X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

M. Przeciszewski: Kościół ma obowiązek zabierać głos w ważnych sprawach etycznych

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 09:28
- Konfrontacje rozpoczęły środowiska LGBT, organizując wiosną tego roku liczne marsze równości. Chyba po raz pierwszy w historii połączone z profanacją symboli religijnych - mówi Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej. Czy przedstawiciele Kościoła powinni wypowiadać swoje stanowiska na temat ideologii LGBT?
Audio
  • Rozmowa z prezesem Katolickiej Agencji Informacyjnej (Jedynka/ Sygnały Dnia)
Marcin Przeciszewski
Marcin PrzeciszewskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Dziś w Krakowie odbędzie się demonstracja w obronie metropolity krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego, którego słowa wypowiedziane podczas homilii mszy św. w intencji powstańców, odprawionej w bazylice Mariackiej w ramach obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, wywołały kontrowersje wśród środowisk LGBT. W kazaniu metropolita krakowski podkreślił, że z powstańczych mogił narodziła się wolna Polska. - Trzeba było długo na nią czekać. Czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa - mówił hierarcha.

Także dzisiaj odbędzie się kolejny Marsz Równości. Tym razem środowiska LGBT będą manifestować w Płocku. Organizatorzy spodziewają się około 1-2 tysięcy uczestników. Swoją obecność zapowiedziało kilkoro europosłów, m.in. Robert Biedroń i Sylwia Spurek z Wiosny, oraz polityków z krajów Zachodniej Europy.

Arcybiskup nie nazwał konkretnych ludzi "tęczową zarazą"

- Widać ze strony tych środowisk (LGBT - red.) olbrzymią intensyfikację swojej działalności promocyjnej czy propagandowej. Nigdy taka dotąd nie miała miejsca w Polsce. Niestety jest ona połączona z mocnym atakiem przeciwko Kościołowi […]. Z kolei Kościół ma obowiązek zabierać głos w ważnych sprawach etycznych dotyczących społeczeństwa. Jeżeli prześledzimy tą ostatnią wypowiedź abpa Jędraszewskiego, to jest ona niestety interpretowana i niezwykle nagłaśniania przez środowiska przeciwne Kościołowi jako atak na ludzi o orientacji homoseksualnej ze środowisk LGBT, co jest absolutnie nieprawdą. Abp krakowski nie mówił o "zarazie tęczowej" w kontekście konkretnych ludzi - twierdzi Marcin Przeciszewski.

Gość Jedynki uważa, że Kościół szanuje każdego człowieka, także tego o orientacji homoseksualnej i zaprasza do swojej wspólnoty. - Kościół jednocześnie ostrzega przed pewnymi ideologiami czy nurtami ideowymi, które uważa za niebezpieczne dla społeczeństwa - mówi Marcin Przeciszewski. - Całkowicie zgadzam się z arcybiskupem Jędraszewskim, ponieważ wydaje mi się, że postulaty środowisk LGBT są bardzo dalekosiężne. Dotyczą, mówiąc najkrócej, pewnego rodzaju rewolucji obyczajowo-społeczno-kulturowej - dodaje.

Rodzina jest w olbrzymim kryzysie

- Generalnie chodzi o to, żeby zmienić systemy prawne państw europejskich, w wielu państwach zachodnich, osłabiając znacznie status prawny rodziny na rzecz wprowadzenia związków partnerskich i tzw. małżeństw homoseksualnych. To jest zagrożenie wręcz dla pewnego porządku cywilizacyjnego Europy, której siła wyrosła na pewnej szczególnej trosce o rodzinę. We współczesnej epoce rodzina znajduje się w olbrzymi kryzysie, dlatego jeszcze dalsze jej osłabianie także w systemie prawnym i społecznym, jest po prostu samobójstwem państw europejskich - mówi Marcin Przeciszewski.

Czy Kościół jest zdania, że homoseksualiści są ludźmi, którym należy się szacunek i pozytywne traktowanie? Dlaczego środowiska LGBT i media liberalno-lewicowe nie są w stanie zrozumieć nauczania Kościoła? Czy w środowisku Kościoła są podzielone opinie odnośnie wypowiedzi abpa Jędraszewskiego?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Henryk Szrubarz

Gość: Marcin Przeciszewski (prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej

Data emisji: 10.08.2019

Godzina emisji: 8:15

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komentarz dnia: o wyborach parlamentarnych, Marku Kuchcińskim, Koalicji Obywatelskiej i o LGBT

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 16:13
O nadchodzących wyborach parlamentarnych, marszałku Marku Kuchcińskim, Koalicji Obywatelskiej i środowisku LGBT rozmawiali: Jacek Ożóg ("Telewizja Republika") z PR w Krakowie i Michał Kolanko ("Rzeczpospolita").
rozwiń zwiń

Czytaj także

W. Bernacki o LGBT+: Kościół nie zaakceptuje tej ideologii

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 07:49
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, wydał oświadczenie w sprawie ideologii LGBT+. - Kościół zawsze będzie stał na stanowisku obrony tradycyjnego systemu wartości, a więc tradycyjnego modelu rodziny - skomentował w "Sygnałach dnia" stanowisko Kościoła w tej sprawie prof. Włodzimierz Bernacki, poseł PiS.
rozwiń zwiń