Piotr Müller: chcemy usprawnić funkcjonowanie systemu sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 07:55
- Najważniejsze, by równomiernie rozłożyć pracę wśród sędziów. Staramy się to wszystko stopniowo zmieniać - powiedział w "Sygnałach dnia" Piotr Müller, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.
Audio
  • Piotr Müller: chcemy usprawnić system sprawiedliwości (Sygnały dnia/Jedynka)

Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. Napisała, że to ważny werdykt wspierający niezależność sądownictwa w Polsce i całej Unii.

- Wyrok TSUE odnosi się do przepisu, który nie istnieje. Reforma wymiaru sprawiedliwości jest konieczna i stopniowo ją przeprowadzamy. Chcemy usprawnić funkcjonowanie systemu sprawiedliwości, przede wszystkim tak, aby sprawy były szybciej rozpatrywane i tutaj mamy już pewne sukcesy, zwłaszcza w prawie pracy. Najważniejsze, by równomiernie rozłożyć pracę wśród sędziów. Staramy się to wszystko stopniowo zmieniać. Chcielibyśmy, aby kwestie dotyczące zaostrzenia kar dla pedofilów oraz kradzieży zuchwałej weszły w życie i mamy nadzieję, że prezydent podpisze tę ustawę - powiedział Piotr Müller.

Gość radiowej Jedynki przyznał, że do kwestii programowych rząd podchodzi "w sposób bardzo konstruktywny". - Konwencja programowa w Katowicach będzie okazją do porozmawiania na różne tematy: od spraw edukacji, przez energetykę, po wymiar sprawiedliwości - stwierdził.

Rząd zlikwiduje PIT dla młodych

Na dzisiejszym posiedzeniu (początek o godz. 10.00) rząd zajmie się projektem dotyczącym wprowadzenia zerowej stawki PIT dla osób do 26. roku życia. To realizacja jednej z pięciu obietnic złożonych na początku roku przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Do tego tematu odniósł się gość.

- Zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych będą dochody podatników do 26. roku życia w kwocie, która nie przekroczy 85,5 tys. zł. Od 1 sierpnia będzie można już korzystać z tego zwolnienia. To 18 proc. więcej wypłaty miesięcznie. Zwolnieniem nie będą objęte osoby prowadzące działalność gospodarczą. Tutaj zidentyfikowaliśmy ryzyko przenoszenia fikcyjnego prowadzenia działalności gospodarczej na osoby młode - dodał rzecznik rządu.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek 

Gość: Piotr Müller, rzecznik rządu, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego

Data emisji: 25.06.2019

Godzina emisji: 7.15

dn/kh

Czytaj także

Zbigniew Gryglas: wyrok TSUE ws. wieku emerytalnego sędziów SN odnosi się do rzeczywistości, której nie ma

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 16:18
- Kwestie dotyczące wymiaru sprawiedliwości nie są regulowane przez traktaty Unii Europejskiej, więc nie jest to materia, w której powinien się w ogóle wypowiadać Trybunał Sprawiedliwości - powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Gryglas, poseł Zjednoczonej Prawicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bartłomiej Wróblewski o orzeczeniu TSUE: reforma wymiaru sprawiedliwości będzie kontynuowana

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 18:48
– Oczekiwaliśmy takiego orzeczenia i dostosujemy się do niego. Nie zmienia to wiele, jeżeli chodzi o reformę wymiaru sprawiedliwości, która jest i będzie kontynuowana – tak skomentował niekorzystny dla Polski wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE ws. sądownictwa najwyższego poseł PiS, Bartłomiej Wróblewski.
rozwiń zwiń