez opozycję. Krowy nie były chore, a mięso było bezpieczne. Bardzo trudno było odkręcać kłamstwa o polskiej żywności, jeżeli takie głosy szły z Polski - powiedział w "Sygnałach dnia" Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.
Audio
  • Jan Krzysztof Ardanowski: trudno było odkręcać kłamstwa opozycji o polskiej żywności (Sygnały dnia/Jedynka)
Audio
  • Jan Krzysztof Ardanowski: trudno było odkręcać kłamstwa opozycji o polskiej żywności (Sygnały dnia/Jedynka)

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zadeklarował, że Koalicja Europejska będzie dążyć do ujednolicenia unijnych dopłat oraz do tego, by Europa miała żywność najlepszej jakości, dobrą i zdrową. Obiecał też sformułowanie z budżetu UE "pierwszego historycznego, europejskiego programu walki z rakiem". 

- Traktuję to jako wsparcie naszych negocjacji, które idą w dobrym kierunku. Najważniejszy polityk rolny Phil Hogan przyjeżdża do Warszawy dość często. Najpierw jednak trzeba walczyć w UE o zwiększenie wydatków na rolnictwo, a następnie zastanawiać się, czy dzielić je na I, czy na II filar. W 2013 roku przy dużo większym budżecie rolnym PO i PSL zgodziły się na niższe dopłaty, wręcz dyskryminujące, a sprawując niepodzielnie rządy i mając, jak twierdzą, silne wsparcie w UE, mogły wywalczyć dużo wyższe dopłaty i wtedy sobie nie poradziły. My twardo walczymy i szukamy koalicjantów - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

Gość audycji przyznał, że "jeżeli w UE brakuje pieniędzy, to niech kraje członkowskie zwiększą nieco składkę i starczy na budżet rolny, tak bardzo potrzebny europejskiemu rolnictwu". - Główni płatnicy - Niemcy, Francja - nie są zainteresowani zwiększaniem składek i dopłacaniem do rolnictwa w naszej części Europy. Rolnictwo należy wspierać, bo dotyczy ono suwerenności Polski, ale także Europy - stwierdził minister rolnictwa.

Jan Krzysztof Ardanowski odniósł się również do odrzuconego przez Sejm wniosku o wotum nieufności. - Nie jestem pierwszy i ostatni, to chęć przypomnienia o sobie ze strony opozycji. Martwią mnie natomiast nieprawdziwe i szkodliwe argumenty użyte przez opozycję. Krowy nie były chore, a mięso było bezpieczne. Bardzo trudno było odkręcać kłamstwa o polskiej żywności, jeżeli takie głosy szły z Polski. Wszystko idzie w świat. Mamy najlepiej na świecie przebadaną wołowinę, jest dobra i bezpieczna. Nie utraciliśmy rynków zagranicznych - mówił gość radiowej Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Jan Krzysztof Ardanowski (minister rolnictwa)

Data emisji: 5.04.2019

Godzina emisji: 7.14

dn/PAP/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Krzysztof Ardanowski: nasza pomoc rolnikom ws. suszy w 2018 r. była największa w UE

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 11:21
- Wystąpiłem do Komisji Europejskiej o przesunięcie około 1 mld zł z obecnej edycji "Programu rozwoju obszarów wiejskich" na inwestycje związane z zapobieganiem suszy. Dlatego że trzeba pomóc rolnikom w inny sposób, niż tylko pieniężnie rekompensując straty upraw – powiedział w audycji "Gość Polskiego Radia" Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.
rozwiń zwiń