Upały i burze w Polsce. Jak się chronić?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 09:11
Jak informuje IMGW, upałów, gorąca i burz możemy spodziewać się co najmniej do wtorku. Główny Inspektorat Sanitarny na stronie internetowej umieścił praktyczne porady jak chronić własne zdrowie przed temperaturą powietrza przekraczającą 30 stopni Celsjusza i nie dopuścić do udaru cieplnego. 
Audio
  • Materiał o przestrzeganiu bezpieczeństwa w trakcie upałów przygotowany przez Martę Szulborską (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Przede wszystkim warto pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu. - Pijmy dużo wody a alkoholu starajmy się unikać - mówi Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego. Dodaje również, aby nakładać na siebie lekkie, przewiewne tkaniny i nie wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych. 

Wraz ze wzrostem temperatury rośnie liczba utonięć. Od początku czerwca utonęło w Polsce 16 osób. Rzecznik Prasowy Komendanta Stołecznego Policji Sylwester Marczak mówi, że ludzie giną najczęściej z powodu chęci zaimponowania brawurą. - Topią się głównie ci, którzy są pod wpływem działania alkoholu. Do tego typu utonięć dochodzi najczęściej przy zbiornikach niestrzeżonych, przy których nie pracują ratownicy - dodaje.

Instytut Meteorologii wydał również ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Jak się zachowywać, gdy w czasie "plażowania" spotka nas burza? Gdzie znaleźć odpowiednie schronienie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Przygotowała: Marta Szulborska

Data emisji: 7.06.2019

Godzina emisji: 7.44

K.A/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leśne niebezpieczeństwo, czyli kto spotyka w lesie dzika...

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 14:47
Myśl o spotkaniu dzika, łosia, czy lisa budzi wiele strachu w miłośnikach leśnych wycieczek. W "Sygnałach dnia" usłyszeliśmy, jak postępować w obliczu zagrożenia, jeśli nagle na naszej drodze pojawi się leśne zwierzę. Czy "branie nóg za pas" jest zawsze słuszne?
rozwiń zwiń