Szef MON: Wołodymyr Zełenski deklaruje zbliżenie do UE i NATO

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 08:29
- Trzeba wyciągać konsekwencje z postawy rosyjskiej i trzeba budować system bezpieczeństwa - powiedział w "Sygnałach dnia" minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 
Audio
  • Mariusz Błaszczak o nowym prezydencie Ukrainy (Jedynka/Sygnały dnia)
Audio
  • Mariusz Błaszczak o nowym prezydencie Ukrainy (Jedynka/Sygnały dnia)

W niedzielę odbyła się druga tura wyborów prezydenckich na Ukrainie. Aktor i komik Wołodymyr Zełenski zdecydowanie pokonał w nich Petro Poroszenkę. Jaką politykę będzie prowadził nowy prezydent i co jego wybór oznacza dla bezpieczeństwa Polski?

PAP Mariusz Błaszczak 1200.jpg
Mariusz Błaszczak: jesteśmy jednym z liderów NATO i kształtujemy jego oblicze

Mariusz Błaszczak zauważył, że Wołodymyr Zełenski ma bardzo silny mandat i uzyskał aż 73 proc. poparcia. - Miejmy nadzieję, że to poparcie zostanie wykorzystane dla tego, żeby Ukraina zbliżyła się do UE, do NATO. Takie są deklaracje. To bardzo dobrze, to bardzo cieszy - powiedział szef MON. Przypomniał wysiłki prezydenta Lecha Kaczyńskiego, aby doprowadzić do stworzenia ścieżki przystąpienia Ukrainy do NATO. - Naszym zdaniem trzeba zrobić wszystko, żeby zapewnić bezpieczeństwo przy agresywnej polityce rosyjskiej. Trzeba zrobić wszystko, żeby Europa była bezpieczna - podkreślił Błaszczak. Wskazał, że dwa tygodnie temu w Warszawie odbyło się spotkanie w formacie B9 poświęcone wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. 

Minister mówił też o możliwym zwiększeniu obecności wojsk USA w Polsce i modernizacji polskiej armii. Ocenił, że jego kolejna wizyta w Stanach Zjednoczonych będzie znaczącym krokiem naprzód, jeśli chodzi o ustalenia z Amerykanami. Odniósł się również do krytyki umiejscowienia na wschodzie kraju nowej dywizji. Zaprosił także słuchaczy na defiladę "Silni w sojuszach".


. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Mariusz Błaszczak (minister obrony narodowej)

Data emisji: 23.04.2019 

Godzina emisji: 7.14

fc/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mariusz Błaszczak o NATO: wspieramy się wzajemnie i dzięki temu jesteśmy bezpieczni

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 08:42
- Przypomnimy całemu światu, że 20 lat temu Polska, Czechy i Węgry weszły do Sojuszu Północnoatlantyckiego, a więc do najpotężniejszego sojuszu gwarantującego bezpieczeństwo - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Czaputowicz w Waszyngtonie: trzeba kontynuować politykę nieuznawania nielegalnych działań Rosji

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 11:22
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz na środowym spotkaniu ze specjalnym przedstawicielem USA ds. Ukrainy Kurtem Volkerem w Waszyngtonie podkreślił konieczność kontynuowania polityki nieuznawania i potępiania nielegalnych działań Rosji - przekazało MSZ.
rozwiń zwiń