75. rocznica bitwy o Monte Cassino. Jan Józef Kasprzyk: to była jedna z najważniejszych bitew

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 07:49
- Dzisiaj na Monte Cassino wspólnie z weteranami ze wszystkich zakątków Polski i świata będziemy oddawać hołd tym, którzy walczyli nie tylko o niepodległość Rzeczypospolitej, ale również o przywrócenie świata wartości - mówił w "Sygnałach dnia" Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Audio
  • Jan Józef Kasprzyk o bitwie o Monte Cassino (Jedynka/Sygnały dnia)
Jan Józef Kasprzyk
Jan Józef KasprzykFoto: Wojciech Kusinski/Polskie Radio

Na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino zostanie dziś odprawiona msza św., odczytany będzie także apel pamięci podczas obchodów 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

W "Sygnałach dnia" Jan Józef Kasprzyk mówił, że trzeba pamiętać, że bitwa o Monte Cassino była jedną z najważniejszych podczas II wojny światowej. Była bowiem - wydawało się - niemożliwym przełamaniem oporu niemieckiego. - Trwała ona wiele miesięcy - przypomniał.

- Dzisiaj na Monte Cassino wspólnie z weteranami ze wszystkich zakątków Polski i świata będziemy oddawać hołd tym, którzy oddali Bogu ducha, ciała - włoskiej ziemi, ale serca - Polsce. Walczyli oni nie tylko o niepodległość Rzeczypospolitej, ale również o przywrócenie świata wartości, który został podeptany przez najazd III Rzeszy Niemieckiej - dodał. 

Bitwa o Monte Cassino trwała od 17 stycznia do 19 maja 1944 roku, był to szereg walk między wojskami alianckimi a Niemcami w rejonie położonego na wzgórzu klasztoru. 18 maja 1944 roku po zaciętych walkach zdobył go 2. Korpus Polski dowodzony przez generała Władysława Andersa. W natarciu zginęło 923 żołnierzy, 2931 zostało rannych. Polski atak przełamał pas niemieckich umocnień, nazywany linią Gustawa, i otworzył aliantom drogę na Rzym.

Dziś (18.05) po południu 75. rocznicę bitwy uczczą prezydenci Polski i Włoch.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzą: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Jan Józef Kasprzyk (szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych)

Data emisji: 18.05.2019

Godzina emisji: 7.15

kad/ag

Czytaj także

100-lecie odzyskania niepodległości. Dyrektor Biblioteki Narodowej apeluje o przekazywanie książek

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2018 10:55
- Przez zabory, a później II wojnę światową, braki Biblioteki Narodowej w zbiorach z XIX i początku XX wieku sięgają nawet 30 procent. Z okazji stulecia odzyskania niepodległości warto byłoby je odrobić - powiedział dyrektor BN dr Tomasz Makowski w "Sygnałach dnia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: oddano hołd zdobywcom Monte Cassino

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2019 16:25
W Warszawie oddano hołd zdobywcom Monte Cassino. Uroczystość odbyła się przed Pomnikiem Bitwy o Monte Cassino z okazji 75. rocznicy rozpoczęcia walk przez 2. Korpus Polski o wzgórze i klasztor.
rozwiń zwiń