Sygnały Dnia 18 kwietnia 2019, rozmowa z Pawłem Muchą

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 08:15
Audio
  • Paweł Mucha o wizycie Donalda Trumpa w Polsce (Sygnały dnia/Jedynka)

Piotr Gociek: Paweł Mucha, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy. Witam, panie ministrze, dzień dobry.

Paweł Mucha: Dzień dobry panom redaktorom, dzień dobry państwu.

Wiemy, że okrągły stół, rozmowy rządu z nauczycielami, ale nie tylko, także z rodzicami, z ekspertami od edukacji, pewnie też z opozycją, odbędą się po świętach Wielkiej Nocy. Czy Pałac Prezydencki już wie trochę więcej na temat tego, kiedy i gdzie? Bo pojawiały się takie sugestie, że może w Belwederze zgodnie z zaproszeniem wstępnym prezydenta Andrzeja Dudy.

Jesteśmy na dwie godziny przed rozpoczęciem rozmów, które będą prowadzone przez stronę rządową ze związkowcami, też z udziałem pana ministra Andrzeja Dery. Ja liczę cały czas na to, że będą padały też tego rodzaju deklaracje co do zawieszenia protestu czy może wycofania się z tego protestu. Mam nadzieję, że tego porozumienia jesteśmy coraz bliżej, natomiast okrągły stół miałby być szerszą dyskusją, która miałaby dotyczyć kwestii związanych z systemem oświaty. I myślę, że dobrze byłoby, gdyby ten okrągły stół już się nie odbywał przy takiej presji, bym powiedział, spraw bieżących, bo komunikaty, na szczęście się z nich wycofano, dotyczące czy to kwestii klasyfikacji uczniów także w kontekście egzaminu maturalnego, czy zakłócania egzaminu maturalnego, to były komunikaty, które skupiały uwagę opinii publicznej oczywiście, że na tych elementach związanych właśnie z dobrem ucznia, dobrem egzaminowanego. Dobrze, że udało się przeprowadzić te egzaminy końcowe, jeżeli chodzi o szkoły podstawowe, egzaminy gimnazjalne. Tutaj trzeba podziękować wszystkim tym nauczycielom, którzy przerwali protest, tym, którzy się zgłosili wolontariuszom, bo to była rzecz zupełnie fundamentalna, o to apelował prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, żeby egzaminy mogły się odbyć i żeby uczniowie nie musieli się obawiać co do tego, czy egzamin się odbędzie, a...

No, ten próg już ominęliśmy, rozmowy w formule Rady Dialogu Społecznego dziś, natomiast pytanie o okrągły stół, czy rzeczywiście u prezydenta w Belwederze,  czy też z udziałem pana prezydenta w pierwszym posiedzeniu?

Ja nie chciałbym, panie redaktorze, żebyśmy my dzisiaj rozmawiając jakby mieli takie przekonanie, że zupełnie już nie ma jakiejś szansy powodzenia w tych rozmowach dzisiejszych...

Ale ja uważam, że niezależnie od tego, co dzisiaj się stanie, że jeśli dzisiaj będzie porozumienie na temat tego, jak mają, w jakim tempie wzrastać pieniądze, a przypomnę, oficjalnie strajk został z powodów płacowych wszczęty, jest to legalny strajk na ten temat, no ale skoro tematem rozmów przy oświatowym okrągłym stole ma być o wiele większych kwestii, no to podejrzewam, że on się odbędzie niezależnie od tego, czy on dojdzie ze związkowcami do porozumienia...

No, jak tak rozumuję, że...

...więc jest chyba o czym rozmawiać.

Ja rozumuję, że okrągły stół odbędzie się niezależnie, no ale to jest pytanie też, jaka będzie agenda, jakie będą tematy. Ja rozumiem, że w tej sprawie powinni się opowiedzieć rodzice. Rozumiem, że w tej sprawie, oczywiście, powinien się wypowiadać resort edukacji, że w tej sprawie będzie wypowiadała się strona rządowa. Mamy deklarację ze strony kancelarii prezydenta, że w tym rozmowach może uczestniczyć pan profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który...

A Fakt, który spekuluje dzisiaj, że pierwsza dama Agata Kornhauser–Duda mogłaby być negocjatorem.

...do spraw oświatowych, że może też będzie uczestniczył, tak jak i w dzisiejszym spotkaniu uczestniczył pan minister Andrzej Dera. Oczywiście, że pani prezydentowa jest i fachowa w sprawach oświaty, i sprawy oświaty leżą jej na sercu, i pan prezydent także mówił o tym publicznie, że to wsparcie, którego udziela pani prezydentowa i też jej wiedza jest bardzo przydatna. Mamy świadomość tego, że to jest dzisiaj bardzo poważna sprawa. Natomiast, ja bym powiedział, lepiej by się rozmawiało, gdyby to nie była rozmowa pod presją, i lepiej by było, gdyby ZNP się wycofywało z tego rodzaju deklaracji, jak deklaracja co do klasyfikacji uczniów uniemożliwiająca przeprowadzenie egzaminu maturalnego czy jakieś zagrożenie dla matur. Tutaj trzeba rozmowy spokojnej, merytorycznej. Wiem, że ze strony rządu ta gotowość jest. Trzeba też zwrócić uwagę na realia budżetowe. I liderzy związkowi też muszą mieć świadomość tego, że porozumienie zawsze jest jakimś kompromisem, zakłada dobrą wolę, dobrą wiarę, ale też i ustępstwa z obu stron. Trudno budować porozumienie, jeżeli się forsuje jakieś zaporowe warunki czy wręcz próbuje się eskalować protest w taki sposób, który nie ma poparcia społecznego, bo to dzisiaj widzimy, że to poparcie społeczne dla skrajnych form protestu nie występuje, nie ma tego poparcia.

No, byłbym zdziwiony, gdyby było. Panie ministrze, a teraz o relacjach między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Mieliśmy w tym tygodniu kilka bardzo ciekawych informacji – poniedziałkową publikację Rzeczpospolitej na temat tego, że 1 września prezydent Donald Trump pojawi się w Warszawie i ogłosi zwiększenie amerykańskiej obecności w Polsce militarnej. Podobne wiadomości zostały przez Agencję Bloomberga wczoraj opublikowane. No i też mamy informację, może pan ją już chyba oficjalnie potwierdzić, że w połowie czerwca prezydent Andrzej Duda spotka się w Stanach Zjednoczonych z prezydentem Trumpem. To miała być początkowo podróż na Zachodnie Wybrzeże, jak się okazuje, będzie także w ramach tej wizyty spotkanie w Waszyngtonie i wizyta w Białym Domu.

Poczekajmy na oficjalne komunikaty, na oficjalne oświadczenia także Białego Domu. Oczywiście jest tak, że pan prezydent Donald Trump tak jak inni przywódcy NATO, Unii Europejskiej, państw Partnerstwa Wschodniego, został zaproszony na uroczystości 1 września. Chcemy 1 września zwracać uwagę na to, że wojna rozpoczęła się, druga wojna światowa, od agresji na Polskę, chcemy przypominać światu to 80–lecie, więc ten wymiar międzynarodowy tych uroczystości jest już dzisiaj, także te zaproszenia zostały wysłane, są sformułowane, czekamy na potwierdzenia. Oczywiście, liczymy, że przywódców światowych będzie wielu i w tym gronie zaproszonych jest pan prezydent Donald Trump. W czerwcu jest wizyta prezydenta Andrzeja Dudy planowana w Stanach Zjednoczonych Ameryki, natomiast co do szczegółów przebiegu tej wizyty, to już, panie redaktorze, bliżej tej wizyty o szczegółach będziemy informować, a...

Będziemy czekać na te szczegóły, ale wracając jeszcze do 1 września...

..a czy stosunki...

...kiedy Bloomberg informuje, że Trump ma ogłosić, że 6000 żołnierzy amerykańskich będzie w Polsce stacjonowało i że zrobi to 1 września, no, to jest źródło tej wagi, że ja raczej wierzę Agencji Bloomberg.

Ja odpowiem inaczej: czy w stosunkach... na pytanie, czy w stosunkach polsko–amerykańskich sprawy mają się dobrze, można odpowiedzieć: mają się bardzo dobrze. I to widzimy na podstawie danych gospodarczych kilka dni temu opublikowanych, rekordowe też obroty. Widzimy to na podstawie współpracy w takich sferach, jak energetyka. Oczywiście, trwają także rozmowy, informuje o tym i BBN, informuje o tym pan minister Mariusz Błaszczak, rozmowy dotyczące kwestii związanych z obecnością wojsk amerykańskich w Polsce. I te rozmowy także są prowadzone w bardzo dobrej atmosferze. Ja myślę, że dobre dla Polski informacje będą przedstawiane, ale będą przedstawiane wtedy, kiedy partnerzy już będą mieli pewne decyzje podjęte i kiedy będą się decydowali, żeby opinię publiczną o tych ustaleniach informować.

Bardzo ciekawa informacja z kancelarii premiera na temat tego, co odbędzie się 1 maja – szczyt „Together for Europe – High Level Summit”, mają się pojawić premierzy lub prezydenci prawie wszystkich państw, które wchodziły razem z Polską do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. Pan prezydent też weźmie udział w tym spotkaniu i czy to będzie tylko ceremonialny szczyt, czy jednak jakieś ważne kwestie jeszcze mogą być tutaj poruszane?

To jest, oczywiście, tak, że z jednej strony celebrujemy rocznicę przystąpienia Polski, nie tylko Polski, do Unii Europejskiej i te obchody mają ważny charakter, z drugiej strony są, oczywiście, też kwestie precedencji, bo jeżeli jest tak, że jeżeli spotkanie jest organizowane przez prezesa Rady Ministrów, no to jest ten szczebel też prezesa Rady Ministrów w pierwszej kolejności, a jeżeli chodzi o szczegóły, no to też jesteśmy w toku ustaleń, ale tak jak pan powiedział, jest to inicjatywa kancelarii premiera.

To jeszcze na koniec dopytam o inną informację prasową, na razie oficjalnie nigdzie nie potwierdzoną, na temat tego, co może się 1 września wydarzyć. Ponoć także informacja o zniesieniu wiz dla Polaków to jest temat, który cały czas w relacjach między Polską a Stanami jest na stole i być może 1 września taka deklaracja ze strony Donalda Trumpa mogłaby paść.

Wiemy, że na koniec września tak czy siak byłoby pewne podsumowanie programu wizowego dokonywane przez Amerykanów, tak jak się to dzieje corocznie. Natomiast nie będę też ukrywał, że strona polska cały czas tę sprawę podnosi bardzo wyraźnie i ja jestem optymistą, jeżeli chodzi o określone rozstrzygnięcia amerykańskie, no ale to też jak na razie są spekulacje pewne prasowe.

O czym mówił Paweł Mucha, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, gość radiowej Jedynki i Sygnałów Dnia. Dziękuję bardzo.

Dziękuję panom i życzę też wszystkich słuchaczom zdrowych, radosnych, pogodnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego, wszystkiego dobre, miłego dnia.

JM