Piotr Naimski: do 2040 roku chcemy mieć 6 reaktorów jądrowych

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 09:24
- W projekcie strategii energetycznej przygotowanym przez Ministerstwo Energii zapisano konieczność stworzenia sektora energetyki jądrowej - mówił w Jedynce minister Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Chodzi o zrównoważenie produkcji energii z węgla źródłami nieemisyjnymi. Minister potwierdził też, że harmonogram prac nad Baltic Pipe nie uległ zmianie.
Audio
  • Piotr Naimski o planach dotyczących energetyki (Jedynka/Sygnały dnia)
Piotr Naimski
Piotr Naimski Foto: W. Kusiński/Polskie Radio
  • Wedle strategii energetycznej do 2040 roku mamy mieć 6 reaktorów jądrowych
  • Harmonogram prac nad Baltic Pipe pozostaje bez zmian
  • Państwa bałtyckie i Komisja Europejska będą w stanie zrealizować projekt uniezależnienia Litwy, Łotwy i Estonii od systemu posowieckiego i zintegrować te kraje z europejską siecią elektroenergetyczną - ocenia Piotr Naimski

Na konwencji PiS w Katowicach minister Piotr Naimski mówił, że do 2040 roku będziemy mieli przynajmniej 6 reaktorów jądrowych, które dostarczą wtedy co najmniej 20 proc. energii elektrycznej. Piotr Naimski dodał, że wedle planów będzie to więcej niż jedna elektrownia, być może dwie. Takie są plany.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Zakończyła się konwencja "Myśląc Polska". Trzy dni dyskusji o wizji Polski według PiS

- Zamiar strategiczny jest taki, by utrzymać produkcję energii z węgla w Polsce. (…) Jeśli jednak chcemy utrzymać węgiel - musimy mieć elektrownie nieemisyjne, nieprodukujące dwutlenku węgla - mówił. - Jeśli chcemy wypełnić standardy dotyczące emisji dwutlenku węgla w skali kraju, musimy emisję węgla zrównoważyć produkcją nieemisyjną - zaznaczył.

Do takich źródeł nieemisyjnych, jak zaznaczył, należą np. wiatraki, stąd będziemy budowali farmy wiatrowe na morzu. Inne źródło nieemisyjnej produkcji energii to energetyka jądrowa.

Kiedy zatem miałaby powstać pierwsza działająca elektrownia? Według gościa Jedynki planuje się to na 2033 rok, i zapewne gdzieś na Wybrzeżu. 

Piotr Naimski zaznaczył, że mamy obecnie możliwość sprowadzania energii przez linie transgraniczne - łączą nas z Litwą, Niemcami, ze Szwecją.

Litwa odłącza się od sieci imperium

Państwa bałtyckie odłączają się tymczasem od sieci energetycznej dawnego sowieckiego imperium i włączają w system europejski. Chodzi o linię i kabel podmorski Harmony Link. Jednak według niektórych opinii przy budowie połączenia Litwę mogą czekać problemy.

Piotr Naimski mówił, że Polska uczestniczy w projekcie synchronizacji państw bałtyckich z europejskim systemem. - Jednym z elementów koniecznych jest połączenie kablem podmorskim, Harmony Link. Do 2025 roku wszystko powinno być ukończone. Przygotowania już się rozpoczęły. Prowadzone są przez Polskie Sieci Energetyczne i operatora sieci litewskich Litgrid - wyjaśniał.

Piotr Naimski mówił, że wokół kwestii uniezależnienia się regionu od Rosji czasem i celowo mnoży się wiele wątpliwości. - Cokolwiek robimy w regionie Europy Środkowej, w Polsce, co miałoby uniezależnić systemy energetyczne i dostawy w regionie i także w Polsce od rosyjskich wpływów, jest na różne sposoby kontestowane. Pojawia się na ogół wiele głosów, że to niemożliwe, by nas zniechęcić, obezwładnić, sugerować, że coś jest niemożliwe i po co się tym zajmować - zauważył.

- Oczywiście, że mogą być kłopoty, że nie jest to w interesie rosyjskich dostawców energii, ale wierzę, że Litwa, Łotwa i Estonia w porozumieniu z Komisją Europejską będą w stanie ten projekt przeprowadzić - ocenił gość Jedynki.

- My jesteśmy stroną, która pomaga, nie będąc bezpośrednio zaangażowana - dodał.

Baltic Pipe

1 października 2022 roku ma być oddana magistrala Baltic Pipe. Na przełomie roku ma nastąpić wybór wykonawcy, wiosną mają zacząć się prace konstrukcyjne. Piotr Naimski potwierdził, że taki harmonogram ma być utrzymany.

- Pod koniec tego roku, na przełomie grudnia i stycznia, Gaz-System ma wybierać wykonawcę, prace konstrukcyjne zaczną się późną wiosną. Będą na nie dwa lata. Wszystko jest zgodnie z harmonogramem - wyjaśniał.

Fuzja Orlenu i Lotosu

Fuzja Orlenu i Lotosu też zwiększy bezpieczeństwo energetyczne? Piotr Naimski wskazał tutaj na motywację gospodarczą. - Może być ważna z punktu widzenia konkurencji całej gospodarki polskiej. To sektor paliwowy, ale to wpływa na całą gospodarkę, w skali europejskiej. Ta strategia prowadzi do stworzenia polskiej wielkiej firmy, która będzie porównywalna z dużymi firmami europejskimi, które często są po prostu państwowymi firmami czy będącymi pod wpływem państwa - dodał. - Te firmy realizują swoje interesy, ale też interesy swoich krajów - mówił. 

Więcej w nagraniu.

. .

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek 

Gość: minister Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

Data emisji: 9.07.2019 

Godzina emisji: 8.14

agkm/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Naimski: do końca roku oczyścimy nasze systemy z zanieczyszczonej rosyjskiej ropy

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 11:37
Oczyszczenie systemu przesyłowego i magazynowego w Polsce z brudnej rosyjskiej ropy zabierze 5-6 miesięcy - stwierdził pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: nie chcemy uciekać od transformacji polskiej energetyki

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 16:00
Szef rządu Mateusz Morawiecki w trakcie otwarcia drugiego Forum Wizja Rozwoju zwrócił uwagę, że transformując polską energetykę, nie możemy abstrahować "od bilansu otwarcia", tego, że była ona oparta praktycznie wyłącznie na węglu. 
rozwiń zwiń