Robert Kaczmarek: ustalamy nowe fakty ws. grupy berneńskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 07:59
- Od kilku lat wracamy do historii grupy bernenśkiej w świetle nowych dokumentów. To jest ustalanie nowych faktów - mówił w "Sygnałach dnia" radiowej Jedynki reżyser filmów dokumentalnych Robert Kaczmarek, autor "Paszportów Paragwaju". 
Audio
  • Robert Kaczmarek o filmie "Paszporty Paragwaju" (Sygnały dnia/Jedynka)
Robert Kaczmarek
Robert KaczmarekFoto: PAP/Ragał Guz

"Paszporty Paragwaju" to film produkcji Instytutu Pamięci Narodowej. Przedstawia mało znaną historię dotyczącą udziału polskiej dyplomacji w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej. Dzięki działalności grupy berneńskiej kilkuset Żydów uniknęło śmierci podczas Holokaustu. Premiera filmu odbyła się w styczniu bieżącego roku. 

bern 1200.jpg
"Paszporty Paragwaju". Pierwszy dokument o Grupie Berneńskiej

Reżyser "Paszportów Paragwaju" mówił w radiowej Jedynce, że tytułowe paszporty to nie były typowe dokumenty. - Tam wykorzystywane były niejednokrotnie zdjęcia z uroczystości rodzinnych. To był rodzaj druku, zaświadczenia - mówił Robert Kaczmarek. 

Połowa paszportów dotarła do adresatów

Dotychczas udało się zidentyfikować około 8 tys. wystawionych paszportów. - Mniej więcej połowa dotarła do adresatów. Procedura była taka, że wysyłano uwiarygodnione notarialnie kopie. Oryginał był w Szwajcarii, a te odpisy wysyłano pocztą. Cała historia zaczęła się od uratowania żydowskiej rodziny ze Lwowa - przypomniał Robert Kaczmarek. 

- Im było straszniej, tym wartość paszportu rosła. Niektóre środowiska starały się uratować najbardziej znaczących członków, a calem było odtworzenie elity żydowskiej po wojnie - zaznaczył Robert Kaczmarek. 

Rozmówca Polskiego Radia podkreślił, że pracuje nad kolejnym filmem dokumentalnym. - Zrobiliśmy już sześć wywiadów w Izraelu. Jednym z elementów i zdjęć użytych w tym filmie jest wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Lucernie i uhonorowanie przywrócenia grobu Kazimierza Rokickiego - mówił reżyser. 

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadząca: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Robert Kaczmarek (reżyser filmów dokumentalnych)

Data emisji: 15.06.2019

Godzina emisji: 7.15

mbl/kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wspólna, polsko-izraelska, prawda historyczna?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2018 14:31
19 kwietnia obchodziliśmy 75. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że obwinianie Polaków za Holokaust jest krzywdzące zarówno dla Polaków, jak i Żydów, którzy są polskimi obywatelami. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Gontarczyk o książce "Dalej jest noc": historia Żydów jest drugoplanowa

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2019 07:17
- W książce "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski" historia społeczności żydowskiej jest rzeczą zupełnie drugoplanową. Jest to tekst, w którym autorzy starają się przypisać Polakom zbrodnie niemieckie i przestępstwa dokonane przez żydowską policję w czasie II wojny światowej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Piotr Gontarczyk, historyk z Biura Badań Historycznych IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Rosalak: gdyby nie Polacy żaden Żyd nie przeżyłby drugiej wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 15:54
- W czasie drugiej wojny światowej nasz rząd w Londynie i jego podziemna delegatura na terenie Polski robiły bardzo wiele, żeby ratować Żydów. Bez tej pomocy nikt pochodzenia żydowskiego by nie ocalał - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Rosalak, publicysta "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń