Henryk Kowalczyk: przygotowaliśmy pomoc finansową dla gmin mających problemy z suszą

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 08:15
- Ministerstwo Środowiska uruchomiło program dotyczący zaopatrzenia gmin w wodę w związku z suszą. Program ten przeznaczyliśmy dla tych gmin, w których najbardziej nasilają się objawy braku wody. Na pożyczki dla samorządów resort przygotował ok. 6 mld zł - powiedział w "Sygnałach dnia" na antenie radiowej Jedynki Henryk Kowalczyk, minister środowiska.
Audio
  • Henryk Kowalczyk o suszy i programie "Czyste powietrze" (Jedynka/Sygnały dnia)

Susza daje się w Polsce we znaki. Jak informuje w komunikacie Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, już aż 14 województw objętych jest niedoborami wody. Największy jej deficyt między 1 maja a 30 czerwca zanotowano na obszarze Pojezierza Lubuskiego. Zagrożone są więc uprawy - w przypadku zbóż jarych zagrożenie występuje w 49 proc. gmin w kraju.

susza1200.jpg
Susza coraz bardziej palącym problemem polskich rolników

Minister środowiska Henryk Kowalczyk powiedział, że ministerstwo uruchomiło program dotyczący zaopatrzenia gmin w wodę. Program ten jest elementem próby przeciwdziałania skutkom zmian klimatu. - To program dla tych gmin, w których nasilają się objawy braku wody. Takie samorządy od 1 lipca mogą zgłaszać się do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska po wsparcie finansowe, by mieszkańcy mieli zapewnioną wodę tam, gdzie z powodu suszy jej brakuje - powiedział Henryk Kowalczyk.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Nasila się susza. Najgorsza sytuacja w centrum i na północy Polski

Jak dodał, w najtrudniejszej sytuacji z powodu suszy są zarówno gminy leżące w terenach górskich, jak i te na obszarach nizinnych. - Problem dotyka najbardziej środkowej Polski. To południowa część Wielkopolski, województwa łódzkie i kujawsko-pomorskie, a także wschodnie Mazowsze. Tu objawy suszy są najbardziej widoczne, jednak o pomoc zgłaszają się samorządy z każdego rejonu Polski - przyznał minister środowiska.

Henryk Kowalczyk zaznaczył, że w ramach programu przygotowano na pożyczki ok. 6 mld zł. - Pożyczki te będą w części umarzane. To 50 proc. dla gmin ubogich i 30 proc. dla zamożniejszych - podkreślił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której minister środowiska mówił również o realizacji programu "Czyste powietrze".

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Henryk Kowalczyk (minister środowiska)

Data emisji: 3.07.2019

Godzina emisji: 7.14

bb/ag

Czytaj także

Program "Czyste powietrze". Dziesiątki tysięcy chętnych na dopłaty

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 16:38
Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej podpisały w całym kraju ponad tysiąc umów na dofinansowanie wymiany starych kotłów i termomodernizację. Złożonych wniosków w ramach programu "Czyste powietrze" jest już około 35 tysięcy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak na wsi walczyć z suszą? Władze mają pomysł i uruchamiają program małej retencji

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2019 12:50
Coraz więcej obszarów rolniczych zagrożonych jest również w tym roku suszą. Mówi się już o ośmiu województwach. W związku z coraz częstszymi sytuacjami ekstremalnymi, Ministerstwo Rolnictwa wyszło z propozycją programu małej retencji, który ma ruszyć 1 sierpnia.
rozwiń zwiń