Bursztyn dobrem narodowym Polaków

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 10:30
Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników Polska jest największym na świecie producentem biżuterii z bursztynu bałtyckiego. Minister środowiska Henryk Kowalczyk zapowiada, że chce poddać bursztyn procedurze koncesyjnej. W praktyce oznacza to, że ci, którzy chcieliby wydobywać surowiec musieliby mieć zgodę Ministerstwa Środowiska. Zmiany mają wejść już wkrótce. 
Audio
  • O planowanej koncesji na wydobycie bursztynu (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

- Chcemy, żeby bursztyn podlegał takim samym koncesjom, opłatom, tak jak wszystkie inne kopaliny - mówi minister środowiska Henryk Kowalczyk. 

Resort środowiska tłumaczy, że zmiany w prawie mają uregulować branżę, ponieważ często dochodzi do procederu nielegalnego wydobycia. Obecnie nie ma koncesji, ale żeby móc wydobywać surowiec trzeba posiadać odpowiedni dokument. - Nie ma koncesji, ale to nie znaczy, że można wydobywać surowiec bez żadnego zezwolenia. Ten co chce poszukiwać musi uzyskać tzw. "małą koncesję", co oznacza konieczność posiadania zatwierdzonego projektu robót geologicznych. Taki projekt robót przedsiębiorca składa do marszałka województwa i on taki projekt zatwierdza bądź nie - powiedział geolog Krzysztof Szamałek. 

Często dochodzi do sytuacji, w których wydobywanie bursztynu odbywa się w sposób nielegalny. Taki proceder w dużym stopniu niszczy środowisko naturalne. 

Nowelizacja prawa górniczego wprowadza wyższą opłatę eksploatacyjną, tzn. zamiast 10 zł za kilogram bursztynu przedsiębiorca miałby płacić 200 zł. Zgodnie z nowymi przepisami nielegalne wydobycie bursztynu z wykroczenia stanie się przestępstwem, za które grozić będzie kara do 400 tys. zł za każdy kilometr kwadratowy powierzchni, na której będą prowadzone prace.

Dlaczego bursztyn powinien być włączony w listę kopalin wchodzacych w skład własności górniczej? 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek , Daniel Wydrych

Goście: Henryk Kowalczyk (minister środowiska), Krzysztof Szamałek (geolog, Uniwesytet Warszawski) 

Data emisji: 30.04.2019

Godzina emisji: 6.32

ans

Czytaj także

Henryk Kowalczyk: czekają nas duże zmiany w ustawie o gospodarce odpadami

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2018 09:23
Wprowadzenie znacznie ostrzejszych kontroli, obowiązkowe gwarancje finansowe dla właścicieli wysypisk, czy specjalne uprawnienia Inspekcji Ochrony Środowiska - takie m.in. zmiany zapowiada minister środowiska Henryk Kowalczyk, który był gościem radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister środowiska: na poważnie zabraliśmy się za problem czystego powietrza

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 07:43
- Rzeczywiście powietrze mamy fatalne, należy bić na alarm, z tym się zgadzam całkowicie. Natomiast to fatalne powietrze nie stało się dziś ani wczoraj, tylko jest takie od wielu, wielu lat - powiedział na antenie Jedynki Henryk Kowalczyk. Minister środowiska mówił o działaniach rządu w sprawie poprawy jakości powietrza w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister środowiska o zagrożeniu pożarowym w lasach: jest ogromne

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 08:09
W polskich lasach jest bardzo sucho i w związku z tym utrzymuje się poważne zagrożenie pożarowe. Minister środowiska Henryk Kowalczyk przypomniał w radiowej Jedynce, że w niektórych nadleśnictwach zabroniono już wstępu do lasu.
rozwiń zwiń