X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kard. Kazimierz Nycz: to jest centrum całego życia chrześcijańskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 10:10
Metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz, podkreślił w "Sygnałach dnia", że Święto Zmartwychwstania nadaje sens całemu życiu chrześcijanina i całemu kalendarzowi liturgicznemu. 
Audio
  • Kard. Kazimierz Nycz o znaczeniu świąt Wielkanocy (Jedynka/Sygnały dnia)
Kardynał Kazimierz Nycz
Kardynał Kazimierz NyczFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Obchodzona dzisiaj Wielka Sobota jest dla chrześcijan czasem wyciszenia i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Tego dnia nie odprawia się mszy świętej. Wierni udają się do Kościoła, by święcić pokarmy, niektórzy tradycyjnie odwiedzają Groby Pańskie. Po zachodzie słońca rozpoczyna się liturgia Wigilii Paschalnej. 

Kard. Kazimierz Nycz podkreślił w radiowej Jedynce, że w Wielkanocy i Triduum Sacrum jest odpowiedź na to, dlaczego Chrystus przyszedł na Ziemię i stał się człowiekiem. - Dla męki, śmierci, zmartwychwstania, dla naszego zbawienia - przypomniał kardynał i dodał, że jest to "centrum całego życia chrześcijańskiego". - Wszystkie inne święta są jakby trochę wtórne w stosunku do tych trzech dni, które przeżywamy - wyjaśnił. Przytoczył też słowa św. Pawła: gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest nasza wiara i daremne jest nasze przepowiadanie.

Kazimierz Nycz, mówił też, że na początku Wielkiego Tygodnia przeżył szok, gdy zobaczył płonącą katedrę Notre Dame. - To jest miejsce, które jest wieloznacznym, wielowarstwowym symbolem i Francji, i Paryża, i Europy, i cywilizacji chrześcijańskiej, ale równocześnie tego, co jest dorobkiem ludzkości jako takiej - podkreślił. Mówił, że jest to wydarzenie, które może skłoni ludzi do głębokiej refleksji. 

Metropolita warszawski złożył również życzenia słuchaczom Polskiego Radia. - Wszystkim słuchaczom życzę na całe Święta i cały okres Wielkanocy tego wszystkiego, co wynika z prawdy o Chrystusie zmartwychwstałym. Naprawdę bądźmy radośni i weselmy się Alleluja, bo powód jest wielki - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: kard. Kazimierz Nycz (metropolita warszawski)

Data emisji: 20.04.2019

Godzina emisji: 7.15

fc/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Przeszliśmy z Jezusem Chrystusem przez jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2018 16:00
Kardynał Kazimierz Nycz mówił w homilii w Wielkanocną Niedzielę, że dzisiaj mierzymy się z najważniejszą prawdą wiary; ona sprawia, że to najważniejsze święto Kościoła i wszystkie inne święta nie miałyby sensu, gdyby Chrystus nie wziął na swoje ramiona krzyża i nie zmartwychwstał. Metropolita warszawski przewodniczył mszy pontyfikalnej w Archikatedrze świętego Jana Chrzciciela. 
rozwiń zwiń