Zmiany w OFE. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju: premier dał Polakom wybór

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 09:30
- Minęło 20 lat i trzeba to podsumować tak, że system OFE nie zdał jednak egzaminu - mówi w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce Paweł Borys. 
Audio
Audio

Likwidacja OFE staje się faktem. Zgodnie z propozycją rządu, w 2020 roku aktywa zgromadzone w otwartych funduszach emerytalnych zostaną domyślnie przekazane na indywidualne konta emerytalne (IKE). Posiadacze OFE będą mogli jednak zmienić ten automatyczny zapis i zdecydować o przeniesieniu oszczędności emerytalnych na subkonto w ZUS. 

- Premier Mateusz Morawiecki zaproponował dwa podstawowe elementy reformy. Pierwszy polegający na tym, żeby upowszechnić w Polsce możliwość gromadzenia kapitału wspólnie z pracodawcą, czyli pracownicze plany kapitałowe. I drugi element, czyli przekształcenie OFE w prywatne indywidualne konta emerytalne - mówi prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. - Premier zaproponował, żeby Polacy mieli wybór. Nie musimy przenosić środków z OFE na prywatne, indywidualne konta emerytalne. Jeżeli ktoś preferuje ZUS, może te środki przenieść na podstawowe konto emerytalne w ZUS i mieć emeryturę dożywotnią z ZUS - dodaje.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Paweł Borys (prezes Polskiego Funduszu Rozwoju)

Data emisji: 19.04.2019

Godzina emisji: 7.40

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bartosz Marczuk: PPK to dodatkowy zastrzyk gotówki na starość

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 08:21
- Pracowniczy Plan Kapitałowy to dodatkowy zastrzyk gotówki na starość na 10 lub 15 lat rzędu 20-25 procent tego, co będziemy otrzymywać z ZUS - tłumaczył na antenie radiowej Jedynki wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.
rozwiń zwiń