Michał Wójcik: w sprawie śmierci dziewczynki z Olecka doszło do zaniechań

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 09:05
- Ta sprawa jest jedną z priorytetowych dla Ministerstwa Sprawiedliwości - powiedział o śmierci dziewczynki z Olecka Michał Wójcik. Wiceminister sprawiedliwości jest przekonany, że doszło do zaniechań w tej sprawie.
Audio
  • Michał Wójcik: nie potrafię zrozumieć faktu, że dziecko bardzo szybko zostało odebrane rodzinie zastępczej (Sygnały Dnia/Jedynka)
Audio
  • Michał Wójcik: nie potrafię zrozumieć faktu, że dziecko bardzo szybko zostało odebrane rodzinie zastępczej (Sygnały Dnia/Jedynka)
  • Rodzice dziewięciomiesięcznej dziewczynki z Olecka usłyszeli zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem
  • Jest śledztwo dotyczące niedopełnienia obowiązków przez cztery instytucje w sprawie
  • - Matka dziecka miała pewne problemy; chciała oddać dziecko przypadkowej osobie - powiedział Michał Wójcik
  • Wiceminister sprawiedliwości skomentował też opinię rzecznika TSUE nt. Izby Dyscyplinarnej polskiego SN

Michał Wójcik był pytany o sprawę śmierci dziewięciomiesięcznej dziewczynki z Olecka. Rodzice dziecka usłyszeli zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Wiceminister sprawiedliwości zaznaczył, że ta sprawa "budzi emocje w całym społeczeństwie".

Jak powiedział polityk, w związku z tragedią ministerstwo bada, "czy wszystkie instytucje państwa, które miały określone obowiązki, wywiązały się z nich". - Zostało wszczęte śledztwo w sprawie ewentualnych zaniechań instytucji państwowych. Chodzi o sąd, policję, miejski ośrodek pomocy społecznej i prokuratora - mówił.

Wiceminister wątpliwości przyznał, że "nie potrafi zrozumieć" faktu, iż dziecko bardzo szybko zostało odebrane rodzinie zastępczej i wróciło do rodziców. - Ten odstęp czasowy był bardzo krótki - podkreślił.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Michał Wójcik: dokładnie badamy sprawę śmierci niemowlęcia w Olecku

"Matka miała pewne problemy"

Michał Wójcik zaznaczył, że matka dziewczynki "miała pewne problemy". - Któregoś dnia chciała nawet oddać dziecko, przed jakimś dworcem, przypadkowo spotkanej osobie - mówił.

- Rodzina zastępcza to tak naprawdę forma przejściowa. Chodzi o to, żeby przygotować biologicznych rodziców do tego, żeby dziecko mogło wrócić. Jednak czas był krótki, mieliśmy wiele istotnych okoliczności - powiedział wiceminister sprawiedliwości.

Jak dodał, "kurator w swoich sprawozdaniach poinformował między innymi, i to w lutym, że matka nie jest gotowa na to, żeby przyjąć dziecko, co sama mówiła". - Ojciec też nie był gotowy - wskazał.

Czytaj więcej
ziobro free 1200.jpg
Cztery instytucje pod lupą śledczych po śmierci 9-miesięcznego dziecka

"Państwo popełniło błąd"

Michał Wójcik obiecał, że winni zaniechań w tej sprawie zostaną znalezieni. Jak powiedział, "jest przekonany", że "państwo popełniło błąd i doszło do zaniechań". Dodał, że najważniejsze jest, żeby w związku z tragedią sprawdzić, gdzie zawiódł "system".

Wiceminister wskazał, że śledczy zajmują się różnymi wątkami zabójstwa. - Muszą wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności. Jestem przekonany, że wszystkie informacje, które napływają do prokuratorów od między innymi społeczności, w której żyją ci ludzie, są badane - mówił.

Gość Jedynki podkreślił, że "jeżeli do sprawy wyznaczony został prokurator Krzysztof Sierak, zastępca prokuratora generalnego", to znaczy, że jest to jeden z priorytetów MS.

Michał Wójcik: opinia TSUE nie ma charakteru wiążącego

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE wydał w czwartek opinię, w której uznał, że sposób powoływania członków Krajowej Rady Sądownictwa przez Sejm ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych. Ponadto rzecznik TSUE ocenił, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej ustanowionych prawem Unii.

- To jest tylko opinia, ma charakter pomocniczy. Nie ma charakteru wiążącego - zaznaczył wiceminister sprawiedliwości. Wskazał również, że rzecznik TSUE pochodzi z Bułgarii, gdzie 11 z 25 członków KRS wybiera parlament.

>>>[ZOBACZ TAKŻE] Andrzej Dera: opinia rzecznika generalnego TSUE nie jest wiążąca

- Mamy swój system, Trybunał Konstytucyjny, konstytucję, w której jest artykuł IV, który mówi, że naród może w sposób bezpośredni i pośredni wpływać na kształtowanie władzy. I tak została wybrana Krajowa Rada Sądownictwa - powiedział Michał Wójcik.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska 

Gość: Michał Wójcik (wiceminister sprawiedliwości)

Data emisji: 28.06.2019

Godzina emisji: 8.13

msze, PAP, IAR/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Olecko: śmierć 9-miesięcznego dziecka. Zarzut zabójstwa dla rodziców

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 10:45
Zarzuty znęcania się i zabójstwa postawiła Prokuratura Okręgowa w Suwałkach rodzicom 9-miesięcznej dziewczynki z Olecka. Przyczyną śmierci dziecka był krwotok wewnętrzny i uszkodzenie mózgu - poinformował rzecznik prokuratury Ryszard Tomkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Wójcik: jeżeli wyrok TSUE będzie taki, jak opinia, to w UE może czekać nas chaos

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 22:28
- Jeżeli wydany byłby wyrok w podobnym tonie, to może nas czekać chaos w całej Unii Europejskiej - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, odnosząc się do czwartkowej opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE nt. Izby Dyscyplinarnej polskiego SN.
rozwiń zwiń