"Kartka z Powstania" to świat wirtualnej rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 09:37
- "Kartka z Powstania" jest historią fabularną, w której przy pomocy odpowiednich gogli przenosimy się do świata wirtualnej rzeczywistości i stajemy się jej uczestnikami - powiedział w "Sygnałach dnia" twórca filmu Tomasz Dobosz.
Audio
  • Rozmowa z Tomaszem Doboszem i Rafałem Wiśniewskim (Sygnały dnia/Jedynka)
Tomasz Dobosz i Rafał Wiśniewski
Tomasz Dobosz i Rafał WiśniewskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Tomasz Dobosz przyznał, że na samym początku jego tworzenia, wydawało mu się, że będzie potrzebował jednej kamery na statywie, ale z czasem okazało się, że potrzebne są 24 kamery. - Na robieniu filmu zeszły nam 2 lata i trzy miesiące - powiedział Tomasz Dobosz. Dodał również, że ciężko było filmowym debiutantom przekonać kogokolwiek, żeby im zaufał. - Dopiero zaufał nam Rafał Wiśniewski z Narodowego Centrum Kultury - wyjaśnił.

Rafał Wiśniewski zapowiedział w "Sygnałach dnia", że "Kartkę z Powstania" będzie można obejrzeć w trzech miejscach. - Można go obejrzeć w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w budynku, który należy do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie) oraz w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Do oglądania filmu służą specjalne gogle, które - jak to ujął - "umożliwiają widzowi zanurzenie się w historii". 

- Ważne jest to, że wizja kina się zmieniła i kino to nie jest już tylko budynek, a poruszający się projekt - ocenił Rafał Wiśniewski. Powiedział, że producenci filmu "Kartka z Powstania" są "prawdziwymi prekursorami, którzy postawili wszystko na jedną kartę".

Jakie nagrody otrzymał film? Co Polacy wiedzą o Powstaniu Warszawskim? Czy przedstawienie historii w sposób artystyczny przyczynia się do większego zainteresowania nią? 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

Zapraszamy do serwisu specjalnego: powstaniewarszawskie.polskieradio.pl

. .
***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Tomasz Dobosz (twórca filmu "Kartka z Powstania"), Rafał Wiśniewski (Narodowe Centrum Kultury)

Data emisji: 31.07.2019 

Godzina emisji: 8.15

K.A/ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michał Woś: trzeba oddzielić problem uchodźców od problemu migracji

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 09:18
- Nie może być tak, że państwa otwierają swoje drzwi na oścież, gdyż najważniejsze powinno być zapewnienie bezpieczeństwa swoim obywatelom - powiedział w "Sygnałach dnia" minister ds. pomocy humanitarnej Michał Woś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

B. Borys-Szopa: chcemy pomóc niepełnosprawnym jeszcze w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 08:01
- Trudno w tej chwili powiedzieć, jaki będzie ostateczny kształt ustawy o pomocy niepełnosprawnym - mówiła w radiowej Jedynce Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. - Chcemy, by to świadczenie zaczęło obowiązywać jeszcze w tym roku - zaznaczyła minister.
rozwiń zwiń