X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Test, który może uratować życie. Sprawdź, czy nie jesteś zakażony wirusem HCV

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2019 09:30
- Wirus ten jest na tyle podstępny, że potrafi przez wiele lat, nawet 20 lub wiecej, działać w naszym organizmie nie dając najmniejszych objawów - mówi w "Sygnałach dnia" Sebastian Gawlik z Fundacji Urszuli Jaworskiej, który sam przeszedł wirusowe zapalenie wątroby. 
Audio
  • Wirus HCV całkowicie uleczalny? (Sygnały dnia/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Według Światowej Organizacji Zdrowia globalnie zakażonych wirusem HCV jest około 130-150 mln osób. Według danych nadzoru epidemiologicznego co roku rejestruje się w Polsce 2-3 tys. nowych zachorowań WZW C, w tym 95 proc. zdiagnozowanych przypadków to postaci przewlekłe oznaczające, że mogła rozwinąć się już marskość, a nawet rak wątroby. Jedynym sposobem, aby uniknąć groźnych skutków WZW C jest wczesne wykrycie zakażenia. Na Mazowszu do końca sierpnia można bezpłatnie wykonać test anty-HCV.

- Badanie jest bardzo proste, szybkie i bezbolesne. To pobranie kilku kropli krwi z opuszki palca. Wynik otrzymujemy już po maksymalnie 15 minutach - mówi w radiowej Jedynce Sebastian Gawlik. - Jeśli wynik wyjdzie dodatni nie oznacza to, że jesteśmy zakażeni a, że mieliśmy kontakt z wirusem - dodaje. 

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Szacunki mówią, że 86 procent osób nie wie o swojej chorobie, a 81. proc. ludzi przynajmniej raz w życiu była w sytuacji, w której mogli się zakazić.

- W 2015 roku pojawiły się pierwsze leki działające bezpośrednio na wirusa. Obecnie jesteśmy w stanie niemal w 100 procentach wyleczyć każdą osobę, która jest zakażona - podkreśla. 

W jakich sytuacjach można się zakazić? Kto w szczególności powinien wykonać test anty-HCV? Jak wygląda leczenie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Fundacja Urszuli Jaworskiej od 1997 roku aktywnie pomaga chorym na nowotwory, chorym na białaczkę, SM, WZW C, szpiczaka mnogiego, nowotwory mózgu, buduje bank dawców szpiku, prowadzi akcje edukacyjno-informacyjne w mediach oraz propacjenckie zmiany systemowe w ochronie zdrowia

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadząca: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Sebastian Gawlik (Fundacja Urszuli Jaworskiej)

Data emisji: 13.07.2019

Godzina emisji: 7.14

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Podstępna choroba, która ujawnia się po latach

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2018 15:51
Wirusowe zapalenie wątroby WZW jest wywoływane przez wirusy typu A, B, C, D i E. Na wirusa typu C nie ma szczepionki, a może on powodować poważne następstwa zdrowotne, z marskością i rakiem wątroby. 28 lipca przypada Światowy Dzień Zapalenia Choroby
rozwiń zwiń