X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

T. Latos: problem dostępności leków zostanie rozwiązany w ciągu najbliższych godzin

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 08:10
- Wprowadziliśmy dodatkowe sankcje. Finansowe okazały się niewystarczające, dlatego zdecydowaliśmy się również na sankcje karne. Jest też tworzona co dwa miesiące lista leków, których brakuje w aptekach - powiedział poseł Tomasz Latos, wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia, komentując problem z dostępnością niektórych lekarstw i aktywność mafii lekowych.
Audio
  • Tomasz Latos o problemie braku dostępności niektórych leków (Jedynka/ Sygnały dnia)

Na początku tygodnia Naczelna Izba Aptekarska w piśmie do Ministerstwa Zdrowia alarmowała, że niedostępnych dla pacjentów jest prawie 500 leków stosowanych m.in. w cukrzycy, nadciśnieniu, chorobach tarczycy, astmie, POChP i alergii. Podnoszono, że początkowo problem dotyczył niemal wyłącznie drogich leków oryginalnych, jednak obecnie zaczyna również brakować popularnych leków generycznych. 

- Co dwa miesiące jest tworzona lista leków, których brakuje w aptekach. Kryteria są bardzo ostre. Wystarczy, że w 5 proc. aptek nie ma danego leku, on trafia na listę antywywozową i jakakolwiek forma eksportu tego leku jest zabroniona - powiedział w Jedynce Tomasz Latos.

Zdaniem gościa Jedynki na ostatnie problemy z lekami nałożyło się kilka spraw. - Nie jest to tylko problem Polski, ponieważ jest on widoczny niemal w całej Europie. Fabryki w Azji, produkujące substancje aktywne, które później są wykorzystywane przez różne koncerny farmaceutyczne do produkcji leków, przestały te substancje produkować.

- Drugi element związany jest z mafiami lekowymi - powiedział Tomasz Latos. Podkreślił, że rząd PiS walczy z mafią lekową poprzez wysokie sankcje finansowe i karne. Pokusa dla przestępców jest ogromna, ponieważ leki, które kosztują w Polsce 20-30 zł, po przewiezieniu za naszą zachodnią granicę, mają już wartość ponad 100 euro.

- Pewnie z tym procederem trzeba będzie dalej ostro walczyć. Znam naprawdę bardzo dramatyczne historie związane z tym mechanizmem. Funkcjonował na przykład tzw. odwrócony łańcuch dystrybucji, w którym wykorzystywano niektóre apteki do nielegalnego procederu. Kiedy wojewódzki inspektor farmaceutyczny namierzył taką aptekę i wchodził tam z kontrolą, to później spotykał się z szykanami. Pamiętam, jak kilka lat temu przyszła do mnie załamana inspektor farmaceutyczna, której za czasów naszych poprzedników służby zrobiły kontrolę i nalot - mówił poseł.

Zdaniem Tomasza Latosa problem dostępności leków zostanie rozwiązany w ciągu najbliższych godzin. - To nie tylko kwestia napływania leków do Polski oraz dalszej dystrybucji z hurtowni do aptek, ale następnie zgodnie z tym, co Ministerstwo Zdrowia obiecało, tj. uruchomienie infolinii, która będzie działała od poniedziałku. To, że leku nie ma w kilku czy kilkunastu aptekach, nie znaczy, że nie ma go w całym mieście w innych aptekach. Oczywiście apteki będą miały dostęp do tych leków, tylko pewnie nie wszystkie w jednym czasie, ponieważ dystrybucja do aptek jednak chwilę będzie trwała. Dzięki informacji uzyskanej na infolinii będzie wiadomo, gdzie potrzebny w danym momencie lek można będzie nabyć - powiedział ekspert.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Katarzyna Gójska

Gość: Tomasz Latos (PiS, wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia)

Data emisji: 11.07.2019

Godzina emisji: 7.15

ds

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister zdrowia: leki, których brakowało, są już w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 11:54
Minister zdrowia zapewnił, że leki, których dotychczas brakowało - na przykład te na schorzenia tarczycy - są już w Polsce. Łukasz Szumowski dodał, że resort podjął stosowne kroki, by rozwiązać problem braku farmaceutyków w aptekach.
rozwiń zwiń