Sygnały Dnia 27 czerwca 2019 roku, rozmowa z Bożeną Borys-Szopą

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 08:15
Audio
  • Bożena Borys-Szopa: samorządy świetnie spisały się przy pierwszych wnioskach o 500+ (Sygnały dnia/Jedynka)

Piotr Gociek: Bożena Borys–Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Witam serdecznie w Sygnałach.

Bożena Borys–Szopa: Dzień dobry, witam.

Bardzo ważny dzień przed tymi wszystkimi, którzy chcieliby skorzystać po raz pierwszy z programu Rodzina 500+, programu, który w tym roku zostaje rozszerzony, ale także i dla tych, którzy chcieliby skorzystać z programu Dobry Start. Po kolei o wszystkim postaramy się państwu opowiedzieć. 1 lipca już będzie można składać wnioski przez Internet.

Tak, oczywiście, do czego serdecznie zachęcamy wszystkich zainteresowanych, bowiem jest to szansa na to, że szybciej do rodziny trafią pieniądze i jest to chyba najprostsze, bo to się dzieje w domu, można zaangażować w ten cały zabieg techniczny, elektroniczny dzieci i zwłaszcza tych, którzy po raz pierwszy będą składali. Do tego serdecznie zachęcam, bo ci, którzy już po raz kolejny, to oni już wiedzą, jak to robić.

Aczkolwiek dla nich też zmieni się formularz, bo rozumiem teraz będzie jeden uproszczony formularz dla wszystkich, skoro nie trzeba już tych wszystkich kryteriów dochodowych i innych dodatkowych informacji umieszczać.

Tak, uprościliśmy bardzo ten projekt. Po pierwsze – tak jak pan redaktor raczył powiedzieć – zlikwidowaliśmy kryterium dochodowe, więc samorządy mają bardzo ułatwione zadanie, bowiem nie muszą wydawać decyzji administracyjnych, tylko informację do rodziny, która, oczywiście, poda adres mailowy, na który tę informację zwrotną otrzymają. A ci, którzy jej mailowo nie otrzymają, to będą mogli ją odebrać w miejscu składania tego wniosku. Poza tym jest to uproszczenie również takie, że w tej chwili formularz to dwie karteczki i na jednym formularz zgłaszamy wszystkie dzieci, więc to jest naprawdę olbrzymie uproszczenie. No i mam nadzieję, że wszystko sprawnie przejdzie.

Powiedzmy też o jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy, bo dla wielu tych, którzy nie korzystali jeszcze z tego typu formy kontaktu z urzędem, zawsze gdzieś tam taki niepokój się pojawia, że specjalne profile zaufane potrzebne, tak jak wtedy, kiedy logujemy się do e-pitu. Nie, tutaj po prostu zwykłą drogą elektroniczną, żadnych dodatkowych certyfikatów nie trzeba.

Żadnych dodatkowych certyfikatów nie trzeba, chociaż muszę powiedzieć, że podczas wielu spotkań z mieszkańcami, akurat miałam tę przyjemność ostatnio spotkać się na Śląsku i bardzo serdecznie tą drogą wszystkich tych, z którymi się wówczas spotkałam, pozdrawiam, pani mówiła, że ona nie będzie składać elektronicznie, dlatego że jak pójdzie sobie do pań w urzędzie, to ona tam kawę wypije, porozmawia sobie, więc ma jakiś kontakt...

Relacje międzyludzkie też się liczą.

Relacje też są ważne...

A to powiedzmy dla tych...

...ale ja zachęcam bardzo do tego, żeby nie czekać na 1 sierpnia i już 1 lipca złożyć.

Ano właśnie, czyli od 1 sierpnia ci, którzy nie mogą czy nie chcą skorzystać z drogi elektronicznej, będą mogli składać wnioski drogą tradycyjną, które składają gdzie? W lokalnym...

W samorządzie.

W samorządzie.

Tak, w samorządzie. Na pewno państwo wiedzą zainteresowani, w którym, że tak powiem, pokoju konkretnie trzeba to złożyć, no i myślę, że... My jesteśmy przygotowani, bardzo się staramy czuwać nad tym. Sama jestem ciekawa, jak to będzie, jak to będzie w nocy z ostatniego na pierwszego, bo pewnie pierwsze wnioski spłyną.

Czyli z niedzieli na poniedziałek najbliższy od północy już system będzie przyjmował te wnioski.

Z niedzieli na poniedziałek, tak, będzie przyjmował. Tak, jesteśmy po takich pierwszych przeglądach roboczych, więc na bieżąco będziemy to analizować, sprawdzać. Mamy nadzieję, że serwery wszystko przyjmą.

Jak wszystko dobrze zadziała i ktoś 1 lipca wniosek złoży, to kiedy może spodziewać się pierwszych wypłat?

Oczywiście, to będzie zależało od samorządu, ale ja wierzę w to głęboko, zresztą samorządy się świetnie spisały przy tych pierwszych wnioskach, a one, przypomnijmy, były o wiele bardziej skomplikowane, że samorządy bez zbędnej zwłoki będą te informacje wysyłać i pieniądze będą przelewać na konta.

A jeśli ktoś z jakichś powodów nie może teraz złożyć i dopiero przygotuje swoje dokumenty w sierpniu, we wrześniu, może nawet później, czy to znaczy, że dostanie wstecz zaległe pieniądze?

Ustawa przewiduje, że te pierwsze trzy miesiące, czyli lipiec, sierpień, wrzesień, to jest okres, w którym obojętnie, czy rodzina złoży wniosek w lipcu, czy sierpniu czy we wrześniu, wypłata pieniędzy nastąpi od 1 lipca. Ale jeżeli złożymy w październiku, listopadzie, w grudniu, to wypłata nastąpi od dnia złożenia wniosku.

Ale uwzględniając te poprzednie kwoty również czy nie? Nie, wtedy już tylko te...

Od października już na bieżąco, tylko też, oczywiście, jeżeli zainteresowana rodzina złoży wniosek w październiku, w listopadzie, a on zostanie... informacja zostanie i decyzja zostanie podjęta w październiku, to od momentu wniosku, oczywiście, te pieniądze do rodziny trafią.

Kolejna bardzo ważna wiadomość. Nie tylko wnioski o udział w programie 500+ od 1 lipca możemy składać elektronicznie. Także po raz kolejny wnioski o udział w programie Dobry Start. Tutaj mówię o pieniądzach na wyprawkę szkolną.

Tak, 1 lipca to taka dość magiczna data dla naszych rodzin, bo to nie tylko Dobry Start, ale i świadczenia rodzinne, i świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Ale w istocie Dobry Start tradycyjnie jak w ubiegłym roku 300 złotych na każde uczące się dziecko do 20 roku i do 24 roku życia, jeśli dziecko niepełnosprawne się uczy.

To wyjaśnijmy jeszcze jedną rzecz, bo o ile o rozszerzonym 500+ i programie Dobry Start mówiliśmy nie raz, przed chwilą pani minister wspomniała również o świadczeniach alimentacyjnych i rodzinnych. Czy tu są jakieś zmiany w formularzach, w zasadach przyznawania, w progach...

Nie, nic się nie zmieniło.

...żeby ci, którzy szykują się do złożenia, wiedzieli?

Nie, nic się nie zmieniło, jest dokładnie tak jak było. 1 lipca to jest ten okres taki, w którym te rzeczy rzeczywiście należy złożyć, i praktycznie od ubiegłego roku nic się w tym zakresie nie zmieniło.

A projekt, o którym w ostatnich tygodniach było bardzo głośno, czyli 500 złotych dla osób niepełnosprawnych? Wiem, że premierowi bardzo zależy na tym, żeby szybko te przepisy zostały wdrożone. Na jakim etapie w tej chwili znajdują się prace?

Tak bardzo panu premierowi i całemu rządowi zależy na tym, żeby rozpocząć taką długofalową pomoc skierowaną do tych najbardziej potrzebujących, a mianowicie osób niepełnosprawnych, co nie oznacza, oczywiście, że przez te 3,5 roku nic nie zrobiliśmy, bo w stosunku do niepełnosprawnych nikomu z nas nie brakuje empatii i na miarę naszych możliwości staraliśmy się podnosić różne świadczenia skierowane do tej grupy. Ale te 500+ dla niepełnosprawnych, o których pan premier mówił, no, robimy wszystko, żeby było jak najszybciej. W tej chwili projekt jest na ukończeniu w ministerstwie, on musi przejść jeszcze zarówno konsultacje w ramach Rady Ministrów. No, mam nadzieję, że zdążymy przed zakończeniem tej kadencji.

W lipcu jeszcze dwa posiedzenia Sejmu. Rozumiem, że pewnie na tym drugim...

Tak liczymy, że się uda...

...wtedy przepisami posłowie się zajmą.

No ale decyzje już w tym momencie będzie podejmowała cała Rada Ministrów, a przede wszystkim pan premier.

Do tej pory mówiliśmy o tych dobrych rzeczach, które się wiążą i z programem Dobry Start, i z rozszerzeniem programu 500+, ale czy pojawiły się też, od razu to zaznaczmy, jakieś może obostrzenia, jakieś punkty, których wcześniej w tych zasadach przyznawania owych zasiłków nie było? Coś, krótko mówiąc, o czym wszyscy wiedzieć powinni, kiedy będą się zastanawiać.

Nic, żadnych niespodzianek negatywnych w tych programach nie ma. Wręcz powiem szczerze, że cieszę się bardzo, że na końcówce tejże kadencji przystąpiłam do grupy realizującej, a więc do rządu, do grupy realizującej ustawy, bo tę ustawę prowadziłam jeszcze jako przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej, byłam posłem sprawozdawcą 500+ i teraz będę miała możliwość przyjrzeć się i przede wszystkim korygować realizację tego projektu. Nie ma rzeczywiście... Jest maksymalnie uproszczony projekt. Uznaliśmy to za świetną inwestycję w rodzinę, za przełomowy pakiet skierowany do rodzin. I on, myślę, prędzej czy później przyniesie dobre efekty. On już przynosi dobre efekty, bo to widać zarówno po statusie każdej rodziny, nawet po uśmiechach dzieci, wakacje, na które te dzieci czekały. Podczas jednego ze spotkań mały chłopczyk powiedział, że po raz pierwszy był za granicą. Ja się z tego bardzo cieszę, że rodziny korzystają z tej pomocy.

Godzina zero, przypomnijmy, przyjdzie w nocy z niedzieli na poniedziałek, bo od 1 lipca, a 1 lipca to najbliższy poniedziałek, będzie można te wnioski w ramach poszerzonego programu 500+ składać, także wnioski na tegoroczną edycję programu Dobry Start, o czym przypominała i szczegóły przedstawiała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys–Szopa. Dziękuję, pani minister.

Dziękuję bardzo, dziękuję.

JM

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak