Dariusz Piontkowski: dodatkowy miliard złotych na podwyżki w ramach przesunięć budżetowych

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 08:18
- Jeszcze niedawno część mediów twierdziła, że większość kosztów podwyżki dla nauczycieli zostanie przerzucona na samorządy, a tak nie jest - powiedział w "Sygnałach dnia" szef MEN Dariusz Piontkowski. Podkreślił, że pieniądze - dodatkowy miliard złotch - będą pochodziły z przesunięć budżetowych.
Audio
  • Szef MEN Dariusz Piontkowski mówił m.in. o podwyżkach dla nauczycieli oraz o rekrutacji do szkół średnich (Jedynka/Sygnały dnia)

W subwencji oświatowej będzie dodatkowy miliard na podwyżki dla nauczycieli od września - poinformowali w poniedziałek wiceminister finansów Leszek Skiba oraz minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

- Ja nie mówię, że ten miliard złotych wystarczy, aby w całości pokryć koszty podwyżki, ja mówię, że znaleźliśmy zdecydowaną większość środków potrzebnych na realizację tych podwyżek - powiedział w "Sygnałach dnia" minister.

men 1200 pap.jpg
Podwyżki dla nauczycieli. Miliard od września

Zapowiedział też, że w z tych pieniędzy zostanie sfinansowany dodatek dla nauczycieli stażystów w wysokości 1000 zł. - Chcemy w ten sposób zachęcić ich do pracy w tym zawodzie - powiedział szef MEN.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Rozpoczęła się rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich

Dodatek także za wychowawstwo w przedszkolu

Dariusz Piontkowski poinformował, że znajdą się pieniądze także na dodatek w minimalnej wysokości 300 zł za wychowawstwo. Podkreślił, że dodatek będzie należał się także za wychowawstwo w przedszkolu, ale w tym przypadku jego wysokość ustalą już samorządy.

- Nowelizujemy rozporządzenie, które wskazuje jednoznacznie, że także nauczyciele-wychowawcy przedszkoli mają prawo do dodatku. To wyjście na przeciw postulatom samorządów, które do tej pory nie zawsze wiedziały, czy taki dodatek się należy - powiedział.

Jak podkreślił, samorząd albo przez większe dodatki motywacyjne, albo przez zwiększenie płacy zasadniczej może też dodatkowo zwiększyć płace nauczycieli. - Tutaj przeszkód prawnych nie ma - powiedział gość "Jedynki".

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Maciej Kopeć: to jeszcze nie koniec reformy oświaty

Zgodnie z uchwaloną w czerwcu przez Sejm i podpisaną 4 lipca przez prezydenta nowelizacją ustawy Karta nauczyciela od 1 września 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. średnie wynagrodzenie nauczycieli ma się zwiększyć o 9,6 proc. To druga podwyżka wynagrodzeń nauczycieli w tym roku - o 5 proc. wynagrodzenie wzrosło od stycznia.

Od 1 września wynagrodzenie zasadnicze wyniesie brutto: 3817 zł dla nauczyciela dyplomowanego; 3250 zł dla nauczyciela mianowanego; 2862 zł dla nauczycieli kontraktowych oraz 2782 zł dla nauczycieli stażystów.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której minister mówił też m.in. na temat rekrutacji do szkół średnich.

. .

***
Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Dariusz Piontkowski (szef MEN)

Data emisji: 30.07.2019 

Godzina emisji: 8.15

paw/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rusza rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich. Sprawdź, gdzie są jeszcze wolne miejsca

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 16:47
W całym kraju trwa rekrutacja do szkół średnich - szczególna, gdyż w tym roku o przyjęcie do szkół ubiega się więcej uczniów niż w latach ubiegłych. Chodzi o dwa roczniki: pierwszy rocznik absolwentów ośmioletnich szkół podstawowych i ostatni rocznik gimnazjalistów. Harmonogram rekrutacji jest inny w różnych województwach, bo ustalali go indywidualnie kuratorzy oświaty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Iwona Michałek: nie ma chaosu w systemie oświaty

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 12:45
- Mimo kumulacji roczników ponad 90 proc. uczniów dostało się do wybranych szkół. Jest to bardzo podobny poziom, jak ubiegłym roku. Samorządy w większości dobrze się przygotowały do tej sytuacji. W wielu miastach sytuacja jest lepsza niż rok temu – powiedziała w Polskim Radiu 24 Iwona Michałek, wiceminister edukacji.
rozwiń zwiń