Wiceminister rozwoju: przed Warszawą sporo pracy w sprawie przekształceń gruntów

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 09:40
- Jest kilka dużych miast, gdzie przekształcanie gruntów idzie naprawdę słabo, na czele ze stolicą Polski, gdzie idzie to najsłabiej - powiedział gość Sygnałów Dnia, Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.
Audio
  • Przekształcanie gruntów idzie najsłabiej w Warszawie - mówi Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.
Artur Soboń
Artur SobońFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Zaświadczenia o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność wydano w Warszawie do końca czerwca jedynie dla 4 procent mieszkańców. – To oznacza, że przed Warszawą jeszcze sporo pracy, w drugiej połowie roku – podkreślił gość audycji.

Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów umożliwiła ustawowe przekształcenie z dniem 1 stycznia 2019 r. we własność gruntów na rzecz właścicieli domów i mieszkań. Przekształcenie, zgodnie z ustawą, musi być odpłatne. Ostatnie nowelizacje regulują dostęp do bonifikat. 

Artur Soboń dodał, że dziś nie ma problemów z wydawaniem zaświadczeń o przekształceniu gruntów, poza problemami organizacyjnymi. 

Minister wyjaśnił, że wzrost tempa wydawania zaświadczeń jest jedenastokrotny, porównując pierwszy do drugiego kwartału. – Gdyby ten wzrost utrzymał się w trzecim i czwartym kwartale, pewnie na koniec roku moglibyśmy mówić, że ta operacja sprawnie poszła i tego władzom Warszawy życzę. To nie jest kwestia, z którą Warszawa nie jest w stanie sobie poradzić – powiedział Artur Soboń.

Jak dodał, Sejm przyjął zmiany, zgodnie z którymi nawet w przypadku opóźnień w wydawaniu zaświadczeń, nie będzie problemów z uzyskaniem bonifikat. – Jeśli ktokolwiek otrzyma zaświadczenie po końcu tego roku, zakładam, że takie sytuacje będą jednostkowe, to korzysta z takich samych najwyższych bonifikat – powiedział gość Sygnałów Dnia.

W rozmowie także informacje o planowanych zmianach w prawie budowlanym i kwestii uzyskiwania pozwoleń na budowę oraz o dodatkowych środkach na termomodernizację budynków. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: Artur Soboń (wiceminister inwestycji i rozwoju)

Data emisji: 2.08.2019

Godzina emisji: 8.15

pg/K.A

Zobacz więcej na temat: grunty POLSKA polityka

Czytaj także

Wiceminister inwestycji i rozwoju: Polacy są pewni własności swoich gruntów

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 17:15
– Wszyscy, którzy byli właścicielami swoich domów i mieszkań, ale nie byli właścicielami gruntu stali się automatycznie ich posiadaczami – powiedział na antenie radiowej Trójki Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. Gość audycji odpowiadał też na pytania słuchaczy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Resort rolnictwa planuje zmiany w ustawie. Ceny nieruchomości spadną?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 07:59
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiada wprowadzenie zmian w ustawie, która ogranicza możliwość nabywania gruntów rolnych. - Liczymy na to, że poluzowanie tych zasad - zwłaszcza w miastach - spowoduje większą podaż gruntów budowlanych i dzięki temu będziemy mieli spadek cen nieruchomości – powiedział w Polskim Radiu 24 mec. Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
rozwiń zwiń