X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

75. rocznica bitwy o Monte Cassino. Jan Józef Kasprzyk: to była jedna z najważniejszych bitew

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 07:49
- Dzisiaj na Monte Cassino wspólnie z weteranami ze wszystkich zakątków Polski i świata będziemy oddawać hołd tym, którzy walczyli nie tylko o niepodległość Rzeczypospolitej, ale również o przywrócenie świata wartości - mówił w "Sygnałach dnia" Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Audio
  • Jan Józef Kasprzyk o bitwie o Monte Cassino (Jedynka/Sygnały dnia)
Jan Józef Kasprzyk
Jan Józef KasprzykFoto: Wojciech Kusinski/Polskie Radio

Na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino zostanie dziś odprawiona msza św., odczytany będzie także apel pamięci podczas obchodów 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

W "Sygnałach dnia" Jan Józef Kasprzyk mówił, że trzeba pamiętać, że bitwa o Monte Cassino była jedną z najważniejszych podczas II wojny światowej. Była bowiem - wydawało się - niemożliwym przełamaniem oporu niemieckiego. - Trwała ona wiele miesięcy - przypomniał.

- Dzisiaj na Monte Cassino wspólnie z weteranami ze wszystkich zakątków Polski i świata będziemy oddawać hołd tym, którzy oddali Bogu ducha, ciała - włoskiej ziemi, ale serca - Polsce. Walczyli oni nie tylko o niepodległość Rzeczypospolitej, ale również o przywrócenie świata wartości, który został podeptany przez najazd III Rzeszy Niemieckiej - dodał. 

Bitwa o Monte Cassino trwała od 17 stycznia do 19 maja 1944 roku, był to szereg walk między wojskami alianckimi a Niemcami w rejonie położonego na wzgórzu klasztoru. 18 maja 1944 roku po zaciętych walkach zdobył go 2. Korpus Polski dowodzony przez generała Władysława Andersa. W natarciu zginęło 923 żołnierzy, 2931 zostało rannych. Polski atak przełamał pas niemieckich umocnień, nazywany linią Gustawa, i otworzył aliantom drogę na Rzym.

Dziś (18.05) po południu 75. rocznicę bitwy uczczą prezydenci Polski i Włoch.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzą: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Jan Józef Kasprzyk (szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych)

Data emisji: 18.05.2019

Godzina emisji: 7.15

kad/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

100-lecie odzyskania niepodległości. Dyrektor Biblioteki Narodowej apeluje o przekazywanie książek

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2018 10:55
- Przez zabory, a później II wojnę światową, braki Biblioteki Narodowej w zbiorach z XIX i początku XX wieku sięgają nawet 30 procent. Z okazji stulecia odzyskania niepodległości warto byłoby je odrobić - powiedział dyrektor BN dr Tomasz Makowski w "Sygnałach dnia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: oddano hołd zdobywcom Monte Cassino

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2019 16:25
W Warszawie oddano hołd zdobywcom Monte Cassino. Uroczystość odbyła się przed Pomnikiem Bitwy o Monte Cassino z okazji 75. rocznicy rozpoczęcia walk przez 2. Korpus Polski o wzgórze i klasztor.
rozwiń zwiń