B. Borys-Szopa: chcemy pomóc niepełnosprawnym jeszcze w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 08:01
- Trudno w tej chwili powiedzieć, jaki będzie ostateczny kształt ustawy o pomocy niepełnosprawnym - mówiła w radiowej Jedynce Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. - Chcemy, by to świadczenie zaczęło obowiązywać jeszcze w tym roku - zaznaczyła minister.
Audio
  • Bożena Borys-Szopa: chcielibyśmy, by Senat przyjął ustawę o pomocy dla niepełnosprawnych (Jedynka)
  • Senat zajmie się dziś głosowaniem nad projektem ustawy o pomocy niepełnosprawnym
  • Senatorowie będą głosowali nad przyjęciem poprawek zwiększających kwotę dochodu, do jakiej obowiązywać będzie dodatkowe świadczenie
  • Pierwotnie zakładano próg 1100 zł., senacka komisja podniosła tę kwotę do 1600 złotych
  • B. Borys-Szopa: chcielibyśmy, by to świadczenie rozpoczęło docieranie do potrzebujących jeszcze w tym roku
senat free 663.jpg
Komisja senacka za poprawkami do ustawy ws. 500+ dla niepełnosprawnych

Senat zajmie się dziś (31.07) projektem ustawy o pomocy finansowej dla niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystenscji. Mają oni dostać dodatkowy zasiłek finansowyy.

- Mówimy o grupie osób, niezdolnych do samodzielnej egzystencji. To grupa osób absolutnie związanych ze swoimi opiekunami. To często są ludzie, którzy nie wychodzą z domów. To do nich chcemy dotrzeć z finansową pomocą - mówiła Bożena Borys-Szopa.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Będą dofinansowania na zakup wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym

Senacka komisja rodziny przyjęła poprawkę wiceprzewodniczącej Bogusławy Orzechowskiej z PiS, która zakłada podwyższenie progu dochodowego, do którego przysługiwałoby dodatkowe świadczenie, do kwoty 1600 złotych. Obecnie ustawa mówi o progu na poziomie 1100 złotych.

Więcej uprawnionych do otrzymania świadczeń

- Krąg uprawnionych do otrzymania świadczenia się poszerza. Po pierwsze, wyłączamy renty rodzinne z kryterium dochodowego. To jest renta po zmarłym rodzicu, do tej pory trafiająca do osób niesamodzielnych - powiedziała w "Sygnałach dnia" Bożena Borys-Szopa.

- Poza tym, w senackiej poprawce jest przyjęta dodatkowa reguła: z wyliczeń wynikało, że jeżeli przy tym dochodzie na poziomie renty socjalnej 1100 złotych damy 500 złotych, to będzie 1600, to Senat przyjął poprawkę, by właśnie do 1600 wszystkim niesamodzielnym podwyższyć zasiłek - mówiła minister.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Bożena Borys-Szopa: program Rodzina 500+ i Dobry start to inwestycje w rodziny

- Przed nami posiedzenie Senatu, trudno w tej chwili powiedzieć, jaki będzie ostateczny kształt ustawy o pomocy niepełnosprawnym - zaznaczyła.

2,5 mln wniosków cyfrowych o wypłaty z 500+

Bożena Borys-Szopa była pytana także o rozszerzony program 500+, obejmujący od lipca każde dziecko. - W pierwszym miesiącu złożono ponad 2,5 mln cyfrowych wniosków o dofinansowanie z programu 500+. To świadczenie trafiło do 756 tys. dzieciaków - powiedziała w radiowej Jedynce Bożena Borys-Szopa.

- Daje to kwotę 345 mln złotych - podsumowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

- Od 1 sierpnia wnioski o wypłaty z programu 500+ można składać także w formie papierowej - przypomniała.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Piotr Gociek

GośćBożena Borys-Szopa (minister rodziny, pracy i polityki społecznej)

Data emisji: 31.07.19

Godz. emisji: 7.40

mbl/ag

Czytaj także

Bożena Borys-Szopa: ponad 2 mln wniosków o 500+ i 1,14 mln o 300+

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 10:37
- W niespełna dwa tygodnie rodziny złożyły ponad 2 mln wniosków online o przyznanie środków z programu Rodzina 500+ i ponad 1,14 mln wniosków w programie Dobry start - poinformowała szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzina 500+. Świadczenie otrzymało już ponad ćwierć miliona dzieci

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 21:32
Jak poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa, w ramach programu Rodzina500+ wypłacono już ponad 125 mln zł. Dodała również, że świadczenie otrzymało już ponad ćwierć miliona dzieci.
rozwiń zwiń