Zmiany w ustawie śmieciowej. Kto zapłaci więcej?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 14:56
Propozycja przedstawiona w projekcie nowelizacji ustawy śmieciowej, jaką zajmuje się rząd, przewiduje zwiększenie opłaty dla osób, które nie segregują odpadów. Czy ustawa dotyczy wszystkich? 
Audio
  • Zmiany w ustawie śmieciowej (Sygnały Dnia/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay

Rząd proponując zmiany chce zachęcić obywateli do segregacji śmieci i tym samym do większego zaangażowania w ochronę środowiska naturalnego. We wtorek rząd rozpatrzy projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. - Przede wszystkim zaczynamy od ustalenia różnicy w opłacie za odpady segregowane i niesegregowane. Osoby, które nie segregują odpadów będą płacić więcej - tłumaczy rzecznik Ministerstwa Środowiska, Aleksander Brzózka. 

W ograniczeniu podwyżek za wywóz śmieci ma też pomóc zniesienie regionalizacji. W przetargach na odbiór odpadów będą mogły startować firmy nie tylko z terenu gminy. 

- Przedsiębiorstwa, które wcześniej zajmowały się wywozem odpadów zaniżały cenę swoich usług - tego zdania jest prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu, Jerzy Ziaja. - Ekonomia rządzi światem. Teraz działające firmy pokazują faktyczne koszty i trudno w dniu dzisiejszym powiedzieć, czy te opłaty są odpowiednio wysokie, bo trzeba zwrócić uwagę, że jeżeli opłaty wzrosną dwukrotnie to ta opłata trafia do gminy - dodaje. 

Resort środowiska pracuje nad przepisami, które wprowadzą dla producentów opłatę za wytwarzane opakowania. - Producent, który wprowadza opakowanie na rynek ponosi pewną kwotę na zagospodarowanie tych odpadów w przyszłości. Oczywiście tu będziemy różnicować te opakowania, przykładowo butelki czy opakowania papierowe, ale też materiałowe - dodaje rzecznik Ministerstwa Środowiska. 

Kto zapłaci mniej za śmieci?

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Przygotował: Patryk Michalski

Data emisji: 21.05.2019 

Godzina emisji: 7.45

ans/K.A


Czytaj także

Segregacja śmieci. To może być proste!

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 12:40
- Palenie odpadów to nie odzysk, a głupota, bo zanieczyszczamy w ten sposób środowisko, trujemy siebie i innych, pogarszamy jakość powietrza. To prowadzi do katastrofy - mówi Michał Mikołajczyk, specjalista od odzyskiwania i segregacji odpadów.
rozwiń zwiń