K. Szczerski o kandydowaniu na wiceszefa NATO. "Mam zgodę prezydenta"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 08:28
- Prezydent wyraził zgodę na to, żebym wstawił moje nazwisko do puli - powiedział w "Sygnałach dnia" Krzysztof Szczerski (szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy), pytany o swoją kandydaturę na stanowisko wiceszefa NATO. 
Audio
  • Krzysztof Szczerski o swojej kandydaturze na wiceszefa NATO (Jedynka/Sygnały dnia)

Nowy wiceszef NATO ma zastąpić odchodzącą w październiku Amerykankę Rose Gottemoeller. Nazwisko jej zastępcy poznamy prawdopodobnie w lipcu. Kontrkandydatem Szczerskiego według medialnych doniesień ma być estoński minister obrony Jüri Luik. Jak pisze "Polska The Times" Szczerski miał dostać poparcie Stanów Zjednoczonych w grze o stanowisko wiceszefa NATO. Nazwisko Szczerskiego my być również w grze, jeśli chodzi o ewentualną obsadę stanowiska komisarza UE. 

- Jeśli chodzi o NATO to kwatera główna będzie informować o jakichkolwiek decyzjach - powiedział Krzysztof Szczerski. Przyznał, że cieszy się, że jego nazwisko pada w pozytywnym kontekście. - Ja mogę powiedzieć tylko jedną rzecz: na pewno pan prezydent wyraził zgodę, żebym wstawił moje nazwisko do puli - powiedział. 

Dopytywany, czy jego kandydatura ma poparcie rządu Stanów Zjednoczonych, odpowiedział, że jest to kwestia sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga i Amerykanów, żeby o tym informować. Zapytany, czy prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem USA Donaldem Trumpem na temat jego kandydatury wskazał, że "personalia są ostatnim tematem, który w takich rozmowach pewnie by zaistniał".

W kwestii obsady stanowiska komisarza, Krzysztof Szczerski przypomniał, że "to rząd polski będzie przedstawiać kandydatów". Przytoczył też słowa premiera Mateusza Morawieckiego, że "najpierw będziemy dbać o dobrą tekę komisarza dla polski, taką, która byłaby istotna w polityce europejskiej, a potem będzie decyzja dotycząca personaliów".

Gość Jedynki mówił też o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w USA i zainteresowaniu amerykańskich funduszy inwestowaniem w Polsce, będących alternatywą dla środków unijnych. Podkreślił przy tym rosnące znaczenie Polski w polityce międzynarodowej i sukcesy projektów tzw. bukaresztańskiej dziewiątki, Trójmorza, Wyszehradu. - Jesteśmy krajem, który dzisiaj staje się ośrodkiem, z którego na cały region promieniuje i bezpieczeństwo, i rozwój gospodarczy - ocenił. 

W rozmowie poruszono też temat komentarza Rzecznika Praw Obywatelskich po zatrzymaniu podejrzanego ws. zabójstwa 10-latki z Mrowin. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska 

Gość: Krzysztof Szczerski (szef gabinetu prezydenta)

Data emisji: 24.06.2019

Godzina emisji: 7.15

IAR/PAP/fc/kh

Czytaj także

7x24. Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. "Pozycja Polski rośnie"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 12:03
Od spotkania z Donaldem Trumpem swoją wizytę w USA rozpoczął prezydent Andrzej Duda. Rozmowy dotyczyły m.in.: obronności, energetyki i rozwijania sojuszu obu państw. Historyczne wydarzenia w Polskim Radiu 24 skomentowali politycy głównych ugrupowań.
rozwiń zwiń