Michał Dworczyk o Ursuli von der Leyen: daje nadzieję na merytoryczny dialog

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 07:39
- To kandydatura kompromisu. Jesteśmy ostrożnymi optymistami - tak o nowej szefowej Komisji Europejskiej mówił w "Sygnałach dnia" szef KPRM Michał Dworczyk.
Audio
  • Michał Dworczyk o nowej szefowej KE Ursuli von der Leyen (Sygnały dnia/Jedynka)

Ursula von der Leyen została nową szefową Komisji Europejskiej. 383 europosłów było za, 327 przeciw, 22 wstrzymało się od głosu. Potrzebna była bezwzględna większość, czyli 374 głosy. Urząd obejmie 1 listopada.

ursula-von-1200-pap.jpg
Ursula von der Leyen: chcę zjednoczyć Europę, żeby poszła do przodu

Michał Dworczyk tłumaczył, że kandydatura Ursuli von der Leyen na szefa KE była kompromisem, a Frans Timmermans na tym stanowisku dawałby gwarancję konfliktu.

Zbieżność zdań w najważniejszych kwestiach

- Liczymy na dialog i porozumienie w kwestiach, które mogą nas różnić - stwierdził gość Jedynki i podkreślił, że eurodeputowani Prawa i Sprawiedliwości zagłosowali na niemiecką kandydatkę, bo jej punkt widzenia na wiele spraw jest zbieżny z pozycją PiS.

Ursula von der Leyen dostrzega, że jak na razie Europa Środkowo-Wschodnia nie została dowartościowana czy potraktowana w sposób sprawiedliwy. Parytet nie został zachowany. Wierzymy, że to się zmieni - dodał szef KPRM.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

* * * 

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Świątek

Gość: Michał Dworczyk (szef KPRM)

Data emisji: 17.07.2019

Godzina emisji: 7.15

mr/kh

Czytaj także

Premier: wybór przewodniczącej Komisji Europejskiej daje nadzieję na nowe otwarcie UE

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 21:05
- Unia Europejska potrzebuje uspokojenia. Polski rząd będzie dążył do kompromisów - powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. W ten sposób szef rządu odniósł się do wyboru Ursuli von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej.
rozwiń zwiń