Szef MON: amerykańskie wojska odstraszą agresora

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 08:00
- Będzie sześć punktów w Polsce, w których będą stacjonować oddziały wojsk USA. W porozumieniu jest zapisana klauzula mówiąca o tym, że te lokalizacje nastąpią w uzgodnieniu obu stron - powiedział na antenie Jedynki minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Audio
  • Szef MON o obecności wojsk amerykańskich w Polsce (Jedynka/Sygnały dnia)

Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że obecność amerykańskich wojsk w Polsce odstraszy ewentualnego agresora. Minister podkreślił w "Sygnałach dnia", że w sytuacji, gdy w Polsce stacjonują Amerykanie, atak na nasz kraj będzie oznaczał konflikt ogólnoświatowy.

duda_trump_1200.jpg
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Zobacz raport specjalny

Mariusz Błaszczak powiedział, że porozumienie o współpracy militarnej, podpisane przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa, zmieniło charakter amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. Wprowadza bowiem formułę trwałej obecności amerykańskich żołnierzy. Jak powiedział szef MON, jest to bardzo ważne, gdyż mamy potwierdzenie obecności amerykańskich wojsk w dokumencie, podpisanym przez prezydenta Stanów Zjednoczonych. - Dotychczas ta formuła była niedookreślona - dodał minister obrony.

- Wynegocjowaliśmy obecność dowództwa dywizyjnego wojsk amerykańskich. Takie dowództwo w Polsce będzie dowództwem, któremu podlegają wojska amerykańskie na wschodniej flance NATO - mówił gość radiowej Jedynki. Jak dodał, obecność wojsk USA w Polsce odstraszy ewentualnego przeciwnika.

- Ewentualny najeźdźca ma świadomość tego, że naruszenie granic Polski oznacza konflikt nie lokalny, ale konflikt globalny. Obecność wojsk amerykańskich jest gwarantem tego, że atak na Polskę jest atakiem na cały sojusz NATO. To niewątpliwie odstrasza - ocenił Mariusz Błaszczak.

Szef MON powiedział, że obecnie trwają polsko-amerykańskie rozmowy o realizacji porozumienia. Są one już zaawansowane. Mariusz Błaszczak dodał, że w Polsce będzie sześć punktów stacjonowania amerykańskich wojsk, nie podał jednak szczegółów.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Goście: Mariusz Błaszczak (minister obrony narodowej)

Data emisji: 17.06.2019

Godzina emisji: 7.15

mg/kh

Czytaj także

Szef MON: przekonywaliśmy prezydenta do hasła Fort Trump

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 08:27
Są trzy cele, które stawiam sobie jako minister obrony – wojsko polskie musi być liczniejsze, wyposażone w nowoczesny sprzęt i mocniej osadzone w strukturach NATO, w tym przede wszystkim w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi – powiedział w Jedynce szef MON Mariusz Błaszczak. Podkreślał, że stała baz wojsk USA w Polsce byłaby gwarancją bezpieczeństwa naszego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: samoloty F-35A to skok, jeśli chodzi o technologię

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 08:11
- Samoloty kupujemy na podstawie umowy z rządem Stanów Zjednoczonych. Zostanie więc określona cena maksymalna i następnie przystąpimy do negocjacji - powiedział na antenie radiowej Jedynki szef MON Mariusz Błaszczak, odnosząc się do wtorkowej informacji, że Ministerstwo Obrony wysłało zapytanie ofertowe w sprawie zakupu 32 samolotów F-35A.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON uda się do USA. Będzie rozmawiał o wzmocnieniu współpracy wojskowej

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 16:17
Szef MON Mariusz Błaszczak udaje się do USA, gdzie weźmie udział w spotkaniach delegacji prezydenta Andrzeja Dudy, spotka się m.in. z doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa Johnem Boltonem i p.o. sekretarza obrony Patrickiem Shanahanem - poinformowało MON.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: ustalenia szczytu Trump-Duda na miarę przyjęcia Polski do NATO

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 18:28
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że ustalenia dotyczące obecności wojsk amerykańskich w Polsce, które zostaną ogłoszone podczas spotkania prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy, będą miały znaczenie równe przyjęciu Polski do NATO.
rozwiń zwiń