Patryk Jaki: pedofilia powinna być traktowana jako zbrodnia, bez kar w zawieszeniu

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 10:27
Wiceminister sprawiedliwości powiedział, że w przypadku osób, które pełnią zawód zaufania publicznego, powinna być "radykalna reakcja" na przypadki pedofilii. Patryk Jaki, który był gościem radiowej Jedynki, dodał, że na podstawie kilku przypadków pokazanych w filmie Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" nie można obarczać odpowiedzialnością wszystkich duchownych. 
Audio
  • Patryk Jaki o walce z pedofilią (Jedynka/Sygnały dnia)
Audio
  • Patryk Jaki o walce z pedofilią (Jedynka/Sygnały dnia)

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd zajmie się zaostrzeniem kar za przestępstwa pedofilskie. Takie rozwiązania podczas niedzielnej konwencji Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli prezes partii Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki. Według przedstawionych propozycji kara za przestępstwa na tle seksualnym przeciwko dzieciom mogłaby sięgać nawet 30 lat więzienia, zniesiona mogłaby zostać możliwość zawieszenia takiej kary. Wiek ofiary mógłby zostać podniesiony powyżej 15 lat.

- W tej chwili przestępstwo związane z pedofilią to jest od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. W naszej ocenie są to kary zdecydowanie za niskie, jeżeli chodzi o charakter tego przestępstwa - powiedział Patryk Jaki. Wyjaśnił, że podniesienie dolnej granicy kary do 5 lat zakończy powszechną praktykę polskich sądów wymierzania kar w zawieszeniu za takie czyny. - Te przestępstwa powinny być traktowane jako zbrodnia, nie powinno być kar w zawieszeniu - ocenił.

Wiceminister sprawiedliwości przytoczył badania linii orzeczniczej przeprowadzone przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości, z których wynika, że ponad połowa spraw związanych z pedofilią kończyła się wyrokiem w zawieszeniu, a gdy już orzekano karę więzienia, to w najniższym wymiarze. - Jeżeli coś buduje przyzwolenie czy bezkarność w tym zakresie, to właśnie linia orzecznicza - stwierdził.

Patryk Jaki odniósł się też do słów posła PO Michała Szczerby, który w Polsat News stwierdził, że "żaden ksiądz w domu emeryta nie może spać spokojnie, ponieważ przyjdziemy po niego". - Są ludzie, którzy chcą zniszczenia Kościoła, zniszczenia chrześcijaństwa i wykorzystują te ewidentne błędy Kościoła do tego, żeby rozszerzać odpowiedzialność na cały Kościół - powiedział gość Jedynki. Podkreślił, że nie można się zgodzić na postawienie znaku równości między księdzem i pedofilem, "znając piękną historię Kościoła i tego, że zdecydowana większość księży wykonuje fantastyczną pracę". Jaki przyznał jednocześnie, że "nie wszyscy hierarchowie radzili sobie ze stanowczym działaniem" w kwestii pedofilii. 

Wiceminister sprawiedliwości mówił również o statystyce skazanych za pedofilię, wątku współpracy przedstawionych w filmie księży ze służbą bezpieczeństwa PRL i wezwaniu Grzegorza Schetyny, aby w sprawach o pedofilię nie było przedawnienia. Przypomniał, że będąc w opozycji, klub Solidarnej Polski przedstawił cały pakiet walki z pedofilią i był on "obśmiewany i torpedowany", a ówczesna KRS stwierdziła, że "to nie jest problem narastający". - Dzisiaj Grzegorz Schetyna proponuje to samo, co było w tych rozwiązaniach - stwierdził Jaki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek 

Gość: Patryk Jaki (wiceminister sprawiedliwości)

Data emisji: 14.05.2019 

Godzina emisji: 8.39

fc/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poseł Kukiz'15: pedofilia to jedna z największych zbrodni, jakie można uczynić

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 09:00
- Każdy powinien obejrzeć dokument Tomasza Sekielskiego. Nie boję się o to, co zobaczę - mówił w "Sygnałach dnia" Tomasz Jaskóła (Kukiz'15).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patryk Jaki: zawsze, kiedy był spór o stanowczą walkę z pedofilią, PO była przeciw

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 14:43
- Platforma Obywatelska za każdym razem, kiedy w Sejmie stawał spór dotyczący tego, czy w sposób stanowczy walczyć z pedofilią, zaostrzać kary, to byli przeciw, bądź wstrzymywali się od głosu - powiedział wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: z pedofilią musimy walczyć bezwzględnie i wszędzie

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 17:12
Prezydent uważa, że walka z pedofili jest konieczna "bezwzględnie i wszędzie". Andrzej Duda odniósł się na Twitterze do filmu dokumentalnego Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu", opisującego przypadki nadużyć seksualnych, jakich dopuścili duchowni wobec dzieci. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kard. Kazimierz Nycz zawiesił ks. Dariusza Olejniczaka za złamanie sądowego zakazu

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 19:54
- Kard. Kazimierz Nycz zawiesił ks. Olejniczaka za złamanie sądowego zakazu – wyjaśnił rzecznik archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński w przekazanym krótkim podsumowaniu informacji o ks. Dariuszu Olejniczaku w związku z licznymi pytaniami w tej sprawie. 
rozwiń zwiń