Opieka zdrowotna nad uczniami. Stomatolodzy wracają do szkół

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 12:15
Przygotowana przez Sejm ustawa zapewnia równy dostęp do opieki zdrowotnej w szkołach bez względu na to gdzie uczeń mieszka i do jakiego rodzaju szkoły uczęszcza. Ustawa kładzie nacisk na organizację świadczeń stomatologicznych. 
Audio
  • Opieka zdrowotna nad uczniami (Sygnały dnia/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

- Obecnie coraz wyraźniej widoczne są problemy zdrowotne dzieci i młodzieży, szczególnie w wieku szkolnym: zmiana stylu życia, mniejsza aktywność, pojawiająca się w coraz większym odsetku otyłość dzieci, wady postawy. Te problemy spowodowały, że zaczęliśmy szukać przyczyn tego stanu rzeczy i między innymi zidentyfikowaliśmy niedostateczny sposób opieki nad dziećmi i młodzieżą w wieku szkolnym - mówi wiceminister zdrowia Józefa Szczurek - Żelazko. 

Niestety stan uzębienia polskich dzieci jest znacznie groszy niż u dzieci z państw zachodnich, o czym mówi lekarz stomatolog Sabina Banicka-Abed. - Praktycznie codziennie przyjmujemy dzieci w gabinetach stomatologicznych, które mają próchnicę i zdarza się również, że dzieci dziewięcio lub dziesięcioletnie muszą mieć usuwane zęby stałe z powodu zaawansowanej próchnicy - mówi.

Do tej pory system opieki nad dziećmi nie był skoordynowany. Według ustawy promocją zdrowia ma się zajmować pielęgniarka szkolna, która we współpracy z dyrekcją szkoły będzie planować działania profilaktyczne. 

Na jakich filarach będzie budowana opieka nad dziećmi w zakresie stomatologii? Dlaczego obecność stomatologa w szkole to dobry pomysł? Co jeszcze będzie określała ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami?

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzą: Piotr Gociek , Daniel Wydrych

Przygotowała: Izabela Kostyszyn 

Data emisji: 8.05.2019 

Godzina emisji: 6.32

ans/kh

Czytaj także

Dla chorych dzieci szkoła poza szkołą

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 15:43
Czasem życie bywa smutne, czasem w życiu dziecka pojawiają się takie chwile, że jest chore. Nie może wtedy chodzić do szkoły. I wtedy z pomocą przychodzi tzw. edukacja pozaszkolna w sanatoriach, szpitalach, a często w domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rusz się na zdrowie, ale nie na dopingu

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 17:24
Zdarzało się i zdarza nadal, że ktoś na początku sezonu wystrzeli jakimś wynikiem i zdobywa wymagane minimum do udziału w jakiś zawodach, potem znika na jakiś czas, a po powrocie nie uzyskuje już tak doskonałych wyników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedszkolaki w obliczu otyłości. Gdzie podziały się zdrowe nawyki?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 10:15
- Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, a jest to efekt złych nawyków żywieniowych  - mówi dr Małgorzata Kostecka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Co przedszkola mogą zrobić, aby uchronić dzieci przed nadmiernym przybieraniem na wadze?
rozwiń zwiń