Mariusz Błaszczak: w najbliższych miesiącach podpiszemy umowę z USA ws. Centrum Szkolenia Bojowego

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 08:07
- W trzecim kwartale tego roku podpiszemy umowę z USA w sprawie Centrum Szkolenia Bojowego na poligonie w Drawsku Pomorskim. Będzie ono przeznaczone w dużej mierze dla wojsk amerykańskich i sprawi, że żołnierze armii USA będą mogli certyfikować swoje zdolności na miejscu, bez konieczności wyjazdu do Niemiec - powiedział w "Sygnałach dnia" Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
Audio
  • Mariusz Błaszczak o zwiększeniu liczebności żołnierzy amerykańskich w Polsce (Jedynka/Sygnały dnia)

Amerykańscy senatorzy przyjęli w czwartek zdecydowaną większością głosów ustawę o przeznaczeniu 750 mld dolarów na wydatki obronne w przyszłym roku. W odniesieniu do Polski w dokumencie stwierdzono m.in., że "strategia obrony narodowej z 2018 roku określa długoterminową rywalizację strategiczną z Federacją Rosyjską jako główny priorytet Departamentu Obrony, co wymaga zwiększonych i trwałych inwestycji".

Twitter Mariusz Błaszczak free 1200.jpg
Mariusz Błaszczak: Senat USA potwierdził kluczowe znaczenie Polski dla odstraszania rosyjskiej agresji

Niedługo później odniósł się do tego Mariusz Błaszczak, który napisał na Twitterze, że "Senat USA potwierdził, że Polska ma kluczowe znaczenie dla odstraszania rosyjskiej agresji, a USA powinny zwiększyć obecność swoich sił w Polsce".

- To bardzo dobra wiadomość. Potwierdza skuteczność naszych negocjacji prowadzonych z Pentagonem. To także rezultat moich wizyt w Waszyngtonie i rozmów zarówno z doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, jak i z kongresmenami. Bardzo się cieszę, że za tą ustawą głosowali także senatorowie z Partii Demokratycznej. To pokazuje, że relacje polsko-amerykańskie rzeczywiście są silne - powiedział Mariusz Błaszczak.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Andrzej Duda i Donald Trump podpisali wspólną deklarację o współpracy obronnej

Jak podkreślił, Polska przeszła już do prowadzenia rozmów z Pentagonem o szczegółach dotyczących zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w naszym kraju. - Rozmawiamy o tym, kiedy będzie gotowa rozbudowana przez nas infrastruktura, potrzebna do przyjęcia poszczególnych jednostek wojskowych Stanów Zjednoczonych - wyjaśnił minister obrony narodowej.

Zapowiedział, że w najbliższych miesiącach Polska i Stany Zjednoczone podpiszą umowę w sprawie Centrum Szkolenia Bojowego na poligonie w Drawsku Pomorskim, gdzie obecnie znajduje się Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. - Centrum sprawi, że żołnierze armii USA będą mogli certyfikować swoje zdolności na miejscu, bez konieczności wyjazdu do Niemiec - zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska 

Gość: Mariusz Błaszczak (minister obrony narodowej)

Data emisji: 1.07.2019

Godzina emisji: 7.15

bb/kh

Czytaj także

Szef MON: amerykańskie wojska odstraszą agresora

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 08:00
- Będzie sześć punktów w Polsce, w których będą stacjonować oddziały wojsk USA. W porozumieniu jest zapisana klauzula mówiąca o tym, że te lokalizacje nastąpią w uzgodnieniu obu stron - powiedział na antenie Jedynki minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Błaszczak o myśliwcach F-35: to mózg systemu obronnego, odstraszają agresora

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 09:08
– Myśliwce F-35 są najnowocześniejszymi samolotami i dają przewagę temu wojsku, które je posiada. Stanowią one mózg systemu obronnego i odstraszają agresora – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
rozwiń zwiń