Zagrożenie pożarami w lasach. Paweł Frątczak: należy zachować szczególną ostrożność

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 08:50
- Ponad 90 procent polskich lasów jest objętych najwyższym stopniem zagrożenia pożarowego - mówił w "Sygnałach dnia" rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, starszy brygadier Paweł Frątczak.
Audio
  • Paweł Frątczak o zagrożeniu pożarowym w lasach (Sygnały dnia/Jedynka)
Rzecznik prasowy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak
Rzecznik prasowy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej Paweł FrątczakFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

W całej Polsce występuje duże zagrożeniem pożarami w lasach. Instytut Badawczy Leśnictwa apeluje o zachowanie wzmożonej ostrożności na terenach leśnych i w ich sąsiedztwie.

Paweł Frątczak tłumaczył, że w większości nadleśnictw wprowadzono trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Jak mówił, wilgotność ściółki spadła do mniej więcej 10 procent, czyli poziomu wilgotności kartki papieru.

- Tylko przez pięć dni kwietnia, od poniedziałku do piątku, strażacy wyjeżdżali 620 razy w związku z pożarami w lasach, a w tym roku już 1250. W roku ubiegły było to tylko 300 razy. Proszę zobaczyć jak dynamicznie wzrasta liczba pożarów - podkreślił gość Jedynki.

Starszy brygadier dodał, że problem pożarów dotyczy nie tylko obszarów leśnych. Trzy osoby zginęły w tym roku w wyniku wypalania traw.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Paweł Frątczak (rzecznik prasowy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej)

Data emisji: 6.04.2019

Godzina emisji: 7.40

mr

Czytaj także

Joachim Brudziński: bezpieczeństwo nie ma barw politycznych

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 12:32
- Proces wspierania państwowej i ochotniczych straży pożarnych oraz policji będzie kontynuowany; środki na program modernizacji służb mundurowych w pierwszej kolejności będą trafiały do jednostek takich jak w Łobzie - zapewnił szef MSWiA Joachim Brudziński. 
rozwiń zwiń