Minister edukacji: do tegorocznych matur przystępuje 274 tys. uczniów

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 08:42
Od poniedziałku odbywają się egzaminy maturalne. Potrwają do 23 maja. - Do matur przystępuje 274 tys. uczniów, w tym prawie 6 tys. z poprzednich lat - mówiła w "Sygnałach dnia" Anna Zalewska. 
Audio
  • Minister edukacji: do tegorocznych matur przystępuje 274 tys. uczniów (Sygnały dnia/Jedynka)
Anna Zalewska
Anna ZalewskaFoto: W.Kusiński/PR

matura egzamin 1200 free shutter.jpg
Matury 2019. Zobacz harmonogram egzaminów

Sesja maturalnych egzaminów pisemnych potrwa od 6 do 23 maja. Terminy egzaminów z poszczególnych przedmiotów wyznaczyła Centralna Komisja Egzaminacyjna. Egzaminy ustne potrwają od 6 do 25 maja. Ich terminy każda szkoła ustala we własnym zakresie.

Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo język polski, matematykę, język obcy na poziomie podstawowym (chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym). Muszą też obowiązkowo przystąpić do jednego egzaminu pisemnego z przedmiotu do wyboru na poziomie rozszerzonym. 

- Do tegorocznych matur przystępuje 274 tys. maturzystów, w tym prawie 6 tys. uczniów z poprzednich lat, którzy poprawiają matury. Uczniów, którzy zostali sklasyfikowani według ustawy przyjętej przed majowymi świętami, było prawie 16 tys. - powiedziała Anna Zalewska.

Do egzaminu maturalnego nie zostało dopuszczonych kilka tysięcy uczniów, którzy wcześniej otrzymali oceny niedostateczne. Z powodu strajku nauczycieli uczniowie nie mogli poprawić tych ocen przed rozpoczęciem egzaminu. Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska zapowiedziała, że rodzice i uczniowie mogą podjąć odpowiednie kroki w tej sprawie. Mogą się w tej sprawie zwrócić do dyrektora szkoły, a także zasięgnąć porady u prawnika, który doradzi dalsze kroki.

Minister edukacji przyznała, że "z radością i ulgą przyjęła decyzję zarządów związków o zawieszeniu strajku". - Matury mogą się spokojnie odbywać. Zaprosiliśmy związkowców do obrad okrągłego stołu, tym bardziej że zakończyliśmy prace nad ustawą, która realizuje porozumienie podpisane przez rząd i stronę związkową. Ustawa przyspiesza i podnosi podwyżki we wrześniu, to będzie 10 proc., razem w 2019 roku 15 proc., 300 zł za wychowawstwo i 1000 zł na start. Rozporządzenie, które mówi, że będzie więcej godzin do dyspozycji dla dyrektora, jest już podpisane. Rząd realizuje to, co zapowiedział w 2017 roku - stwierdził gość radiowej Jedynki.

- Jeżeli chodzi o system edukacji, to chcemy się porozumieć i realizować kolejne zadania, które przed nami. Jeżeli chodzi o strukturę wynagrodzeń, jesteśmy przy ścianie, tutaj się już nic nie da zrobić - dodała Anna Zalewska.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Anna Zalewska (minister edukacji)

Data emisji: 6.05.2019 

Godzina emisji: 8.16

dn/PAP/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Beata Szydło: nowelizacja ws. matur była przygotowana wcześniej, rząd czekał na decyzję związków ws. strajku

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 09:33
- My o ewentualnych zmianach dotyczących prawa oświatowego i matur rozmawialiśmy już wcześniej. Byliśmy przygotowani na taką ewentualność, ale rząd czekał na decyzję związków zawodowych - powiedziała wicepremier Beata Szydło. Podkreśliła, że najważniejszą sprawą dla rządu jest teraz umożliwienie młodzieży zdawania matur i to, by przebiegły one bez zakłoceń. 
rozwiń zwiń