Elżbieta Rafalska: program 500+ w sposób oczywisty zmniejszył ubóstwo

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 06:41
- Dostajemy nagrody międzynarodowe za skuteczne zwalczanie nierówności społecznych, w UE byliśmy oceniani jako rząd, który najlepiej zwalczał ubóstwo wśród dzieci i młodzieży - powiedziała w "Sygnałach dnia" szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Zwróciła natomiast uwagę, że "na rodzimym podwórku" nie mają końca ataki na 500+.
Audio
  • Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska na temat pozytywnych skutków programu 500+ (Sygnały dnia/Jedynka)

Minister Elżbieta Rafalska odniosła się do raportu "Rodzina 500+ - ocena programu i propozycje zmian", który został opublikowany na stronach Instytutu Badań Strukturalnych (IBS) i założonej przez prof. Leszka Balcerowicza fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju. Według tego opracowania program 500+ nie zwiększył liczby urodzeń w Polsce i wypchnął tysiące kobiet z rynku pracy.

- Chyba nie spodziewaliśmy się po Leszku Balcerowiczu, że będzie chwalił jakikolwiek program polityki społecznej rządu PiS, część współautorów tego raportu to osoby, które wcześniej były politycznie zaangażowane. Jedna pani profesor była doradcą i ekspertem w zakresie polityki rodzinnej prezydenta Bronisława Komorowskiego - powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

Podkreśliła, że wartości wskaźników wpływu 500+ na dzietność założone w ocenie skutków regulacji są znacznie wyższe od zakładanych. - Mam wrażenie, że jest próba przypisania wszystkich czynników bierności zawodowej kobiet programowi 500+. Są badania GUS, które pokazują, że 500+ pozwala wracać kobietom na rynek pracy - powiedziała minister.

Elżbieta Rafalska podkreśliła wielką rolę programu 500+ w zwalczaniu ubóstwa. - Dane, które mieliśmy po pierwszym roku obowiązywania programu, pokazały największy spadek ubóstwa wśród rodzin wielodzietnych, rodziców samotnie wychowujących dzieci i rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi - tłumaczyła.

Rozmówczyni "Sygnałów dnia" zwróciła uwagę, że program 500+ został zauważony na świecie, a w Polsce jest nieustannie atakowany. - Dostajemy nagrody międzynarodowe za skuteczne zwalczanie nierówności społecznych, w UE byliśmy oceniani jako rząd, który najlepiej zwalczał ubóstwo wśród dzieci i młodzieży, była ocena Banku Światowego - mówiła minister. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość:  Elżbieta Rafalska (minister rodziny, pracy i polityki społecznej)

Data emisji: 10.05.2019 

Godzina emisji: 7.15

paw/abi

Czytaj także

Elżbieta Rafalska: po raz pierwszy w Polsce tak szeroko mówi się o polityce społecznej

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 10:22
- Po raz pierwszy w Polsce w okresie po transformacji tak dogłębnie i tak szeroko mówi się o polityce społecznej - powiedziała w Polskim Radiu Szczecin minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Podkreśliła, że ataki na program 500+ nasilają się i są "coraz gorsze".
rozwiń zwiń