Michał Dworczyk o szczycie UE w Brukseli: we wtorek zapewne nastąpią rozstrzygnięcia ws. obsady stanowisk

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 08:13
- Rozmawiamy nie tylko o obsadzie stanowisk, ale także o tym, jaka będzie Unia Europejska w rozpoczynającej się kadencji. Czy będzie to UE dialogu i kompromisu, czy UE taka, w której najmocniejsze kraje siłą narzucają rozwiązania innym - powiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Audio
  • Michał Dworczyk o unijnym szczycie ws. obsady najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej (Jedynka/Sygnały dnia)
Audio
  • Michał Dworczyk o unijnym szczycie ws. obsady najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej (Jedynka/Sygnały dnia)

Fiaskiem zakończył się w poniedziałek szczyt, na którym miały zapaść decyzje co do obsady kluczowych stanowisk Unii Europejskiej. Został zawieszony do wtorku do godz. 11, ponieważ nie było zgody krajów członkowskich m.in. co do kandydatury Fransa Timmermansa na funkcję szefa Komisji Europejskiej. Sprzeciwiają się jej państwa Grupy Wyszehradzkiej i Włochy. Jak powiedział premier Polski Mateusz Morawiecki, propozycje dotyczące obsady stanowisk w Unii nie były dla naszego kraju do zaakceptowania.

negotiations-pap-1200.jpg
Fiasko negocjacji ws. stanowisk w UE. Portugalia oskarża Grupę Wyszehradzką

Michał Dworczyk stwierdził, że we wtorek "zapewne nastąpią rozstrzygnięcia" ws. negocjacji. Zwrócił uwagę, że w ich trakcie rozmowy dotyczą nie tylko samego wyboru osób na poszczególne stanowiska.

- Rozmawiamy o tym, jaka będzie Unia Europejska w rozpoczynającej się kadencji. Czy będzie to Unia dialogu, kompromisu i wypracowywania rozwiązań, które są dobre i akceptowalne dla wszystkich krajów członkowskich, czy taka Unia, w której najmocniejsze kraje siłą narzucają rozwiązania nie zawsze korzystne dla krajów z innych regionów Europy - podkreślił.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Premier: chcemy kandydatów, którzy dają najlepszą gwarancję kompromisu

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zaznaczył, że poparcie Polski dla zablokowania kandydatury Fransa Timmermansa ze strony innych państw jest efektem tego, że "myślimy o wrażliwości całej Europy Środkowo-Wschodniej". - Polska nie walczy wyłącznie o sprawy naszego kraju. Myślimy o całym regionie - przypomniał.

orban free 1200.jpg
Premier Węgier: V4 nadal nie poprze kandydatury Timmermansa

Jak powiedział, na część państw popierających stanowisko Polski wywierana jest duża presja ze strony największych graczy Unii Europejskiej. - Byłoby fatalnie, gdyby to doprowadziło do rozstrzygnięcia. Najlepiej by się stało, gdyby został uzyskany kompromis na podstawie doświadczeń z ostatnich lat funkcjonowania UE, bo to właśnie ono doprowadziło do opowiedzenia się Brytyjczyków za brexitem. Wyciągając wnioski z tego, co się wydarzyło, wszyscy powinni zabiegać o to, żeby UE była bardziej demokratyczna i żeby podejmowano decyzje w ramach konsensusu. Stąd propozycja kandydata konfrontacyjnego, który upolitycznił zajmowane do niedawna stanowisko, jest pomysłem bardzo złym - podkreślił Michał Dworczyk.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Michał Dworczyk (szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów)

Data emisji: 2.07.2019

Godzina emisji: 7.14

bb/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: Frans Timmermans to kandydat, który bardzo mocno dzieli Europę

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 17:50
Premier Mateusz Morawiecki przed kolejną rozmową z unijnymi przywódcami o obsadzie najważniejszych stanowisk unijnych powiedział w Brukseli, że Frans Timmermans "nie jest kandydatem kompromisu". W ten sposób odniósł się do sprawy obsady stanowiska szefa Komisji Europejskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt w Brukseli. Kolejna próba przełamania impasu ws. obsady stanowisk

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 11:00
Przywódcy UE ponownie podejmą dziś próbę obsady najważniejszych stanowisk. Premier Mateusz Morawiecki przyznał przed rozpoczęciem obrad, że rozmowy nie będą łatwe. - Ale wierzę, że uda nam się uzgodnić stanowiska. Jestem dobrej myśli, choć to będzie trudne - powiedział. Szczyt miał się zacząć o godz. 11, został jednak zawieszony do 13.
rozwiń zwiń