Stanisław Karczewski: rekonstrukcja rządu prawdopodobnie we wtorek

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 07:57
- Rekonstrukcja rządu będzie nieco szersza niż tylko zmiany tych ministrów, którzy zdobyli mandat europosłów - powiedział w "Sygnałach dnia" Stanisław Karczewski. - Wszystko wskazuje na to, że zmiany będą we wtorek - podkreślił marszałek Senatu.
Audio
  • Stanisław Karczewski o rekonstrukcji rządu i uroczystym posiedzeniu izby w związku z rocznicą wyborów 4 czerwca (Sygnały dnia/Jedynka)

Stanisław Karczewski, zapytany w poniedziałek w Jedynce Polskiego Radia o rekonstrukcję rządu, podkreślił, że wszystko wskazuje na to, że zmiany będą we wtorek. Dopytany, czy zmiany obejmą tylko tych ministrów, członków rządu, którzy zdobyli mandat europosła, marszałek Senatu powiedział, że rekonstrukcja będzie nieco szersza.

- Będą dokonane zmiany wymuszone wynikami wyborów. Przecież bardzo wielu nowych eurodeputowanych było członkami rządu. Będzie to pewnego rodzaju nowość, nowe otwarcie, choć oczywiście będzie to kontynuacja naszych działań, kontynuacja rządu PiS, rządu premier Beaty Szydło, Mateusza Morawieckiego - powiedział Stanisław Karczewski.

Marszałek Senatu został również poproszony o komentarz do jednej z debat, która odbędzie się we wtorek w Gdańsku w ramach obchodów 30 rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r. Jak podkreśliła prowadząca audycję, debata ma tytuł "Burzenie polskiego Kościoła", co jest fragmentem tytułu książki dr Piotra Augustyniaka. W tym panelu dyskusyjnym dyskutantem będzie redaktor naczelny Liberte Leszek Jażdżewski. Po wystąpieniu Jażdżewskiego na Uniwersytecie Warszawskim, Augustyniak napisał: "Wystąpienie Jażdżewskiego było heroiczne, bo było śmiałym krokiem ku społecznemu wyzwoleniu. Jażdżewski uderzył w potwora, przed którym klęczy i którym wysługuje się polska prawica".

- Te słowa są obrażające. Nie wiedziałem o takim panelu, który jutro się odbędzie w Gdańsku - podkreślił Stanisław Karczewski. Marszałek Senatu powiedział, że w niedzielę był w Nowym Mieście nad Pilicą. - Podchodziła do mnie masa ludzi, przeprowadziłem bardzo wiele rozmów. Wszyscy są oburzeni tym atakiem na Kościół. Z badań, które są przeprowadzone wynika, że polskie społeczeństwo liberalizuje się. Ale to co robi nasza totalna opozycja jest bardzo źle przyjmowane przez Polaków. Jest to oderwanie się od rzeczywistości. Polacy są i byli historycznie związani z Kościołem, więc atak jest dla mnie zupełnie niezrozumiały, bardzo przykry - mówił Stanisław Karczewski. - Te słowa są dla mnie osobiście porażające - podkreślił.

Marszałek Senatu w "Sygnałach dnia" zapowiedział też, że na wtorkowe posiedzenie izby zaproszono m.in. byłych prezydentów, obecnych członków rządu, a także dawnych senatorów. Uroczyste obrady będą nawiązywały do 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów do izby wyższej polskiego parlamentu. Stanisław Karczewski podkreślił, że - z uwagi na liczbę gości - miejscem spotkania będzie Sala Kolumnowa Sejmu.

Uroczyste posiedzenie Senatu rozpocznie się we wtorek o godzinie 11.30. W planie przewidziano wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Matusza Morawieckiego oraz marszałków Sejmu i Senatu.

W Gdańsku, w ramach obchodów 30. rocznicy wyborów 4 czerwca, zaplanowano Święto Wolności i Solidarności.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Stanisław Karczewski (PiS) 

Data emisji: 3.06.2019

Godzina emisji: 7.15

mg/kh

Czytaj także

Senat uczci rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 specjalnym posiedzeniem, mszą św. i koncertem

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 15:42
W ramach obchodów 30-lecia pierwszych wolnych wyborów do Senatu 4 czerwca odbędzie się m.in. uroczyste 80. posiedzenie izby wyższej polskiego parlamentu - poinformował marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Ponadto przygotowano rocznicowy znaczek pocztowy, koncert symfoniczny i pokaz multimedialny.
rozwiń zwiń