Paweł Mucha: prezydent w USA będzie również przedstawicielem Trójmorza, potencjał Trójmorza będzie rósł

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 09:22
- Prezydent Andrzej Duda będzie prowadził rozmowy z prezydentem USA w podwójnej roli - jako prezydent RP i jako swoisty emisariusz państw Trójmorza - mówił w radiowej Jedynce minister w Kancelarii Prezydenta. W Waszyngtonie mowa będzie o zwiększeniu sił USA w Polsce. Paweł Mucha stwierdził, że rośnie potencjał Polski, nasze znaczenie w polityce zagranicznej jest dostrzegane. Rozwijają się formaty Trójmorza i tzw. bukareszteńskiej dziewiątki. 
Audio
  • Paweł Mucha z kancelarii prezydenta o relacjach Polski z USA, projekcie Trójmorza (Jedynka/Sygnały dnia)

Prezydent przebywa obecnie na szczycie państw Trójmorza. Zaproszenie na Forum Biznesu Państw Inicjatywy Trójmorza przyjęli także bardzo wysocy rangą przedstawiciele USA i Niemiec. Jak ocenił Paweł Mucha, obecność prezydenta Niemiec na tym spotkaniu to znak, że ranga inicjatywy Trójmorza, jako integrującej państwa UE z obszaru Europy Środkowo-Wschodniej, jest dostrzegana. Potwierdzeniem jest też obecność sekretarza ds. energii Ricka Perry’ego.

- Z jednej strony państwa Trójmorza mają swoje potrzeby: infrastrukturalne, energetyczne, z drugiej strony widać rozwój i potencjał tej części Europy. Udział państw Trójmorza w produkcie ogólnym UE będzie systematycznie rósł - mówił. A wyzwania tych państw, jak dodał, mają często charakter ponadnarodowy. Stąd takie inicjatywy jak Forum Biznesowe czy Fundusz Trójmorza.

Jeśli chodzi o zwiększoną obecność wojsk USA w Polsce, to, jak mówił Paweł Mucha, trzeba poczekać jeszcze kilka dni, uzbroić się w cierpliwość, poczekać na wspólną decyzję prezydentów. Dodał, że mowa jest także o współpracy w zakresie energetyki i w wielu obszarach, nie tylko dostaw gazu do Świnoujścia. Zaznaczył, że mamy między Polską i USA rekordowe obroty gospodarcze. - Chyba żaden polski prezydent nie spotykał się tak często z prezydentem USA jak prezydent Duda - dodał. To dowodzi, jak zaznaczył, że sojusz Polski i USA jest bardzo mocny.

Krzysztof Szczerski wiceszefem NATO?

Są doniesienia, że szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski jest kandydatem na wiceszefa NATO. - To pytanie, które należy kierować do sekretarza generalnego NATO - skomentował Paweł Mucha. - Jednak to bardzo dobrze, że nazwiska Polaków pojawiają się w kontekście rozmaitych ważnych instytucji międzynarodowych - dodał.

Jak mówił, to dowód, że rośnie potencjał Polski, nasze znaczenie w polityce zagranicznej jest dostrzegane. Dodał, że kiedyś część osób miało dystans do Trójmorza, dziś ten format doskonale się rozwija. Podobnie rozwija się bukareszteńska dziewiątka.

Na Ukrainie

Pytany o spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, Paweł Mucha powiedział, iż spotkanie odbyło się w znaczącym miejscu, w siedzibie stałego przedstawicielstwa Polski na forum UE. - To wskazanie, że Polska jest adwokatem Ukrainy na forum unijnym. (...) Prezydent wspiera dążenia proeuropejskie i proatlantyckie Ukrainy - mówił. Dodał, że jesteśmy bardzo konsekwentni w kwestii integralności terytorialnej Ukrainy, ale prezydent nie unikał także spraw trudnych.

Paweł Mucha mówił, że ma informacje od samego prezydenta, iż prezydencki minister Andrzej Dera nie był typowany przez niego na ministra lub wiceministra sprawiedliwości. Zdementował zatem takie pogłoski.

W audycji była także mowa o strategii walki z nowotworami.

. .

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: minister Paweł Mucha (Kancelaria Prezydenta)

Data emisji: 6.06.2019

Godzina emisji: 8.14

agkm/kh

Czytaj także

Paweł Mucha: zaprosiliśmy Donalda Trumpa na uroczystości 1 września w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 09:42
- Donald Trump został zaproszony do Polski na uroczystości 1 września, ale poczekajmy na oficjalne oświadczenia Białego Domu - powiedział na antenie radiowej Jedynki Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta.
rozwiń zwiń