X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sygnały Dnia 16 kwietnia 2019 roku, rozmowa z Patrykiem Jakim

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 07:40
Audio
  • Patryk Jaki o strajku nauczycieli (Jedynka/Sygnały dnia)

Piotr Gociek: Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości, jest gościem Sygnałów Dnia i radiowej Jedynki. Dzień dobry, panie ministrze.

Patryk Jaki: Dzień dobry panu i dzień dobry państwu.

Zacznę od cytatu, wczoraj mówił pan w TVN24, że: „Rząd uznał, że fundamentem jest rodzina i to w nią należy inwestować, ale to nie znaczy, że nie chcemy inwestować w kolejne grupy. Jeśli Polacy dalej nam zaufają, będziemy chcieli skoncentrować się na innych grupach społecznych, również na nauczycielach”. To ja bym to wprost powiedział inaczej: nie ma szans na żadne nowe programy czy podwyżki do wyborów. Dobrze zrozumiałem?

Trochę inaczej, to znaczy my rzeczywiście chcemy, żeby wszyscy korzystali z owoców rozwoju państwa. Polskie państwo przez lata było okradane przez różne grupy przestępcze. Jak doszliśmy do władzy, to potrafiliśmy odzyskać z szarej strefy od różnych zorganizowanych grup do budżetu państwa pieniądze idące w -nastu miliardach złotych każdego roku, mimo że nikt w to nie wierzył, znaczące zaostrzenie polityki karnej, na przykład to słynne 25 lat za przestępstwa vatowskie. Dokładnie od tego momentu, kiedy wprowadziliśmy takie przepisy, miliardy zaczęły wracać do budżetu państwa. I z tego finansujemy...

I im bardziej rząd się chwalił miliardami, tym...

Zgoda...

...tym kolejne grupy...

Chcę powiedzieć...

...wyciągały ręce, mówiąc...

Tak, tak...

...dajcie nam też.

Ja rozumiem, tylko że w związku z tym, że pozyskaliśmy te środki do budżetu państwa, trzeba było ułożyć priorytety. I priorytety ułożyliśmy w sposób następujący: najpierw trzeba wzmocnić rodzinę jako podstawową komórkę społeczną, stąd te programy takie jak 500+. Następnie zwróciliśmy uwagę na emerytów, którzy uważam, że są jedną z najbardziej poszkodowanych grup w III RP, i inne programy w ramach tej tzw. piątki Kaczyńskiego. Natomiast chcę powiedzieć, że jeżeli dalej będzie nam tak szło, bo przypomnijmy, w strefie euro w tej chwili wzrost gospodarczy, znaczy wzrost PKB jest na poziomie 1,8, Polska 5,2, jeżeli mnie pamięć nie myli, i jeżeli dalej tak będzie, to w kolejnych latach rządów będziemy mogli...jeżeli Polacy nam zaufają, będziemy mogli skoncentrować się na innych grupach, w tym na nauczycielach, aczkolwiek pragnę podkreślić, że propozycja, która teraz leży dla nauczycieli, to znaczy żeby stopniowo podnosić wynagrodzenia w zamian za to, że nauczyciele będą trochę dłużej przed tablicą, czyli zwiększenie tzw. pensum, dla nauczyciela dyplomowanego to by było za dwa lata 8100 brutto. Taka jest propozycja, uważam, że to nie jest mało.

O tym, że szykuje się okrągły stół na temat polskiej oświaty, mówiła pół godziny temu obszernie w Sygnałach Dnia w radiowej Jedynce rzecznik rządu Joanna Kopcińska. Ja wrócę do jeszcze jednego pana zdania z wczoraj, mówił pan: „Wielu rodziców na terenie Małopolski zadaje takie pytanie: panie ministrze, proszą, coś zróbcie, proszą o radykalne kroki, na które my się nie zdecydujemy”. To o jakie radykalne kroki proszą rodzice (...)?

Myślę, że o kroki prawne wobec nauczycieli, szczególnie ci rodzice, którzy boją się, czy ich dzieci przystąpią do matury. Teraz mamy ostatnie tygodnie, kiedy dzieci przecież powinny powtarzać... dorośli ludzie często, przepraszam, młodzież, powinna powtarzać materiały. Ten ostatni tydzień przed maturami jest bardzo ważny, bo się uporządkuje wszystkie materiały. No i przez strajk nauczycieli, nie ukrywajmy, wyniki dzieci będą gorsze czy młodzieży będą wtedy gorsze, może nie dostaną się na wymarzone studia, no i kto za to poniesie odpowiedzialność? To znaczy są jakby... Ja uważam, że można protestować, nauczyciele powinni więcej zarabiać, ich status powinien być lepszy, ale nie kosztem dzieci. Jest wiele sposobów, w których można wyrazić swój sprzeciw, nie robiąc tego kosztem dzieci. I tu jest właśnie ten największy element sporu. Poza tym mają państwo przedstawiciela, który – mówiąc delikatnie – nie pomaga grupom nauczycieli, to znaczy pana Broniarza, który jest facetem, no przecież nie ukrywajmy tego, który całkiem niedawno stał na scenie KOD–u z Mateuszem K. i coś wykrzykiwał przeciwko rządowi. No to wiecie państwo...

Jak zaawansowane są w tej chwili w resorcie sprawiedliwości prace nad zmianami, o których dowiedzieliśmy się niedawno, mianowicie nad wprowadzeniem sędziów pokoju i nad zapowiadaną też dużo wcześniej, bo ja pamiętam wywiady z ministrem Ziobro z samego początku kadencji, likwidacją jednego ze szczebli, jeśli chodzi o tutaj konstrukcję polskiego sądownictwa, jednego szczeblu sądów.

Te prace są bardzo zaawansowane, no i teraz już będzie przed nami praktycznie tylko decyzja polityczna.

A bardzo zaawansowane, to znaczy że gotowa ustawa jest i czeka tylko na zielone światło i hasło: uchwalamy w maju, w czerwcu, w sierpniu?

Są jeszcze rzeczy do konsultacji. Nie ukrywamy też, że konsultujemy ten projekt z klubem Kukiz’15, który prosił nas też o... który bardzo często słusznie mówił o sędziach pokoju. Ja w ogóle jestem zwolennikiem tego, żeby w jakiejś perspektywie większa ilość sędziów była wybierana w wyborach powszechnych, ale mówię, to jest moje osobiste zdanie, dlatego że uważam, że po pierwsze jakość polskiego sądownictwa, jaka jest, to każdy mógł zobaczyć w tych różnego rodzaju wystąpieniach. To po pierwsze. A po drugie z politykami jest tak, że jak polityk się komuś nie podoba, to raz na jakiś czas, raz na cztery lata można Jakiemu powiedzieć „do widzenia”, a sędziemu już nie, mimo że sprawuje większą władzę niż Jaki, sędziowie mają największą władzę w Polsce.

Sędziowie pokoju obieralni na jak długie kadencje?

Ja bym chciał, żeby to były kadencje, ale to wszystko będzie do dyskusji, podkreślam, podobna do kadencji samorządu.

Czyli 5 lat.

Czyli to były... Tak, czyli to by były kadencje, gdzie gdyby te wybory odbywały się razem, to nie trzeba byłoby ponosić dodatkowych kosztów...

Razem z wyborami samorządowymi, jak rozumiem.

Tak. Ja uważam, że wtedy... Nie przesądzam, że tak będzie, bo tak jak mówię, dyskusje jeszcze będą się toczyły, natomiast uważam, że wtedy byłoby tak, że również sędzia, jeżeliby wiedział, że raz na jakiś czas będzie oceniany przez ludzi, których sądzi, a pełni jednak władzę, uważam, że jest duża szansa, że jakość sprawowania władzy sądowniczej będzie wyższa.

A uproszczenie struktury? Była mowa o zlikwidowaniu sądów apelacyjnych.

Tutaj takich planów nie ma, to znaczy oczywiście wprowadzenie sędziów pokoju jest...wiąże się z małymi zmianami, jeżeli chodzi o strukturę, ale te zmiany będą raczej korzystne dla systemu, dlatego że duża część małych spraw przejdzie po prostu do sędziów pokoju i bardziej doświadczeni sędziowie będą mogli się skoncentrować na bardziej skomplikowanych zagadnieniach.

Tymczasem Komisja Europejska niedawno wysunęła kolejne zastrzeżenia wobec Polski, zarzucając nam (...) o naruszenie prawa unijnego, jeśli chodzi o to, w jaki sposób po reformie sądów mają być pociągani sędziowie do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Podobno w sposób, który narusza ich niezależność, niezawisłość.

To jest w ogóle sprawa, która ma charakter taki, powiedziałbym, żałosny, to znaczy jeśli ktoś chciałby wejść głębiej trochę w ten temat niż na poziom taki jak przedstawiciele KOD–u czy niektórych stacji komercyjnych, na poziomie takim, że łamiecie Konstytucję, ale jak ktoś głębiej spojrzy w ten problem, to zobaczy, jak bardzo jest to absurdalne, dlatego że ja przypominam państwu, że jeden z najważniejszych problemów w polskim sądownictwie był taki, że sądownictwo nie potrafiło się oczyszczać. Całkiem niedawno mieliśmy historię sędziego, którzy przecież został złapany za rękę, jak kradnie. I co zrobiła kasta? Kasta go uniewinniła. Nawet było to nagrane. A teraz izba dyscyplinarna, którą powołaliśmy po raz pierwszy od 89 roku, taka ma miejsce sytuacja, 30 lat już minęło, ta izba nowa dyscyplinarna, która jest tak krytykowana przez instytucję europejską, wyrzuciła sędziego z zawodu za to, że kradł. No, po prostu niesamowite. Pierwszy raz po prostu od 89 roku w takiej procedurze.

Dlatego proszę państwa, my mamy... My musimy... Jeżeli sędzia ma... chce sądzić kogokolwiek za cokolwiek, no to wypadałoby, żeby sam nie był złodziejem. No, takie fundamentalne. I Komisja Europejska mówi, że to, że myśmy powołali taką izbę dyscyplinarną, to to jest źle i że to jest złamanie prawa europejskiego. No przecież to jest jakiś żart. To jest tylko i wyłącznie walka polityczna.

Dokładnie tak samo jest, jeżeli chodzi o ten pierwszy zarzut dotyczący praworządności, że u nas sędziów wybiera się rzekomo w sposób upolityczniony. No przecież to jest śmieszne. Jeżeli się na to spojrzy głębiej, to zobaczcie państwo, w Polsce jak się wybiera sędziów? Sędziów wybiera się do KRS–u i sędziowie z KRS–u wybierają sędziów, czyli sędziowie wybierają sędziów, i to jest upolityczniony sposób rzekomo. A w Niemczech jak się wybiera sędziów? A w Niemczech, szanowny panie redaktorze i szanowni państwo, minister sprawiedliwości Niemiec – polityk, z ministrem federalnym sprawiedliwości – politykiem, wybierają sędziów, czyli w Niemczech politycy wybierają sędziów i to nie jest upolitycznione, a w Polsce sędziowie wybierają sędziów i to jest upolitycznione. No... Śmieszne po prostu.

No i są też tacy sędziowie, którzy skarżą się w Brukseli czy w Parlamencie Europejskim na to, że za to, że publicznie wyrażają opinie nieprzychylne na temat polskiej reformie sądów, mają potem kłopoty, są wzywani do tego, żeby(...).

No tak, sędzia Łączewski na przykład, słynny... kolejny sędzia, który został złapany za rękę i kasta go... nie pozwoliła mu ściągnąć immunitetu. No po prostu... Wszyscy widzieli, jak kłamie, a mimo to kasta nie pozwoliła mu ściągnąć immunitetu. Gdyby to dotyczyło każdego innego obywatela, w pięć sekund nie miałby immunitetu, a tutaj jak swój, proszę bardzo. No po prostu... Musimy zrozumieć, że sędzia w Polsce, tak jest skonstruowany system w III RP, ma największą władzę. Sędzia może komuś zabrać dziecko, może odebrać majątek, może kogoś wsadzić do więzienia na wiele lat. My jako politycy nie mamy takiej władzy. Dlatego sędziowie powinni być osobami o wyjątkowej etyce, wyjątkowej moralności, o szerokich horyzontach, a czy tak jest, to zobaczcie państwo tych sędziów, co podpisywali to oddawanie nieruchomości na 150-letnie osoby czy wyrażali na to zgodę. No prostu ręce opadają.

Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości, był gościem Sygnałów Dnia i radiowej Jedynki. Dziękuję bardzo.

Wszystkiego dobrego, dziękuję.

JM

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak