Sygnały Dnia 27 maja 2019 roku, rozmowa z Jackiem Sasinem

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 07:15
Audio
  • Jacek Sasin: historyczne zwycięstwo PiS (Sygnały dnia/Jedynka)

Katarzyna Gójska: Pan minister Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, jest gościem Sygnałów Dnia. Witam bardzo serdecznie.

Jacek Sasin: Dzień dobry, dzień dobry państwu.

Panie ministrze, kiedy rekonstrukcja rządu?

Czyli wracamy do tych pytań. No, pewnie wkrótce, bo wiele wskazuje...

No, wiemy, że już musi nastąpić.

...wiele wskazuje na to, chociaż wyniki jeszcze nie ostateczne, ale można powiedzieć już, że część ministrów, co najmniej trzech ministrów i jeden wicepremier zostało eurodeputowanymi, w związku z powyższym ta zmiana będzie zmianą konieczną. Ale tu się nic nie zmienia, tutaj odpowiednią decyzję pan premier podejmie w momencie, kiedy uzna, że to już jest ten moment. To musi chyba rzeczywiście, tak wynika z przepisów o niełączeniu pewnych funkcji z mandatem, chyba dosyć szybko nastąpić.

Panie ministrze, to ja jeszcze dopytam też, żeby wszystko było jasne, czy ta rekonstrukcja obejmie tylko tych, którzy zdobyli mandat eurodeputowanych, czy też może przy okazji takiej rekonstrukcji wymuszonej wynikami wyborów do europarlamentu nastąpią jeszcze jakieś zmiany?

Ja myślę, że poczekajmy...

Czyli to nie jest przesądzone.

Poczekajmy, tutaj decyzja pana premiera w porozumieniu z kierownictwem Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy. Myślę, że naprawdę już w ciągu niewielu dni wszystko będzie jasne. Dzisiaj jest najważniejsze rzeczywiście to, że mamy bardzo wyraźne, historyczne można powiedzieć zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w tych wyborach i dzisiaj się tym zajmujemy, będziemy analizować i czekać na ostateczne wyniki.

Przechodzimy zatem do komentowania tych wyników, które znamy, a znamy wyniki niemal z 96% lokali  wyborczych, czyli już prawie, prawie pełne. Wedle tych danych, które podaje właśnie oficjalnie PKW, 46%, lekko nawet ponad 46% wyborców poparło listę Prawa i Sprawiedliwości. To jest 5 milionów 900 tysięcy mniej więcej wyborców. Koalicja Europejska zdobyła 37,8% głosów, Wiosna 6% wyborców. I dalsze komitety, inne komitety już nie przekroczyły progu wyborczego. Ja jeszcze może zwrócę państwa uwagę na wynik Konfederacji, ponieważ Konfederacja bardzo dobrze wypadała w sondażach przedwyborczych, 4,55 to jest wynik Konfederacji, a w 2014 roku ten wynik wtedy dwóch części składowych dzisiejszej Konfederacji był wyższy, bo zdobyli łącznie 8,5% i ponad 600 tysięcy głosów wedle tych danych, które dziś mamy, jest to 580 tysięcy.

No tak, poczekajmy. Jak dokładnie to będzie wyglądało już chyba co do dziesiątych, setnych i dziesiątych procenta, bo pewnie już się te wyniki nie zmienią. Tak jak powiedziałem, to rzeczywiście jest historyczne zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości, historyczne z dwóch powodów: dlatego że po pierwsze Prawo i Sprawiedliwość jeszcze nigdy nie wygrało wyborów do europarlamentu, powiedzmy to bardzo wyraźnie, nawet te poprzednie wybory, które zapowiadały nasz wielki sukces w wyborach parlamentarnych, o włos, bo o pół procenta, ale jednak przegraliśmy wówczas z Platformą Obywatelską, dzisiaj jest rzeczywiście sukces, i to sukces w wielkim wymiarze. Nigdy żadna partia jeszcze tak wysokiego poparcia w wyborach do europarlamentu nie zdobyła.

No, nigdy nie było też tak dużej frekwencji.

Nigdy nie było tak dużej frekwencji, to jest kolejna...

Niemal 46,5%.

Tak, to jest kolejna sprawa. Platforma w 2010 w szczycie swojego powodzenia nieco ponad 44%, Prawo i Sprawiedliwość w tej chwili więcej. Przede wszystkim proszę mi pozwolić bardzo serdecznie podziękować wszystkim tym wyborcom, którzy zaufali Prawu i Sprawiedliwości, poszli na te wybory i zagłosowali na nas. Traktujemy ten wynik jako dowód również słuszności polityki, którą Prawo i Sprawiedliwość prowadzi od 3,5 roku, decyzji, które podjęliśmy w interesie obywateli. Przede wszystkim mam tutaj na myśli te wielkie programy społeczne, które realizujemy, które budują w Polsce pewien europejski standard polityki społecznej. Tak naprawdę dopiero w ostatnich latach, w ostatnich 3 latach Polska w całości, można powiedzieć, w chodzi do Europy, nie tylko wybrani, nie tylko ci, którzy odczuwali – tak jak to było wcześniej – efekty wzrostu gospodarczego i naszej obecności w Unii Europejskiej. W tej chwili wszyscy obywatele mogą z satysfakcją powiedzieć, że do tej Europy Prawo i Sprawiedliwość, rząd Prawa i Sprawiedliwości, pana premiera Mateusza Morawieckiego, wcześniej Beaty Szydło. Odnotujmy ogromny sukces pani premier, najlepszy wynik w skali kraju jednostkowy...

Niemal pół miliona głosów, to są takie dane...

Serdeczne gratulacje dla pani premier, rzeczywiście w tych...

...które w nocy poznaliśmy.

...tak jest, w tych wyborach, że to dzisiaj dało taki efekt, czy wczoraj właściwie, rzeczywiście dało taki efekt wspaniałego zwycięstwa i wspaniałego sukcesu. I z drugiej strony...

No dobrze, ale panie ministrze, ja jeszcze dopytam, bo...

...porażka Koalicji Europejskiej.

To za chwilę też do Koalicji Europejskiej przejdziemy, ale ja dopytam. Trzy komitety wyborcze, jeden ledwie o jeden procent, przekraczają próg wyborczy, a to oznacza, że być może ta sytuacja polityczna w Polsce, która później będzie miała odzwierciedlenie w parlamencie, polskim parlamencie, idzie w kierunku dwóch bloków politycznych i nic innego już na polskiej scenie samodzielnie istnieć nie może. To jest jedna ścieżka i jedna możliwość biegu zdarzeń politycznych, które nastąpią. Ale jest też inna. I tu pojawia się pytanie co do przyszłości Koalicji Europejskiej, bo być może niektórym częściom składowym, chociażby Polskiemu Stronnictwu Ludowemu, będzie bardziej opłacało się startować samodzielnie.

To zobaczymy, jakie decyzje podejmą nasi konkurenci. Mnie się wydaje, że liderom Polskiego Stronnictwa Ludowego jest dobrze w tym towarzystwie Koalicji Europejskiej. Te uśmiechnięte twarze, uśmiechnięta twarz chociażby Władysława Kosiniaka–Kamysza świadczy, że on się chyba tam czuje dobrze. Nie wiem, czy dobrze...

Ale ja patrzyłam wczoraj na twarz Grzegorza Schetyny, ona wcale taka uśmiechnięta nie była.

To prawda, bo rzeczywiście jest to porażka, i to bardzo wyraźna, natomiast...

Choć powiedzmy szczerze, że kiedy były wczoraj wystąpienia liderów, to wyniki dla Koalicji Europejskiej były duże lepsze...

Były lepsze, były lepsze, tak.

...niż te, które są dzisiaj.

Natomiast myślę, że wyborcom Polskiego Stronnictwa Ludowego jest nie po drodze z partiami, które są partiami już nawet nie lewicowymi, tylko lewackimi, które proponują skrajną rewolucję obyczajową w Polsce – projekty takie jak małżeństwa homoseksualne, możliwość adopcji przez nie dzieci, no, to jest przecież oferta dzisiaj, główna oferta naszych konkurentów z Koalicji Europejskiej. Oni dzisiaj o tym bardzo wyraźnie mówią, publicznie mówią, ale jeszcze więcej mówią niepublicznie. Przypomnijmy to nagranie, słynne już nagranie pana przewodniczącego, posła Grupińskiego, który mówił o tym, jaki ten plan będzie realizowany, czy pana prezydenta Rabieja, który zarysował rzeczywiście plan działań z tamtej strony. I...

Ale można powiedzieć, że słowa pana Grupińskiego się sprawdziły, bo jeżeli patrzymy na wyniki głosowania polskiej prowincji, to rzeczywiście Koalicja Europejska została przepędzona.

To prawda. No bo ten plan został obnażony. Oni chyba liczyli, że Polacy, obywatele naszego kraju są na tyle naiwni, że rzeczywiście w tą narrację Platformy Obywatelskiej, Koalicji Europejskiej uwierzą, ale ten plan został obnażony, stąd również takie wyniki wyborów. I my tych wyborców Polskiego Stronnictwa Ludowego i wszystkich, którzy nie akceptują takiej lewackiej wizji Polski, zapraszamy do głosowania na Prawo i Sprawiedliwość. My dzisiaj jesteśmy gwarantem nie tylko normalności w życiu publicznym, w życiu społecznym, ale jesteśmy również gwarantem szybkiego rozwoju, bo to pokazaliśmy. Jesteśmy gwarantem tego, że po prostu Polakom będzie się żyło jeszcze lepiej w niedalekiej przyszłości, że my będziemy szybciej doganiać te kraje starej Unii Europejskiej, gdzie poziom życia jest znacznie wyższy. To jest nasz program i to jest, myślę, w dużej mierze również realizacja oczekiwań Polaków.

Panie ministrze, jeszcze dwa krótkie pytania. Pierwsze to Kukiz’15 jest pod progiem wyborczym, i to tak dość znacząco, niecałe 4% wyborców poparło kandydatów Kukiz’15 w tych wyborach. Czy państwo będziecie mieli jakąś ofertę dla posłów i dla wyborców dotychczasowych Kukiz’15? Bo już chociażby wczorajsze komentarze na gorąco niektórych polityków tego Ruchu wskazują na to, że widzą jednak szanse na bliższą współpracę ze Zjednoczoną Prawicą.

Ja myślę, że w ogóle mamy w tej chwili po tych wyborach bardzo wyraźny podział na starcie pewnych dwóch wizji Polski. I w tych dwóch wizjach Polski myślę, że dla wyborców Kukiz’15 wizja Prawa i Sprawiedliwości jest dużo bliższa. To nie jest tak, że my się zawsze zgodzimy we wszystkich sprawach. Chociażby to, co Paweł Kukiz podnosi w sprawie JOW–ów, to nie jest według nas dobry pomysł.

A referenda?

No, pewnie jeśli chodzi o referenda, moglibyśmy tutaj na pewno na ten temat...

Jest szansa na kompromis.

...rozmawiać, bo jesteśmy absolutnie też za tym, żeby to społeczeństwo i to społeczeństwo w bezpośredni sposób decydowało o najważniejszych sprawach w Polsce. Natomiast przede wszystkim pytanie jest dzisiaj takie: jaka ma być władza i jak ma być zarządzana Polska. I jak powiedziałem, zapraszamy wszystkich tych, którzy widzą, że można Polską rządzić lepiej, to pokazujemy od ponad 3 lat...

Dobrze, to jeszcze jedno krótkie pytanie...

...do tego, żeby wesprzeć nasz projekt polityczny.

Konfederacja poniżej progu wyborczego. Wspominaliśmy o tym. Konfederacja to komitet wyborczy, który zupełnie wprost mówił o sympatiach prorosyjskich, o współpracy, zacieśnieniu współpracy pomiędzy Polską a Federacją Rosyjską, niektórzy liderzy Konfederacji wychwalali Władimira Putina, Janusz Korwin–Mikke mówił nawet, że chciałby, żeby taki człowiek jak Władimir Putin był prezydentem Polski.

No, nie ukrywam, że jeśli te wyniki się potwierdzą, to to będzie dobra wiadomość dla Polski, bo rzeczywiście nie potrzeba nam dzisiaj w Polsce partii, która by reprezentowała tutaj rosyjskie interesy i kompromitowała nas, co tu dużo mówić, na międzynarodowej scenie politycznej. Pamiętamy ekscesy, których dopuszczali się kandydaci Konfederacji, już przypomnę słynną scenę z jarmułką trzymaną przez jednego z liderów Konfederacji nad głową posłanki Prawa i Sprawiedliwości. Wyraźnie było widać, że to jest projekt obliczony na kompromitację Polski, na utrudnienie realizacji naszych strategicznych  interesów, jak sojusz ze Stanami Zjednoczonymi, wzmocnienie bezpieczeństwa Polski. Widać wyraźnie, że Polacy rzeczywiście wybierając, robią to bardzo świadomie. Jeszcze raz za to...

I tu stawiamy kropkę.

...świadomy wybór, wszystkim głosującym serdecznie dziękuję.

Pan minister Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, był gościem Sygnałów Dnia.

Bardzo dziękuję, pozdrawiam, do usłyszenia.

JM

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak