Sygnały Dnia 25 czerwca 2019 roku, rozmowa z Piotrem Müllerem

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 07:15
Audio
  • Piotr Müller: chcemy usprawnić system sprawiedliwości (Sygnały dnia/Jedynka)

Piotr Gociek: Piotr Müller, rzecznik rządu. Witam serdecznie, dzień dobry.

Piotr Müller: Dzień dobry.

Zacznijmy od wyroku unijnego Trybunału, który bagatelizowany jest przez część polityków i komentatorów, ale w dzisiejszych gazetach można znaleźć ostre tezy. Cytuję Wyborczą: „Reforma Dudy naruszyła prawo Unii”, „Cios w reformę sądownictwa”, to pierwsza strona Rzeczpospolitej. Wprawdzie minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz mówił, że praktycznego znaczenia ta przegrana nie ma, bo dotyczy przepisów, które już nie obowiązują, ale inni wytykają, że to jest działanie na przyszłość, które może sprawić, że łatwiej będzie Komisji Europejskiej i Trybunałowi kwestionować rozmaite przyjmowane przez krajowe parlamenty rozwiązania.

Bierzmy faktycznie pod uwagę to, co pan powiedział, czyli że tak naprawdę ten wyrok odnosi się do pewnego historycznego stanu prawnego, stanu prawnego, który nie obowiązuje, ponieważ nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym z zeszłego roku te przepisy, do których odnosił się Trybunał Sprawiedliwości, uchyliła, w związku z tym...

Przypomnijmy, chodzi o to, czy można było na wcześniejszą emeryturę wysłać sędziów Sądu Najwyższego.

Tak. My podkreślamy od samego początku, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest konieczna. Stopniowo ją przeprowadzamy, faktycznie w zakresie tych przepisów dotyczących Sądu Najwyższego dokonaliśmy pewnych zmian, natomiast ja osobiście i my jako rząd uważamy, że kolejne etapy reformy wymiaru sprawiedliwości są konieczne. Chcemy, aby usprawnić funkcjonowanie systemu sprawiedliwości, aby przede wszystkim sprawy były szybciej rozpatrywane. Zresztą w tym zakresie już mamy pewne sukcesy, mimo tego oporu również formalnego, bo chociażby w zakresie prawa pracy, przyspieszenie działań sądowych, no ale tu jeszcze jest dużo rzeczy, które są istotne, między innymi i ta najważniejsza chyba rzecz, która jest istotna, to równomierne rozłożenie spraw pomiędzy sędziów, bo teraz nadal mamy problem, mimo że już w mniejszym zakresie, ale nadal ze względu na strukturę sądownictwa, rozłożenie nierównomiernego spraw, co powoduje, że niektórzy sędziowie mają tych spraw bardzo, bardzo dużo, a niektórzy dużo mniej, w związku z tym tu są pewne założenia, które, niestety, w tej chwili nie są możliwe do wprowadzenia.

A losowanie? Podobno to miało rozwiązać ten problem.

A losowanie, oczywiście, w pewnych miejscach to rozwiązało, ale tu chodzi bardziej o kwestie kognicji sądów, czyli niektóre sądy po prostu mają ze względu na podział terytorialny więcej lub mniej spraw, no ale staramy się, aby to wszystko stopniowo zmieniać. Bierzmy pod uwagę też, że jednak mimo wszystko w dużej mierze reforma wymiaru sprawiedliwości została wdrożona, chociażby kwestie związane ze zmianą struktury Sądu Najwyższego. To też, jestem przekonany, usprawniło funkcjonowanie sądów.

I niemal 160 naukowców pisze teraz do prezydenta Andrzeja Dudy, żeby z kolei zakwestionował, żeby nie podpisywał zmian w Kodeksie karnym przygotowanym przez resort Zbigniewa Ziobry.

To, oczywiście, podpisanie ustawy lub jej ewentualne zawetowanie jest kompetencją pana prezydenta, więc to pan prezydent o tym zdecyduje. My chcielibyśmy, aby ta ustawa została przez pana prezydenta, oczywiście, podpisana, uważamy, że kwestie zaostrzenia przepisów karnych dotyczących pedofilii, ale nie tylko, przepisy chociażby dotyczące tak zwanej kradzieży zuchwałej, żeby one weszły w życie. Więc mamy nadzieję, że faktycznie pan prezydent podpisze tę ustawę, ale tak jak wspomniałem, to jest kompetencja pana prezydenta, więc należy to już do decyzji pana prezydenta.

Reforma wymiaru sprawiedliwości została wdrożona, ale nie została zakończona. Czy wiadomo, jakie rozwiązania w pierwszej kolejności, nie wiem, czy jeszcze przed wyborami, uzupełniające, czy może już w nowej kadencji rząd chciałby przyjąć?

My podchodzimy do kwestii programowych w sposób bardzo konstruktywny. Teraz na początku lipca będziemy mieli kongres, właściwie konwencję programową, to będzie takie... w Katowicach. Będzie to okazja do tego, aby porozmawiać na różne tematy – od spraw edukacji przez energetykę, również po wymiar sprawiedliwości, zderzyć się z różnymi opiniami, bo tam będą zaproszeni również eksperci, którzy są krytyczni wobec działań rządu, w związku z tym tam...

Ale niektóre konkretne propozycje już padały i nawet słyszałem tutaj, w tym studiu bardzo przychylne, ciepłe słowa na ich temat ze strony i Zbigniewa Ziobro, i jeszcze Patryka Jakiego, jak był wiceministrem, chociażby w sprawach wprowadzenia sędziów pokoju.

No właśnie dlatego tu trzeba rozważyć, w jaki sposób usprawnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Na tym etapie w tym momencie nie ma procedowanych żadnych projektów czy to dzisiaj na Radzie Ministrów, czy w najbliższym czasie, dotyczących reformy wymiaru sprawiedliwości. Ale trzeba do tego podejść w sposób teraz chłodny, analizując to, co się udało zrealizować i wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, które są formułowane przez wyborców, słusznych oczekiwaniom, że należy przyspieszyć funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości oraz że wprowadzić trzeba pewnego rodzaju czynnik obywatelski. Natomiast tak jak mówię, żadnych konstruktywnych... znaczy żadnych konkretnych w tym momencie przepisów nie ma na obradach rządowych. Od tego też jest, tak jak wspomniałem, konwencja programowa, która, myślę, część rzeczy tutaj wskaże.

A jak konkretnie będzie wyglądała zmiana przepisów, która zostanie dzisiaj przyjęta na rządzie? Mówię tutaj o zerowym picie dla osób poniżej 26 roku życia. Bo najważniejsze pytanie, kogo ostatecznie obejmie, pojawiały się różne propozycje, żeby tam wprowadzić kryterium dochodowe, żeby w zależności od rodzaju, na jakiej umowie, czy prowadzi działalność gospodarczą, czy nie, żeby tutaj to różnicować. I jak będzie ostatecznie?

Dzisiaj Rada Ministrów będzie obradowała, w związku z tym ta decyzja dzisiaj zostanie podjęta. Ale projekt aktualnie zakładam, że on się nie zmieni, wygląda następująco, to znaczy każda osoba, która jest właśnie w określonym wieku, będzie mogła... będzie zwolniona z podatku dochodowego, jeżeli jest zatrudniona na umowę o pracę czy realizuje umowę zlecenia. Tym zwolnieniem będą objęte osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Tutaj zidentyfikowaliśmy pewne ryzyko przenoszenia fikcyjnego po prostu prowadzenia działalności gospodarczej na osoby młode, dlatego na ten wariant się nie zdecydowaliśmy. I to będzie bardzo wysoki próg, bo do pierwszego progu podatkowego, czyli ponad 85 tysięcy złotych, każda osoba do 26 roku życia będzie zwolniona z podatku dochodowego. To jest 18% de facto więcej wypłaty co miesiąc. I to już (uwaga!) od 1 sierpnia, ponieważ to jest ważna zmiana w stosunku do pierwotnych deklaracji, że od 1 sierpnia będzie można już korzystać z tego zwolnienia, co jest dobrą informacją między innymi dla ludzi młodych, którzy będą w wakacje realizowali dodatkowe prace po to, żeby chociażby przygotować się do studiów finansowo.

A inne zapowiadane zmiany w podatkach? Na przykład zmniejszenie... obniżenie najniższego progu z 18% do 17. Mówię tutaj o PIT. Kiedy ta kwestia będzie przyjmowana?

To już lada moment, jeszcze w tej kadencji te przepisy muszą wejść, w związku z tym spodziewam się, że to jest czerwiec–lipiec, kiedy te przepisy już będą właściwie przyjęte, w związku z tym to też dobra informacja już dla wszystkich bez względu na wiek, bo obniżenie podatku dochodowego z 18 do 17% to obejmuje osoby, które są zatrudnione oraz chociażby emerytów, w związku z tym to jest dobra informacja dla każdego obywatela. My staramy się jak najmocniej dzielić tymi efektami wzrostu gospodarczego w taki sposób, aby każda z grup społecznych korzystała. W związku z tym te przepisy wejdą już w tym roku... te przepisy będą przyjęte w tym roku i ten temat też domkniemy, czyli wszystkie obietnice związane z nową piątką Prawa i Sprawiedliwości zostaną zrealizowane w tej kadencji.

Tu brakuje jeszcze domknięcia jednej sprawy, mianowicie ustaw rozszerzających 500+... znaczy dających nowe 500, ten zasiłek, osobom niepełnosprawnym. Tu, jak rozumiem, prace jeszcze trwają, rząd jeszcze nie przyjął przecież stosownych regulacji.

Tak, prace trwają w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pani minister właściwie już finalizuje ten projekt, lada moment on zostanie przekazany do Rady Ministrów, a później do Sejmu, w związku z tym tutaj też konsekwentnie realizujemy te zapowiedzi i one zostaną przyjęte jeszcze w tej kadencji Sejmu.

Wiceminister kultury Jarosław Sellin ma dziś spotkać się z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz w sprawie Westerplatte. Jak będzie ta ostateczna propozycja kompromisu ze strony rządowej wyglądała, jeśli chodzi o rewitalizację terenu i budowę muzeum?

No, po to dzisiaj są też te rozmowy, żebym nie wyprzedzał tego, jakie będą ostateczne... ostateczny projekt, choć on jest już w Sejmie, więc nasze stanowisko jest znane, ale być może dzisiaj podczas rozmów padną jakieś konkretne argumenty ze strony pani prezydent, aczkolwiek do tej pory one nie padały. Bierzmy pod uwagę, że to, jak wygląda w tej chwili Westerplatte, no, co najmniej nie spełnia standardów tak jak byśmy oczekiwali od bardzo ważnego miejsca w historii Polski. Zaniedbane po prostu miejsce pod kątem nawet chociażby takim sprzątania, to już mówiąc wprost. Nie wiem, jak to nawet wyrazić, ale po prostu tam jest bałagan na tym obszarze, w związku z tym, że będziemy rozbudowywać muzeum na Westerplatte, jest ustawa, która zakłada, że ten obszar faktycznie za odszkodowaniem będzie gospodarowany już przez państwo, bo uważamy, że to państwo jako całość powinno ponosić ciężary związane z upamiętnieniem tego typu miejsca.

Piotr Müller, rzecznik rządu, był gościem Sygnałów Dnia i radiowej Jedynki. Dziękuję bardzo.

Dziękuję bardzo.

JM