Ryszard Czarnecki: dopóki będzie rządziło Prawo i Sprawiedliwość, nie ma tematu polexitu

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 08:21
- To bardzo mądra inicjatywa. Taka wspólna deklaracja wzmocniłaby pozycję Polski w kontekście bieżących rokowań odnośnie do unijnego budżetu - powiedział w "Sygnałach dnia" europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Nawiązał w ten sposób do środowego apelu Jarosława Kaczyńskiego.
Audio
  • Ryszard Czarnecki o deklaracji Jarosława Kaczyńskiego ws. euro (Sygnały dnia/Jedynka)
Ryszard Czarnecki
Ryszard CzarneckiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Prezes PiS wezwał liderów opozycyjnych partii, by podpisali się pod deklaracją o niewprowadzaniu w Polsce waluty euro, póki poziom życia i zarobków Polaków nie zrówna się z tym w krajach zachodniej Europy. Paweł Kukiz, lider Kukiz’15, zapowiedział poparcie propozycji Jarosława Kaczyńskiego, natomiast Grzegorz Schetyna, szef Platformy Obywatelskiej, postawił warunek. Stwierdził, że PO opowie się za tym, jeśli Jarosław Kaczyński złoży podpis pod deklaracją, że nie doprowadzi do polexitu.

eastnews jarosław kaczyński 1200.jpg
Jarosław Kaczyński wysłał do przywódców opozycji deklarację ws. euro

- Inicjatywa prezesa PiS jest bardzo mądra. Pokazuje, że polskie partie mogą działać ponad podziałami. Teraz nastąpi sprawdzian, czy tak rzeczywiście jest. Uważam, że taka deklaracja wzmocniłaby pozycję Polski w kontekście bieżących rokowań odnośnie do unijnego budżetu - powiedział Ryszard Czarnecki.

Europoseł dodał, że poparcie przez wszystkie ugrupowania deklaracji Jarosława Kaczyńskiego wzmocni pozycję polskich negocjatorów w Unii Europejskiej. - To oznaczałoby, że partie w naszym kraju w sprawach fundamentalnych, dotyczących międzynarodowej polityki, potrafią działać w jednej drużynie - podkreślił.

Ryszard Czarnecki odniósł się także do deklaracji ze strony PO ws. polexitu. - To dziwna sprawa. Równie dobrze moglibyśmy podpisać deklarację, że yeti nie istnieje, bo nikt go nie widział, albo że po wtorku następuje środa. Przypominam: tematu polexitu nie było, nie ma i nie będzie, dopóki rządzi PiS. To Grzegorz Schetyna był pierwszym politykiem, który mówił o referendum odnośnie do wyjścia Polski z UE. To jego obóz cały czas mówi o polexicie - zaznaczył europoseł.

- My natomiast jesteśmy eurorealistami i twardo walczymy wewnątrz UE o polski interes gospodarczy i polityczny. Uważamy, że Polska powinna być w Unii, choćby ze względu na sąsiedztwo Rosji, która ma zakusy imperialne - dodał Ryszard Czarnecki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Ryszard Czarnecki (poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia PiS)

Data emisji: 18.04.2019

Godzina emisji: 7.14

bb/kh

Czytaj także

Jarosław Kaczyński: mówimy "nie" euro, mówimy "nie" europejskim cenom

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 12:10
Jarosław Kaczyński przekonywał w sobotę w Lublinie, że euro służy tylko tym krajom, które są silne gospodarczo - takim jak Niemcy czy Holandia. Ale już np. Francja na walucie euro traci. - Mówimy "nie" euro, mówimy "nie" europejskim cenom - powiedział  prezes PiS. - Niezależnie od tego, jaki będzie mechanizm przyjęcia euro, w ten czy inny sposób na tym stracimy - dodał.
rozwiń zwiń